Treky

Výstup z údolí Saisera na vrchol Jôf di Somdogna

Jedním z nejkrásnějších míst v italské části Julských Alp je závěr údolí Saisera, který je z větší části obklopený vysokými skalními stěnami. Hustý lesní porost se skalami osvícenými sluncem v pozadí zde vytváří působivou kulisu, která přímo láká k výstupu na některý z nejbližších vrcholů.

Julské Alpy – Itálie

Typ
Vhodné i jako zimní pěší túra, Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1889 m n. m.
Převýšení
1200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od závěru silničky u Malga Saisera se vydáme západním směrem po značené stezce č. 611, která zkracuje zákruty pohodlnější cesty. Stoupáme lesnatým terénem a posléze podél skalní stěny zdvíhající se vpravo k chatě Grego. Z křižovatky značených cest v blízkosti chaty pak pokračujeme západním směrem po stezce č. 651, jež nás zanedlouho zavede k malému jezírku. Obejdeme je zprava a na další křižovatce se dáme vlevo po stezce č. 610, která zde začíná stoupat k masivu vrcholu Jôf di Somdogna. Serpentinami vystoupáme do menšího postranního údolí sevřeného skalními stěnami a pokračujeme k jeho jižnímu okraji, kde značená stezka prochází úzkým průsmykem. Za ním následuje ještě několik zákrut a posléze těžší úsek, jímž dosáhneme vrcholu Jôf di Somdogna, odkud můžeme obdi­vovat některé menší okolní vrcholy i vzdálenější mohutné velikány.

Z vrcholu sestupujeme jihozápadním směrem po pohodlnějším chod­níku, který zákrutami klesá ke křižovatce značených cest na závěru údolí Car­nizza. Odsud pokračujeme víceméně jižním směrem po stezce č. 652, která v těchto místech vede jednoduchým terénem s pěknými výhledy na okolní skalní stěny a do údolí. Překročíme koryto potoka Fossa di Carnizza, v těchto místech obvykle vyschlé, a asi kilometr za ním dojdeme ke křižovatce značených cest. Vpravo vede odbočka k bivaku Stuparich, který se pro zkušené může stát výchozím bodem ke zdolání vrcholu Jôf di Montasio, my však odbočíme vlevo a klesáme po stezce č. 611 do údolí potoka Fossa di Carnizza. Té se držíme i za potokem a po západní straně údolí pod skalami pozvolna sestupujeme k chatě Grego. Od ní se již známou cestou vrátíme ke svému výchozímu bodu.

Ubytování a jídlo

chata Grego

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do údolí (místo Malga Saisera) se dostaneme nejlépe od Tarvisia, respektive Klagenfurtu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Malga Saisera - chata Grego - Jôf di Somdogna

Další možnosti túr v okolí

Okružní výstup na Monte Nabois aneb krále údolí Valbruna

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: