HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Zugspitze z rakouské strany
Treky

Výstup na Zugspitze z rakouské strany

Nejvyšší hora Německa Zugspitze v pohoří Wetterstein na pomezí rakouských a bavorských Alp se těší tradičně zájmu turistů. Výstup z rakouské strany je namáhavý hlavně velkým převýšením skoro 2000 m, technicky však patří ferata pod vrcholem k těm nejsnazším výstupovým trasám.

Wetterstein, Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Německo, Rakousko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2963 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata A/B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zugspitze je jakousi malou německou modlou, vrcholem milovaným a velmi navštěvovaným. Rakouské městečko Ehrwald si dalo do štítu jako svůj základní reklamní slogan „Na sluneční straně Zugspitze“ a nám nezbývá než toto potvrdit. Z neskutečně zelených luk se vzpíná k nebi šedá hradba kolmých vápencových stěn, převyšující Ehrwald o rovné dva kilometry a vzhledem k orientaci na jihozápadní straně masívu je zde slunce opravdu častým hostem.

Výstup k chatě Wiener Neustädter Hütte

Proto se také vyplatí vyrazit na túru na Zugspitze již časně zrána, abychom se vyhnuli polednímu „pekáči“. Pokud tedy patříme k hrstce odvážných, kteří chtějí vystoupit na vrchol po svých. Prvním krokem bude dosažení jedné z nejstarších turistických chat v masívu Zugspitze – Wiener Neustädter Hütte.

Z Ehrwaldu je dobré vyjet k údolní stanici lanovky Zugspitzbahn, čímž ušetříme takřka 4 km a 200 výškových metrů. Od lanovky vede cesta zvaná Binderweg (č. 822) pod výraznou vyvýšeninou Ehrwalder Köpfe, kde se napojíme na dálkovou trasu 01 (E 4 alpin) stoupající přímo k chatě.

Vrchol Zugspitze, Wetterstein, Bavorské Alpy.
Vrchol Zugspitze, Wetterstein, Bavorské Alpy.

Trocha sněhu a lezení

Odtud vede výstupová cesta přímo pod tratí lanovky ve směru nevelkého sněhového karu Östereichischer Schneekar, přechází jím napříč a po nepříjemném strmém suťovisku dojde do příkrého žlabu Stopselzieher. Pomocí kramlí a ocelových lan jej přejdeme až do vyústění na skalnatou stěnu. Vyjdeme k vhloubení, kterým často padá voda – opatrně! Překročíme jej a opět jsou tu ocelová lana, která nás bezpečně dovedou na hranu hřebene v blízkosti staré stanice lanovky. Otevře se nám pohled do ledovcového kotle Auf dem Platt ohraničeného dvěma skalnatými hřebeny s množstvím lyžařských vleků a konečnou zubačky od jezera Eibsee (vede v závěru přes 4,5 km dlouhý tunel vykutý masívem Riffelwandspitze a Zugspitze).

Turistické šílenství na vrcholu

Po hřebeni vyjdeme za půlhodinu k vrcholu Zugspitze. Vrchol je nejenom nejvyšším vrcholem Německa, ale také v rámci Východních Alp vrcholem nejnavštěvovanějším a podle toho to zde také vypadá. Na první pohled tak trochu šok. Celý komplex budov na betonových konstrukcích a podpěrách nepůsobí nijak estetickým dojmem. Turistům jsou k dispozici dvě vyhlídkové plošiny, restaurace, bary, kiosky se suvenýry a labyrint lan a sloupů lanovek. Celý tento chaos umocňují obří telekomunikační antény a řada solárních panelů. Korunu tomu všemu nasazuje hliníková pyramida patřící Institutu Maxe Plancka s kosmickým výzkumem. Jedině stará meteorologická věž Turm der Wetterwarte a s ním spojená chata Münchner Haus připomínají dávné časy (především již třetí generaci chatařů rodiny Barth vděčíme za tento jediný milý kout na vrcholu). Na nižším východním vrcholku stojí charakteristický železný kříž (je zde od r. 1851), který najdeme na všech pohlednicích. Pro opravdové milovníky hor zůstal tento vrchol ušetřen stavebního běsnění a těch pár minut výstupu na skalnatou kopuli se jistě vyplatí.

Rozhled je za příznivého počasí skutečně velkolepý. Od celého oblouku Východních Alp dohlédneme až po Bavorský les a dokonce na věže a výškové budovy Mnichova (90 km). Sestup z vrcholu zpět do Rakouska je možný jen po výstupové cestě nebo lanovkou Tiroler Zugspitzseilbahn do Obermoosu.

Panorama hor z Zugspitze.
Panorama hor z Zugspitze.

Ubytování a jídlo

Na výstupové trase na Zugspitze z rakouské strany přecházíme kolem chaty Wiener Neustädter Hütte (2 213 m, majetek ÖTK, kapacita 34 míst + 14 v zimním prostoru, tel. 0043 676 4770925).

Základní trasa

Ehrwald - Wiener Neustädter Hütte - Zugspitze

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: