Výstup na Zinalrothorn ve Walliských Alpách
Treky

Výstup na Zinalrothorn ve Walliských Alpách

Výstup na  Zinalrothorn (4 221 m) JV hřebenem přes Gabel je vysokohorská túra plná exponovaných vzdušných zážitků s úžasnými výhledy na Matterhorn i další velikány švýcarských Walliských Alp.

Walliské Alpy – Švýcarsko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
4221 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jeho vrchol vypadá prý jako převrácená vlna těsně před tím, než se zřítí, ale vy se bát nemusíte. Zinalrothorn je pevná čtyřtisícovka, hrdá a v některých momentech i nádherně strmá. Místní rula parádně drží, jakoby horolezcům chtěla udělat pomyšlení na hřebenech i v expozicích. Navíc, až budete během lezení sledovat „karneval“ čelovek na protějším Matterhornu, budete mít vy, i těch pár dvojek ve stěně, radost, že máte na lezení víc klidu a že sem si lezci chodí ne pro trofej, ale pro radost.

Základnou pro dnešní nejčastější výstupovou trasu (JV hřeben přes Gabel) je chata Rothornhütte ve výšce 3 189 m, která bývá otevřená od půlky června do půlky září. V jiný termín je k dispozici pěkný winterraum. Na chatu pohodlně vystoupáme za 4 – 5 hodin z Zermattu údolím říčky Triftbach. Závěrečná a nejstrmější část výstupu bývá na začátku letní sezony místy pokryta firnem.

Výstup na Zinalrothorn ve Walliských Alpách
Výstup na Zinalrothorn ve Walliských Alpách

Po skále i sněhu 

Doporučuji z chaty vyrazit kolem páté hodiny ranní. Nejprve mírně stoupáme podél skal při horní pravé části ledovce Rothorngletscher přibližně na kótu 3 480 m. Zde prostoupíme třicetimetrovým komínem o obtížnosti II UIAA a dále doleva, kdy se po suti, nepevné skále a římsách propleteme do lehčího terénu. Tady můžeme i v první půlce léta narazit na zmrzlý sníh a lehké mixové lezení. Následuje stoupání a táhlý traverz sněhovým polem, případně sutí až na kótu 3 700 m. Nejpozději zde si vezmeme stoupací železa, protože následuje asi 30° firnový svah, někdy až ledový, kterým se dostaneme na neobyčejně fotogenický jihovýchodní sněhový hřeben s výhledem na severní stěnu Matterhornu. Hřeben přechází do skalního žebra vedoucího až pod výrazný kuloár. Kuloárem postupujeme při jeho levé straně lezeckým terénem II až do sedla Gabel. Jsou v něm pravidelně umístěny slaňovacími kruhy, které nám mohou sloužit i jako jištění během výstupu.

Přes klíčovou plotnu Binerplatte

Od sedla se zvedá skalní hřeben z pevné ruly až ke klíčovému úseku výstupu obtížnosti III, kterým je skalní plotna tzv. Binerplatte. Plotna je zajištěna několika nýty. Výše je hřeben úžasně exponovaný s řadou poměrně vzdušných lezeckých kroků. Posledních pár desítek metrů po skále k vrcholovému kříži je nezapomenutelný zážitek. Z vrcholu máte výhled prakticky na celé Walliské Alpy. Sestup vede po stejné trase s možností krátkých slanění.

Celkový čas výstupu je 5 hodin a sestupový čas na chatu je 4 hodiny.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Pro lezecké družstvo je vhodné jednoduché lano 40 m, 4 zámkové karabiny, 2 expresky, 4 x šitá plochá smyčka, mapa, GPS, lékárnička, žďárák. Pro každého lezce pak sedací úvazek, slaňovací pomůcka, cepín, mačky, horolezecká přilba a ledovcový šroub, sada prusíků pro ledovcovou záchranu a čelovka.

Přístup na začátek

Zermatt

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: