HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Xue Shan – Taiwanská Sněžka

Tento trek se nachází na překrásném ostrově Taiwan, v národním parku Sheipa. Přestože Xue Shan není nejvyšší horou ostrova, podle mnoha Taiwanců se jedná o nejkrásnější horu, na kterou zde můžete vylézt.

Sheipa NP – Taiwan

Stát
Taiwan
Další státy
Taiwan
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
26 km
Nejvyšší bod
3886 m n. m.
Převýšení
2045 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tento trek se nachází na překrásném ostrově Taiwan, v národním parku Sheipa. Přestože Xue Shan není nejvyšší horou ostrova, podle mnoha Taiwanců se jedná o nejkrásnější horu, na kterou zde můžete vylézt. Výstup na Xue Shan je možný podniknout celoročně. Nejlepší období je však pozdní podzim, kdy je nejnižší pravděpodobnost deště a také nejprůzračnější vzduch. Přes zimu se v nejvyšších polohách může vyskytovat sníh a od července do konce září na ostrov často přichází tajfuny. Výstup je pro průměrného českého turistu poměrně nenáročný a v případě dobrého počasí a brzkého startu jej lze zvládnout i během dvou dnů.

Převýšení ani délka trasy nejsou velké, jediný problém tak může činit nadmořská výška a také počasí. Rozdíl v teplotách na horách a na pobřeží je až 25°C a i v nejteplejších měsících může na vrcholcích hor přes noc mrznout! Od konečné zastávky autobusů na farmě Wuling je začátek treku vzdálený přibližně 8 km. Po odevzdání permitů na stanovišti strážců národního parku nás čeká asi 2 km chůze hezkou lesní cestou, až k místu prvního noclehu, k horské chatě Cika. Celý trek je každých 100 m značený a tak i bez mapy není kam zabloudit.

Druhý den začíná 3 kilometrovým výstupem na východní vrchol Xue Shanu. Z tohoto místa je skvělý výhled na okolní hory a vrcholek Xue Shanu. Cesta pokračuje dál po vrstevnici až na nádhernou horskou louku, k chatě 369. Zde je možné zanechat těžké batohy a vyrazit na vrchol Xue Shanu „nalehko“. Cesta se vine po horské louce až k „Černému pralesu“. Pralesem pokračujeme asi 2 km mírně do kopce, na kraj suťového pole. Na vrchol druhé nejvyšší hory Taiwanu, 3886 m vysoké „Sněžky“ je to odtud jen necelý kilometr chůze. Výstup od chaty 369 až na vrchol je dlouhý 3,8 km a zabere necelé dvě hodiny. Z vrcholu se vydáme stejnou cestou zpět k chatě 369, kde přenocujeme.

Třetí den je dobré vstát za východu slunce – za dobrého počasí je od chaty vidět až k oceánu a východ slunce je tak nezapomenutelný zážitek! Od chaty zpět na začátek treku půjdeme stejnou cestou a zabere nám to přibližně 3 hodiny.

Ubytování a jídlo

Wuling Farm: ubytování na tábořišti ve stanech (stan pro 2-3 osoby za 1000TWD) nebo v některém z několika hotelů a ubytoven v údolí (cena od 3000TWD/2 os., o víkendech a svátcích mohou být ceny několikanásobně vyšší). Stravování v místě ubytování, nákup na cestu možný v malém obchodě na recepci tábořiště a vedle informační kanceláře NP Sheipa. Ceny jsou vyšší než ve městech, je dobré si proto nakoupit předem před cestou do hor. 2) Trek: ubytování na horských chatách Cika Cabin a 369 Cabin. Tyto chaty jsou nevytápěné a velmi skromně vybavené. Vaření je možné pouze venku na vlastních vařičích. Spaní mimo tyto chaty je v NP přísně zakázané. Na chatách se také nedá nic koupit, proto je třeba nést si veškeré jídlo s sebou.

Potřebné vybavení

Bežné trekové vybavení – dostatek oblečení, spacák a karimatka na spaní na horských chatách, čelovka a vybavení na vaření. Pohyb na ledovcích – v zimních měsících, přibližně od nadmořské výšky 3500 m.

Přístup na začátek

Autobus společnosti Fengyuan z Taichungu do Lishanu, zde přestup na autobus do Wuling Farm. Odjezd ze zastávky poblíž vlakového nádraží v 8:00, celá cesta zabere přibližně 8 hodin, cena 561+76TWD. Dva autobusy vyjíždí dopoledne z Yilanu do Wuling Farm. Doba jízdy 3 hodiny, cena 285TWD. Jeden autobus společnosti Hualien Bus Company z Hualienu do Lishanu, odtud pokračovat dál do Wuling Farm. Odjezd z Hualienu v 8:40, doba jízdy 5 hodin, cena 500+76TWD. Z Taipei by měl o víkendech jezdit turistický „Shuttle bus“ přímo do Wuling Farm.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano, 30 - 7 dnů před cestou nutné vyřídit „Park Entry Permit“. Ten se získá vyplněním formuláře na adrese http://www.spnp.gov.tw/v2/File.aspx?lang=1&uid=qtkrft0eyFw a zasláním na email greattit@spnp.gov.tw. Po obdržení povolenky „Park Entry Permit“ je třeba před cestou zajít na policejní stanici Wuling Farm pro „Mountain Entry Permit“ – vydávaný po vyplnění dalšího formuláře (ke stažení na webu nebo přímo na místě) a kontrole cestovních pasů. Obzvláště o víkendech a prázdninách je o výstup na Xue Shan velký zájem, proto doporučuji vyřídit Park Entry Pertmit co nejdříve! Více informací o permitech naleznete na stránce: http://www.spnp.gov.tw/v2/Article.aspx?a=H6sqhseTE6c〈=1

Základní trasa

Wuling Farm – Xue Shan Trailhead – Cika Cabin – Xue Shan East Peak – 369 Cabin – Black Forest – Xue Shan Main Peak – 369 Cabin – Cika Cabin – Xue Shan Trailhead

Orientační rozpis po dnech

  1. Wuling Farm – Cika Cabin
  2. Cika Cabin – 369 Cabin – Xue Shan Main Peak – 369 Cabin
  3. 369 Cabin – Xue Shan Trailhead

Další možnosti túr v okolí

Vodopád Taoshan poblíž Wuling Farm – jednoduchý výlet zabere 3-4 hodiny. Delší treky (Holy Range, Daba Shan, …) v NP Sheipa možné po vyřízení potřebných povolení

Zkušenosti čtenářů

Martin

DOPLNĚNÍ ČLÁNKU: 2x jsem zařizoval permit na Xueshan z Taiwanu a bez problému, včera jsem poprvé zařizoval permit z Česka a zjistil, že ikdyž mají v NP Sheipa adresu, kam můžete poslat žádost o permit (pokud jste Taiwanec, vyplňujete žádost na jiných webovkách, jen cizinci používají form+mail), tak server stránek NP Sheipa „chytře“ odmítá všechny emaily putující ze zemí mimo Taiwan. Takže se vám pravděbodobně mail s žádostí vrátí… // Problém už řeším přes kamarádku z jiného NP, která to pak časem s někým prý vyřeší, takže je možné, že během pár týdnů bude vše OK, ale protože jsme v Asii, tak taky ne… Když by byl problém, neztrácejte hlavu a zkuste zavolat na toto telefonní číslo: 03-9996100-700 (720) – je to prý jediný člověk v NP Sheipa, který mluví anglicky…jinak počet zbývajících permitů závisí na počtu volných míst na horských chatách – to lze zjistit zde: https://apply.spnp.gov.tw/BookingInfo.php // číslo 1 je chata Cika a číslo 4 chata 369; rozklikněte odkaz a objeví se tabulka – sloupce: datum, kapacita chaty, vydaných povolení, zbývající povolení, počat podaných žádostí, které se zpracovávají, „wait list“

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: