Výstup okruhem na vrchol Hochschwab skrze kvetoucí alpské louky
Treky

Výstup okruhem na vrchol Hochschwab skrze kvetoucí alpské louky

Pro vyznavače lehké VHT je pohoří Hochschwab skvělým tipem pro nadcházející jaro. Místy ještě můžete narazit na sněhovou pokrývku, ale ve většině případů, vás spíše zasypou louky plné alpských květin.

Alpy/Hochschwab – Rakousko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
28 km
Nejvyšší bod
2277 m n. m.
Převýšení
2200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Rakouský Hochschwab je pohoří s velmi členitým horským charakterem. Nacházejí se tu zalesněné části i pustiny, horské louky pod skalními stěnami, doliny i hluboké rokle, oblé vrcholky hor i strmé vrcholy. I když má území krasový povrch, přesto se tu nacházejí i prameny vody.  To vše vykresluje tak typické protiklady této horské krajiny.

Vrchol Hochschwabu majestátně ční nad stejnojmenným pohořím

Východiska turistických cest do tohoto pohoří se nacházejí zejména v jeho jižní části, která má pro turistiku lepší infrastrukturu, kdežto v severní části se nachází pouze několik málo turistických cest.

Konec května či začátek června je ideálním obdobím pro návštěvu Hochschwabu. Nahoře v horách se sice vyskytují místy zbytky sněhu, ovšem okolní louky i rokliny jsou již posety záplavou nádherných květů, že se až člověk bojí šlápnout na stezku, aby tu krásu kolem neponičil. A do ticha kolem se občas ozve varovné zapísknutí kamzičího samce, střežícího svoje stádo; kamzičí mláďata dovádějí ve vysněžených žlebech jako malé děti a po břiše sjíždějí dolů.

Na vrcholek Hochschwabu (2277 m.n.m) vede několik značených turistických cest. Z údolí řeky Salzy od severu, z obce Weichselboden cesta č. 852, jež překonává na vzdálenosti 11 kilometrů 1600 výškových metrů, takže je třeba na tuto túru počítat s asi pěti hodinami chůze. Z jižní části pak vychází nejkratší výstupová cesta č. 839 od hotelu „Bodenbauer“, prochází dolinou Trawiestal do sedla Trawiessattel a přes skalní rampu G´hacktes dosahuje vrcholu. Při převýšení 1400 výškových metrů a délce 8 kilometrů trvá cesta asi 4.5 hodiny.

Přes vrchol Hochschwabu se lze vydat i nádherným trekingovým okruhem z obce Seewiesen na východní straně pohoří, na kterém lze příjemně strávit dva a půl dne v horách a udělat si plastickou představu o tomto velice zajímavém pohoří.

Výstup na vrchol Hochschwab

Na začátku sestoupíme značenou cestou č. 801/805 kolem kapličky do údolí Seetal a směřujeme přes louky pod skalními stěnami do lesa, kde již začíná cesta stoupat a čeká nás asi 700 výškových metrů k chatě Voisthalerhütte, v níž se ubytujeme. Po vystoupání nad údolí Seetal procházíme kolem malé soukromé chaty Florlhütte, stojící při horní hranici lesa ve výšce 1284 metrů a dál už pokračujeme mezi klečí a kamením dolinou Untere  Dullwitz.  Po střídavém stoupání i klesání je tu závěrečný výstup k chatě Voisthalerhütte, ležící ve výšce 1654 m.n.m na homoli nad přelomem dolin Untere  Dullwitz a Obere Dullwitz a připomínající orlí hnízdo. Výstup od osady Seewiesen sem měří asi 8 kilometrů a trvá kolem tří hodin.

K vrcholu Hochschwabu vyrazíme ráno dolinou Obere Dullwitz, kde u rozcestníku ve výšce 1750 metrů pokračujeme vlevo po cestě č. 851 mírným traverzem do sedla Trawiessattel. Před námi ční mohutná stěna hřebene s nejvyšším vrcholem pohoří; pokračujeme stále doleva od sedla k rozcestníku u dřevěného křížku  Vogauer Kreuz, mírně sestupujeme do výšky 1785 metrů, aby nás odtud čekalo již jen stoupání zajištěnou strmou skalní rampou G´hacktes. Výstup je dostatečně zajištěn žebříkyocelovými fixními lany, řetězy i držadly a není příliš náročný, pouze je třeba počítat s tím, že dlouhá série žebříků v dolní části bývá ještě i v červnu pod sněhem, takže je lépe využít této cesty raději pro výstup nahoru, než riskovat uklouznutí při prudkém sestupu. Po překonání zajištěné cesty se dostáváme na náhorní plošinu s bivakovací chatkou Fleischer-Biwak a za chvilku jsme u vrcholového kříže ve výšce 2277 metrů nad mořem a máme za sebou kolem 730 metrů převýšení.

Z vrcholu je velice hezký panoramatický výhled na celé pohoří. Scházíme dolů k chatě Schiestlhaus, jež slouží turistům od začátku června do konce října nepřetržitě, a pokud není v horách souvislá sněhová pokrývka tak již od poloviny března.

Od chaty pokračujeme dál v mírném sestupu, u rozcestníku se dáme vlevo na Ochsenreichkar a po kilometru chůze odbočujeme u dalšího rozcestníku vpravo dolů, přes široké horské louky, na nichž je možno spatřit popásající se stáda kamzíků. Značenou pěšinou č.853 sestoupíme k rozcestníku a dáme se vpravo, přes Kühreichkar po značce č.850, odkud je již vidět chata Voisthalerhütte. Cesta nás dovede opět do doliny Obere Dullwitz, kousek pod chatu; dnešní okruh měří asi 14 kilometrů a trvá kolem 5 hodin chůze. Můžeme buďto sestoupit zpět do Seewiesen, anebo zůstat na chatě další a následující den vyrazit na další výšlap.

Ubytování a jídlo

chata Voisthalerhütte

otevř. 1.5. – 26.10.

tel. +43/ 664 /5112475

ubytování pokoj –   10€ člen Alpenvereinu, 19€ nečlen

noclehárna –   7€ člen, 12€ nečlen

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Seewiesenu můžeme dojet autem či autobusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Seewiesen - Voisthalerhütte - Florlhütte - Hochschwab

Orientační rozpis po dnech

1. den – Seewiesen – Voisthalerhütte

2. den –  Voisthalerhütte – Florlhütte – Hochschwab – Voisthalerhütte + sestup nebo noc na chatě

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: