Výstup na Yushan (3952 m) – nejvyšší horu Taiwanu
Treky

Výstup na Yushan (3952 m) – nejvyšší horu Taiwanu

Tento trek se nachází na překrásném ostrově Taiwan, v národním parku Yushan. Yushan (Nefritová hora) je se svojí výškou 3952 m nejvyšší horou Taiwanu a také čtvrtou nejvyšší ostrovní horou na světě.

Yushan NP – Taiwan

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Taiwan
Další státy
Taiwan
Počet dní
2
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3952 m n. m.
Převýšení
1300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Kdy lézt?

Výstup na Yushan je možný podniknout celoročně. Nejlepší období je však pozdní podzim (říjen – prosinec), kdy je nejnižší pravděpodobnost deště a také nejprůzračnější vzduch. Přes zimu se v nejvyšších polohách může vyskytovat sníh a od července do konce září na ostrov často přichází tajfuny.

Permit

Samotný výstup na hlavní vrchol Yushanu lze v případě dobrého počasí a brzkého startu zvládnout i s návratem během jednoho dne. Po trápení se získáváním permitů by však byla škoda nezůstat na horách delší dobu a nevystoupit i na některý z bočních vrcholů Yushanu. Níže je popsán jak samotný výstup na nejvyšší horu, tak i varianty s výstupy na boční vrcholky.

Při vyplňování žádosti o Park Entry Permit nezapomeňte vyplnit správně plán výstupu – vydaný permit již nejde nijak změnit!

Výstup na Paiyun Lodge

Trek začíná na silnici poblíž chaty Dongpu nebo na parkovišti u návštěvnického centra v osadě Tataka (také Tatajia). Odtud vede hezká asfaltová cesta 3,5 km do sedla Tataka (2600 m), které je oficiálním začátkem výstupu na Yushan. Z tohoto místa stoupá úzká stezka 8,5 km až k chatě Paiyun Lodge (3400 m).

Cesta vede nejprve prudce ve svahu nad údolím s výhledy téměř až k pobřeží oceánu a od přístřešku Menglu pak pokračuje pralesem až k chatě. Kousek od zastávky Menglu odbočuje úzká stezka vlevo do svahu na předvrchol Yushanu (3239 m.n.m.). Celá cesta na chatu Paiyun zabere přibližně 5 hodin.

Stoupání na Paiyun Lodge, výstup na Yushan, Taiwan.Stoupání na Paiyun Lodge, výstup na Yushan, Taiwan.

Za východem slunce na vrchol

Druhý den začíná výstupem na hlavní vrchol Yushanu. Za chatou vede cesta nejprve lesem a později suťovým polem až k místu zvanému Větrný tunel, což je železný tunel postavený na ochranu před padajícím kamením. Za tunelem stezka odbočuje vpravo a vede až na samotný vrchol Yushanu. Posledních 500 m pod vrcholem je stezka poměrně exponovaná, ovšem díky řetězům nijak obtížná. Cesta na vrchol od chaty zabere asi dvě hodiny a většina návštěvníků ráda stoupá na vrchol na východ slunce.

Odbočky na vedlejší vrcholky

Z hlavního vrcholu vede cesta dál po ostrém hřebeni 4,5 km až na východní vrchol (3869 m.n.m.), odkud se později vrátíme zpět k Větrnému tunelu. Teď ale pokračujeme ještě dál po skalnatém hřebeni kolem meteorologické stanice až na severní vrchol (3858 m.n.m.). Ze severního vrcholu se naskýtá asi nejkrásnější pohled na špičku nejvyšší hory ostrova.

Třetí den je dobré vstát co nejdříve. Od chaty Paiyun stoupá poměrně jednoduchá stezka na západní vrchol Yushanu (3467 m.n.m.). Cesta od chaty na vrchol a zpět zabere okolo 2,5 hodiny a máme tak ještě čas vystoupit na poslední zbývající, jižní vrchol Yushanu. Cesta vede nejprve k chatě Yuanfong a odtud stoupá kamenitým svahem až na kótu 3844 m. Zpáteční cesta z chaty zabere okolo 3 hodin. Po návratu nás čeká už jen dlouhý a poměrně otravný sestup zpět na chatu Dongpu Lodge a zasloužený odpočinek…

Pohled na hlavní vrchol ze severního vrcholu, výstup na Yushan, Taiwan.Pohled na hlavní vrchol ze severního vrcholu, výstup na Yushan, Taiwan.

Ubytování a jídlo

Tataka: Jediné možné ubytování na začátku treku je na horské chatě Dongpu Lodge, 1,5 km před návštěvnickým centrem. Spaní v pokoji pro 20 lidí (300TWD), sprcha za příplatek a není nutný spací pytel. Na chatě se kromě instantních polívek nedá koupit žádné jídlo, takže veškeré zásoby na hory je třeba nakoupit předem.

Chata Paiyun Lodge: Chata je nevytápěná a velmi skromně vybavená. Spaní mimo chatu je v NP přísně zakázané. Na chatách se také nedá nic koupit, proto je třeba nést si veškeré jídlo s sebou. Je možné si předem objednat večeři a snídani.

Potřebné vybavení

Bežné trekové vybavení – dostatek oblečení, spacák a karimatka na spaní na horských chatách, čelovka a vybavení na vaření. Pohyb po ledovci: v zimních měsících, přibližně od nadmořské výšky 3500 m.

Přístup na začátek

Nejlepší doprava na začátek treku je vlastním autem/na motorce. Další možností je přejet autobusem/minibusem z Chiayi do Alishanu (cena okolo 250TWD) a odtud zkusit sehnat místo v autě s turisty, kteří jedou k jezeru Sun Moon Lake. Cena za dopravu na začátek treku (asi 20km od Alishanu) bude okolo 300TWD. Doporučuji zkusit se poptat v informační kanceláři naproti 7-11 nebo přímo na náměstí hotelových dohazovačů. Občas se zadaří, občas ne. Stopování na začátek treku je také možné, ale na horské silnici mezi Alishanem a Sueili (poblíž Sun Moon Lake) je téměř nulový provoz (když už ale auto jede, tak zpravidla zastaví). Některé hotely vypravují minibusy na východ slunce poblíž osady Tataka. Odjezd je zpravidla kolem 3:00 a cena okolo 600TWD.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano, 30 - 7 dnů před cestou nutné vyřídit „Park Entry Permit“. Ten se získá vyplněním formuláře na adrese http://mountain.ysnp.gov.tw/english/index.aspx. Po obdržení Park Entry Permitu (vyřízení trvá přibližně 7 dnů) je třeba před cestou zajít na policejní stanici poblíž návštěvnického centra Tataka pro „Mountain Entry Permit“ – vydávaný po vyplnění dalšího formuláře a kontrole cestovních pasů. O výstup na Yushan je velký zájem, proto doporučuji vyřídit Park Entry Pertmit co nejdříve a naplánovat výstup na všední den, kdy je pravděpodobnost získání permitu vyšší než o víkendech.

Základní trasa

Dongpu Lodge (Tataka Visitors Center) – Tataka Saddle – Paiyun Lodge – Yushan Main Peak a sestup

Orientační rozpis po dnech

1. den: Dongpu – Paiyun Lodge

2. den: Paiyun Lodge – Yushan Main Peak a sestup

(3. den: Paiyun Lodge – Yushan South Peak – Dongpu Lodge)

Další možnosti túr v okolí

Hory Lulin a Linjhih – 3 hodinový výlet v okolí Tataka s překrásnými výhledy na Yushan. Cestou na/z Yushan se určitě zastavte v oblasti Alishanu – kratší i delší výlety tisíciletým cypřišovým pralesem.

Výhled na masiv Yushanu z protilehlého hřebene Linzhi. Výstup na Yushan, Taiwan.Výhled na masiv Yushanu z protilehlého hřebene Linzhi. Výstup na Yushan, Taiwan.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Martin

Upřesnění článku – pokud se do NP Yushan vydáte v únoru, ověřte si předem zda je možné vyrazit na trek – v únoru bývá zpravidla většina treků uzavřená pro turisty – odpočinek přírodě a tak… Pokud byste někdo potřeboval nějakou pomoc ohledně Taiwanu, ozvěte se na mail…

Radvana Prušová
Martin:

Dobrý den, chystáme se na ostrov Taiwan. Je dobré jet v červnu? Nevíte jaké je tam počasí?
Máme v Plánu Alischan, jezero Slunce a Měsíce, Yushan, dále Kaohsiung, Baischa bay – je v červnu obdoní na koupání, je teplé moře?
Mohl by jste mi poradit,která místa stojí zato navštívit?
Před tím Jedeme do Hong Kongu, Macaa, Pekingu a Velká čínská zeď a z Hong Kongu přelétáme na Taiwan.
Moc děkuji za informace
Radvana Prušová, Brno

Míra

Ahoj. Co se týká pobytu, výletů a treků na Tchaj-wanu, je možné kontaktovat i mne na e-mailu, který je tu uveden. Po 3 letech pobytu tam jsem schopen lecos poradit nebo doporučit. Na Tchaj-wanu se budu znovu pohybovat od 16 do 26.9.2011, v oblasti Sun Moon Lake (zde je možný ne technicky ale fyzicky docela náročný jednodenní výstup na jednu dvoutisícovku přípedně přechod dál na východ), Da-Pa Mt. v NP Shue Pa nebo u 7 Colours lake.

Hildegarda

Ahoj,

jak je to s tím permitem. Je nutné v tom plánu uvádět i hodiny, kdy kam dorazíme? Já totiž nemám představu, jak dlouho by mohl trvat ten pohod druhý den.

Díky za radu,
Bára

Petr

Update 01/2019
I v lednu se dá jít na vrchol, sníh tam je jen symbolicky. Permit jsme vyřídili týden předem a zároveň slouží jako rezervace ubytování na Paiyun Lodge. Permit je pak potřeba vyzvednout permit a nechat si ho potvrdit na policejní stanici (ta je hned vedle). Od stanice vede ještě asi dva kilometry asfaltka, nabídnou vám svezení dodávkou za 100NTD
Paiyun Lodge není vytápěná a v noci tam byla solidní kláda. Na chatě je možnost stravování i půjčení spacáku za rozumné peníze, je nutné ale předem rezervovat (viz sekce Catering na stránce https://npm.cpami.gov.tw/en/news_4main.aspx?ID=2567). Dále je tam elektrika z centrály a pitná voda.
Většina lidí se snaží jít na Yushan na svítání a v lednu vycházeli zhruba ve 4 ráno. Jinak nahoru vede skoro dálnice, není šance zabloudit. Ačkoliv jsou to z chaty jen asi 3km, zabere cesta zhruba dvě hodiny. Nahoře dost fouká a slunko peče i přes zimu, tak se nezapomeňte namazat!

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: