Výstup okruhem na Velký Roklan v německé části Šumavy
Treky

Výstup okruhem na Velký Roklan v německé části Šumavy

Na Šumavě už byla velká část z nás, ale navštívili jste už německou stranu Šumavy, která je mnohými označovanou jako ta hezčí?

Šumava/Böhmerwald – Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Německo
Další státy
Německo
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
17 km
Nejvyšší bod
1453 m n. m.
Převýšení
1070 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Velký Roklan, který je se svými 1453 m druhou nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa, se v minulosti také nazýval Hora nad Roklí. Leží v centrální části na německé straně pohoří, asi 2 kilometry od hranice s Českou republikou. Hřeben hory se táhne z jihovýchodního směru na severozápad, kde se za sedlem nachází druhý vrchol masivu – Malý Roklan (1339 m). Na skalnatém vrcholu Velkého Roklanu se tyčí velký železný kříž. Směrem na jih po zhruba 500 m narazíte, na chatu s venkovním posezením Waldsmidthaus. Na východě se v průrvě pod vrcholem nachází Roklanské jezero ledovcového původu, nad kterým se na vyhlídce tyčí kaple Rachelkapelle. Z vrcholu je za dobré viditelnosti úžasný výhled a může se vám poštěstit zahlédnout v dálce panorama severních vrcholů Alp. Dobře viditelný je nedaleký Poledník s typickým tvarem rozhledny nebo vzdálenější Boubín a hrad Kašperk.

K vrcholu je možné se dostat hned několika cestami. Z Česka je možné přejí na německou stranu přes Javoří slať, dále pokračovat přes slatě Hochschachten a vystoupat na vrchol Roklanu po náročném traverzu. Z německé strany vede cesta z městečka Frauenau se stejnojmennou vodní nádrží, která také stojí za prohlídku. Dalšími možnostmi je trasa z železniční stanice Spigelau nebo Klingenbrunn.

Výstup z Frauenau

Pojďme si trochu blíže popsat cestu okruhem s výchozím bodem z městečka Frauenau (trasa ke stažení níže). Hezkou variantou je nevyrážet přímo z Frauenau, ale popojet si ještě trochu severovýchodním směrem do Oberfrauenau, kde se kousek za restaurací Gutsgasthof Oberfrauenau, nachází parkoviště s informační tabulí a také začíná okruh po černé značce. Pozvolné stoupání v lesním porostu je příjemným začátkem túry. Po 4 kilometrech se dostanete k vyhlídce Kl. Rachelblick. následuje strmější polovina výstupu. Postupně obejdete vrchol Kleiner Rachel, minete/zastavíte se chatu Waldschmidthaus těsně pod vrcholem a následuje samotný vrchol Velký Roklan s úžasným rozhledem do okolí. Na sestupu u rozcestníku pod chatou (vyhlídka Rachelwiese) se dáte dopravo, místo doleva (odtud jste přišli). Tímto dostane túra charakter okruhu a vy sestoupíte k jezeru Frauenau (opět po černé) a následně zpět k parkovišti.

Ubytování a jídlo

Pod vrcholem se nachází restaurace/horská chata Waldschmidthaus

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Frauneau a později Oberfrauenau se pohodlně dostanete z Česka hraničním přechodem za Železnou Rudou. Za hranicemi cca 20 km jízdy.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Frauenau/Oberfrauenau - vyhlídka Kl. Rachelblick - Großer Rachel - jezero Frauenau - Frauenau/Oberfrauenau

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Großer Arber neboli Velký Javor v Bavorském lese

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: