HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na zubatý Sas Rigais v Dolomitech
Treky

Výstup na zubatý Sas Rigais v Dolomitech

Poznejte místo, kde dělal své první horolezecké krůčky slavný Reinhold Messner. Kromě všudepřítomného lezení se tady najde i něco pro milovníky ferát.

Dolomity – Itálie

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
18 km
Nejvyšší bod
3025 m n. m.
Převýšení
1550 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata B/C, ferata C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krajina Jižního Tyrolska se rozkládá na nádherném malebném území Dolomit, jež poskytuje milovníkům hor vše, pom čem jejich dobrodružné i romantické duše touží. Malebná dlouhá údolí, sevřená vysokými skalními štíty, vysoko položená horská sedla, oddělující jednotlivé bizarní horské skupiny, jež mají každá své osobité kouzlo.

V severozápadní části Dolomit, nedaleko Brixenu se mezi údolími Villnösstal / Val di Funes na severu a Grödnertal / Val Gardena na jihu rozprostírá Přírodní park Puez-Geisler / Puez – Odle, jež nese název podle výrazných skalnatých vrcholů. Strmé hroty vrcholů skupiny Geisler / Le Odle, jež se náhle zdvíhají z mírně nakloněných horských pastvin pamatují začátky horolezeckého mistrovství Reinholda Messnera, který se tu učil lézt po skalách.

Výchozím místem poznávání horské skupiny Geisler / Le Odle je městečko Santa Cristina v údolí Val Gardena. Od placeného parkoviště (2,5 € / den) u dolní stanice kabinové lanovky na Col Raiser vychází značená makadamová cesta k horské chatě Rifugio Firenze / Regensburger Hütte ve výšce 2037 m.n.m, jež je výbornou základnou pro horské túry. Pokud se chcete ušetřit pětisetmetrového výstupu s plnými batohy, lanovka vás vytáhne až k vyhlídkové restauraci s obchůdky Col Raiser, odkud je to k chatě mírným sestupem jen 15 minut.

Po feratách přes vrchol Sass Rigais (3025 m.n.m)

Sas Rigais je nejvyšší a nejmohutnější štít zubatého hřebene skupiny Geisler / Le Odle, jejíž český název Jehly zcela odpovídá jejímu charakteru. Díky dvěma zajištěným cestám, ferratám Villnösersteig (B/C) a Sas Rigais Steig (C), lze v podstatě přes tento vrchol „přelézt“ z jedné strany na druhou. Téměř tisícimetrové převýšení nahoru i dolů dává zdolání tohoto vrcholu slušný výkon, který zabere kolem 7 hodin.

Od rozcestníku před chatou Firenze se ve směru šipky vydáváme podél oplocení pozvolna vzhůru značenou pěšinou č. 13. tichým vlhkým ránem přes horské louky Cisles. U dalšího rozcestníku odbočíme vpravo a směřujeme k úpatí Sas Rigais,kde se scházejí obě Via Ferraty. K výstupu na vrchol vybíráme východní zajištěnou cestu Sas Rigais Steig, takže se vydáváme vpravo kamenitou dolinou Val dla Salteries mezi masivy Sas Rigais a Furcheta.

Údolí Val di Funes se zubatým hřebenem Odle (Geisler) je ikonickým pohledem Dolomit.
Údolí Val di Funes se zubatým hřebenem Odle (Geisler) je ikonickým pohledem Dolomit.

Její okraj bedlivě střeží sviští hlídka, jejíž pozornosti samozřejmě neunikneme; ostrý hvizd upozorňuje ostatní na vetřelce. Stezka dále pozvolna šněruje mohutným dlouhým suťoviskem až do sedla, odkud je to k vrcholu ještě 400 výškových metrů. Oblékáme si úvazky a přilby a vyrážíme ke skalám, natěšeni na zážitek ze zdolání strmého vrcholu. První část stezky, která ještě není zajištěná, vede přes skalní ostroh a za ním už se jde strmě vzhůru. Ferrata není technicky náročná, jen je třeba trochu té fyzické síly; jedním z bonbonků je překonání širší skalní rozsedliny, kde ne každý se dokáže rozkročit na její šířku, a tak se musí skočit. Vrcholek s křížem není příliš široký, spíše rozeklaný, takže při návalu lezců se zde hůře hledá místo k odpočinku. Pocit z vylezení na třítisícovku Sas Rigais je příjemný, odměnou jsou široké panoramatické výhledy na všechny strany. Na severu se táhne hřeben Zillertalských Alp, vpravo od nich vyčnívá bílá čepice vrcholu Velkého Zvoníka – Grossvenedigeru.

Po příjemné „kochací“ siestě na vrcholu, doplněné Radlerem je třeba se vydat „vzhůru“ dolů jihozápadní stěnou. Od vrcholového kříže vede nezajištěný spojovací hřebínek na jihozápadní homoli, jenž nepůsobí zrovna bezpečně z důvodu možnosti uklouznutí na spoustě jemných kamínků. Na okraji homole již začíná jištěný sestup užším jižním hřebenem. Přes skalní stěny pak klesáme jihozápadním směrem skalním terénem s technicky lehkou ferratou, u níž jsou některé pasáže mírně ztíženy špatnou možností vyhledávat stupy pod sebou.

Následuje již nezajištěná stezka k východu ukloněným skalním terénem až po skalní práh, kde se již dostáváme na místy zatravněný svah suťoviska. Dolů je to na pohled již jen kousek pozvolna traverzující stezkou, a tak dáváme pauzu v trávě a sundáváme úvazky. To jsme se ovšem trochu přepočítali – stezka se po chvíli stáčí prudčeji vpravo do rozeklané skalní soutěsky Mittagsscharte, zajištěné pomocí dřevěných lávek a lan, takže úvazky a přilby přijdou ještě vhod.

Zejména je nutné dávat pozor na padající kameny ze skalnatého svahu, jež uvolňují buď turisté, či kamzíci, jejichž přímý zásah by nebyl nic moc příjemný.  Konec sestupu z vrcholu Sas Rigais je opět dole u rozcestníku na konci pastviny s napajedlem. Dobrá večeře na chatě Firenze je tečkou za dnešním příjemným adrenalinovým zážitkem.

Doporučená mapa

Naturpark Puez-Geisler (3), Wanderkarte 1:2500

Lanovka Santa Cristina – Col Raiser

jedna jízda 11 €, obousměrná 16,5 €, provoz 8.00 – 17.30 hod., parkoviště u lanovky 2,5 €/ den

Ubytování a jídlo

Základnou nejen pro výstup na skalní terasu Col da la Piëres může být zmiňovaná chata Rifugio Firenze. Možností túr je tady totiž spousta. Cena osoba / noc 24 – 31 euro (členové AV mají slevu). Tel: +39 0471 796307

Potřebné vybavení

Obvyklé vybavení pro trekování jako například pohorky, trekové hůlky apod. V létě nezapomenout na opalovací krém a sluneční brýle. Samozřejmostí je pak feratový set, sedák a helma.

Přístup na začátek

Do Santa Cristiny se dostanete od Cortiny d´Ampezzo, anebo přímo z dálnice od Klausen-Chiusa. Do městečka jezdí také autobus.

Výchozím místem poznávání horské skupiny Geisler / Le Odle je městečko Santa Cristina v údolí Val Gardena. Od placeného parkoviště (2,5 € / den) u dolní stanice kabinové lanovky na Col Raiser vychází značená makadamová cesta k horské chatě Rifugio Firenze / Regensburger Hütte ve výšce 2037 m.n.m, jež je výbornou základnou pro horské túry. Pokud se chcete ušetřit pětisetmetrového výstupu s plnými batohy, lanovka vás vytáhne až k vyhlídkové restauraci s obchůdky Col Raiser, odkud je to k chatě mírným sestupem jen 15 minut.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Santa Cristina - Rifugio Firenze - Sas Rigais

Orientační rozpis po dnech

1. den – výstup k chatě Firenze

2. den – chata Firenze – vrchol Sass Rigais + sestup

Při použití lanovky se dá vše stihnout za jeden den. Možností je také 1. den, po výstupu na Saas R., skončit na chatě Firenze a další den pokračovat jinam do okolí nebo sestoupit.

Další možnosti túr v okolí

Okruhem za vyhlídkou Col de la Pieres v Dolomitech, anebo další okružní výšlap náhorními loukami přes Secedu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: