Výstup pralesem na Grosser Falkenstein/Velký Falkenštejn
Treky

Výstup pralesem na Grosser Falkenstein/Velký Falkenštejn

Na Šumavě už byla velká část z nás, ale navštívili jste už německou stranu Šumavy, která je mnohými označovanou jako ta hezčí?

Šumava/Böhmerwald – Německo

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Německo
Další státy
Německo
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
17 km
Nejvyšší bod
1315 m n. m.
Převýšení
950 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Velký Falkenštejn je další ze zajímavých hor v Národním parku Bavorský les, 1315 metrů vysoká dominanta z rulového masivu. Poblíž se nachází menší vrchol, 1190 m vysoký Malý Falkenštejn. Kus od vrcholu, jak je v Bavorsku zvykem, se nachází horská chata (Falkenstein Schutzhütte) a také kaple. Krom posezení se zde také můžete ubytovat. Vrcholové skále dominuje velký kříž, jehož střed je skleněný. Z vyhlídky na vrcholu se vám otevírá půlkruhový výhled jižním směrem do údolí řeky Regen – Řezná, na východ pak na vrcholy Roklanu.

Z Česka se na vrchol dostanete nejlépe z hraničního přechodu Debrník, odkud vede vzhůru cyklostezka. Z německého Zwieslerwaldhaus stoupají vzhůru dvě turistické trasy. Kratší, nedávno otevřená, vede k vrcholu pralesem. Delší vás pak vede přes, pro Šumavu tak typické lady, Ruckowitzshachten. Další možností, jak se dostat na vrchol, je z východu od hraničního přechodu Gsenget.

Výstupová trasa pralesem

Z parkoviště a autobusové zastávky na začátku obce Zwieselerwaldhaus vede trasa po tzv. Schillerově cestě na Ahornriegel, odkud se otevírá působivý výhled na jih, k Velkému Roklanu (1453 m). Po křižování s tur.trasou “jasan” a potokem kleiner Höllbach dojdeme k nádrži Höllbachschwelle. Poté pěšina prudce stoupá pralesovitou rezervací Höllbachgespreng s vysokými skalními výchozy a nepřehlédnutelným vodopádem. Když je nejvyšší stoupání u konce a jedle s buky vystřídají horské smrčiny čeká nás pouze pozvolné stoupání k vrcholu Velkého Falkensteinu(1315 m). ( V zimě nedoporučujeme.)

Ubytování a jídlo

vrcholová chata Falkenstein Schutzhütte

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Na parkoviště v obci Zwieselerwaldhaus se dostanete nejlépe od hraničního přechodu Železná Ruda / Bayerisch Eisenstein nebo přímo na vrchol z Česka po svých přes zmiňovaný turistický přechod od Debrníku.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Zwieselerwaldhaus - Ahornriegel - nádrž Höllbachschwelle - Grosser Falkenstein

Další možnosti túr v okolí

Výstup na šumavský Zwercheck, chceteli Svaroh

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: