Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník – Schneeberg
Treky

Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník – Schneeberg

Jen pár desítek kilometrů jihozápadně od Vídně naleznete nejvýchodnější alpskou dvoutisícovku, Schneeberg (2 076 m). Vídenský Sněžník (jak je název Schneebergu někdy překládán) je zároveň nejvyšším vrcholem Dolního Rakouska a stejnojmenného pohoří.

Alpy/Schneeberg – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh, Vhodné i jako zimní pěší túra
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
14 km
Nejvyšší bod
2076 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Při jeho návštěvě můžete mimo jiné využít k přenocování útulnou horskou chatu Edelweisshütte. Naleznete ji na severní straně masivu, nad obcí Losenheim bei Puchberg ve výšce 1 235 m. nad mořem.

Kam vyrazit?

Díky své nevelké rozloze je Schneeberg ideálním cílem pro výpravy na prodloužený víkend a to v zimních i letních měsících. Přímo z chaty Edelweisshütte lze podniknout několik půldenních okruhů s celkovým převýšením pod 1 000 m, případně můžete chatu využít pouze jako zastávku na své delší trase.

Na nejvyšší vrchol, Schneeberg, se dostanete za 2 a půl hodiny (viz trasa ke stažení níže). Další chaty jsou z Edelweisshütte dosažitelné za 2 – 3 hodiny chůze. Nejlepší mapu oblasti vydává BEV v měřítku 1.25 000. Oblast zahrnuje Schneeberg i sousední Raxalpe. Mapy dalších vydavatelství už mají pro turistiku v horách ne tak příznivé měřítku 1:50 000.

Něco o chatě Edelweisshütte

Chata byla postavena v roce 1934 paní Theresiou Gschaider, původní název chaty zněl „Bergheimat Resi-Tant“. Již 11 let po svém uvedení do provozu, těsně před koncem války v dubnu 1945, byla těžce poničena a torzo chaty bylo na konci padesátých let nabídnuto k prodeji. Smlouva byla podepsána v roce 1960 s vídeňskou sekcí Edelweiss rakouského alpského svazu Alpenverein a to na nemovitost včetně pozemků o rozloze 1 560 metrů čtverečních. Na sklonku tisíciletí odkoupila sekce navíc i sousedící pozemek nad chatou o rozloze 1 870 čtverečních metrů. Chata prošla výraznou rekonstrukcía rozrostla se do současné podoby.

Přes ohromující čísla rozlohy pozemků nečekejte žádný horský hotel, aktuální kapacitachaty činí 25 lůžek. 12 z nich je v komfortnějších pokojích (jedno až pětilůžkový), 13 postelí najdete v hromadné noclehárně, tvz. Matratzenlageru. Na chatě se denně vaří, místní chatař patří k velmi oblíbeným a kuchyně je vyhlášená. Často bývá využívána pro oslavy narozenin a soukromé nebo firemní večírky, případně školení a semináře, samozřejmě v rámci kapacitních možností. Z dřevěné terasy chaty, kam se vejde až 120 osob, je naprosto nádherný výhled – při pěkném počasí můžete spatřit i paprsky slunce odrážející se v lesknoucí hladině Neziderského jezera.

Informace o tom, že jsou zde k dispozici sprchy, může být pro mnohé k pousmání, ale ne na všech horských chatách se s tímto hygienickým komfortem můžete setkat.

Od konce dubna až do 21. června lze chatu využívat pouze o víkendech, během letních měsíců je ale v provozu všechny dny v týdnu, včetně svátků, zavřeno mívá pouze v úterý. Zimní otevírací doba je od prosince do poloviny dubna denně krom úterka a středy, vždy ale je lepší na chatu zavolat a aktuální situaci si ověřit. K Edelweisshütte nevede žádná zpevněná cesta, kterou byste mohli využít, dostanete se sem buď pěšky (nejkratší přístup je z obce Losenheim a zabere přibližně jeden a půl hodiny), nebo pohodlněji lanovkou. (v provozu v létě i zimě – ale preventivně se informujte na aktuální podmínky).

Ubytování a jídlo

Edelweisshütte

Fischerhütte

Heinrich-Krempel-Hütte

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Na parkoviště se dostanete mimo automobilu také autobusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

parkoviště Salamander Sessellift - Edelweisshütte - Fischerhütte - Schneeberg - Heinrich-Krempel-Hütte -

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nedaleký  Hoher Hengst

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: