Výstupy na Ben Lomond a Conic Hill ve Skotsku
Treky

Výstupy na Ben Lomond a Conic Hill ve Skotsku

Leje – ve Skotsku „nečekaně“. Mraky se válí a okolní kopce halí do mlhy. Z kapuce pláštěnky mi kape na nos voda, kde se mísí se slaným potem. Přecházíme Skotskou vysočinu a právě teď stojíme na břehu jezera (Loch) Lomond.

Arrochar Alps – Skotsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Skotsko
Další státy
Skotsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
25 km
Nejvyšší bod
973 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výstup na Ben Lomond a Conic Hill

Jedním z oblíbených jednodenních výletů je výstup od jezera na vrchol vyhlášené hory Ben Lomond (973 m n. m.). Šestihodinový trek na vrcholek této proslulé hory, je nejlépe zahájit i končit v Rowardennanu, v jednom z turistických center na východním břehu jezera. Z vrcholu hory lze za dobré viditelnosti přehlédnout kromě celé oblasti jezera i směrem na sever, kde se začínají zvedat nejvyšší vrcholy Skotské vysočiny.

Dalším horským výstupem za výhledem na celý národní park je výšlap na Conic Hill nad vesničkou Balmaha. Vrcholek Conic Hill (361 m n. m.) lze po 1,5 hodině dosáhnout po strmé stezce přímo z parkoviště návštěvnického centra národního parku.

Ten, kdo míří do Balmahy pěšky z Drymenu po West Highland Way, je pro něho odbočka na tuto horu záležitostí 5 minutové zacházky.

Cesty na oba vrcholy jsou kamenné, dobře udržované. Zpočátku vedou lesy, poté se na oba vrcholy jde otevřenou krajinou, z které je nádherný výhled na jezero i okolní kopce.

Pěšky kolem jezera

Přímo po východním břehu jezera, který je divokým a opuštěným vede dálková trasa West Highland Way. Procházet se tak můžete po stezce, kterou nezvládnou ani horská kola. Budete tak míjet mnoho vodopádů, jeskyní a opuštěných pláží. Z jižního na severní cíp jezera tak urazíte 35 kilometrů.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do osady Rowardennan autem anebo stopem

Základní trasa

Rowardennan - Ben Lomond - Conic Hill

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší horu Spojeného království – Ben Nevis

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: