Výstup na Windberg
Treky

Výstup na Windberg

Raxlpe – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1903 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vápencové pohoří Raxalpe se svým sousedem – náhorní planinou Schneealpe je vzhledem k blíz- kosti Vídně (80 km) velmi vyhledávanou horskou oblastí. Raxalpe nabízí mimo běžných horských chodníků také více než dvacet zajištěných „klettersteigů“ všech stupňů náročností, čimž se zařazuje na jedno z předních míst v pomyslném žebříčku takto instalovaných cest v Rakousku. Oproti tomu masív Schneealpe je navštěvován podstatně méně. Vrchol Heukuppe (Kupka sena) je nejvyšším vrcholem Raxu stejně tak jako Větrná hora – Windberg je vyvrcholením masívu Schneealpe.

Větrná hora ve větrném pohoří Schneealpe. To je velmi stručná charakteristika tohoto jen málo vyhledávaného turistického cíle. Schneealpe – Sněžná Alpa neboli horská louka je místem opuštěným, kde si přijdou na své především milovníci ticha a liduprázdné horské krajiny. Až do nejvyšších poloh tohoto pohoří zajíždí horská silnice Schneealpenstrasse (mýto), proto je také vyhledáváno cyklisty. Takřka uprostřed náhorní planiny, která tvoří podstatnou část pohoří, stojí horská chata Rinnhoferhütte, jejiž dosažení je prvotním cílem při výstupu na Windberg. Z mnoha nejrůznějších cest vedoucí prakticky ze všech směrů je nejzajímavější alternativou výstup po cestě č. 441 vedoucí kaňonovitými dolinkami Krampengraben a Karlgraben na západě masívu. Z obce Neuberg an der Mürz jdeme cca 2 km západně po hlavní cestě ke vsi Krampen. Značená cesta má svůj počátek na silniční odbočce vedoucí doprava do doliny Äusserer Krampengraben. Po kilometru míjíme vydatný pramen chladivé vody Sieben Quellen a vstupujeme do samotné soutěsky. Úzkým zarostlým a poněkud strašidelně působícím dnem doliny dojdeme až pod skalnaté srázy vrcholu Grünkogelu. Namáhavě stoupáme uzounkou pěšinou působivým kotlem Karlboden až dosáhneme plošiny pohoří v blízkosti lovecké chatky. Přímo před námi se vypíná náš cíl, nejvyšší vrchol pohoří Windberg.

K vrcholu můžeme vystoupit dvěma směry. Vlevo odbočuje zeleně značená cesta do západního sedla a odtud na vrchol nebo pokračovat po původní výstupové cestě č. 441 k chatě Rinnhoferhütte (1 733 m, otevřeno sporadicky pouze v létě, nedaleko odtud stojí velká a dobře zásobená chata Schneealpenhütte, poskytující veškerý komfort). Od chaty nás dělí k vrcholu Windberg pouhá půlhodinka strmého výstupu. Od vrcholového kříže krásný pohled na celé travnaté království Schneealpe a na okolní masívy Raxalpe a Veitschalpe.

Pro sestup volíme pohodlnou, ale také poměrně nudnou silničku vedoucí k hornímu konci silnice Scheealpestrasse v Kamplu (1 526 m). Po sejítí vrcholových serpentin odbočíme vlevo po cestě č. 444 vedoucí přímo do obce Neuberg a.d. Mürz. 

Ubytování a jídlo

Na východním okraji náhorní planiny Rax najdeme jednu z nej- významnějších horských chat v oblasti – Otto Schutzhaus(1 650 m, majetek OeAV, kapacita 62 míst, v provozu od začátku května do konce října, tel. 0043 2666 52402). V blízkosti nejvyššího vrcholu pohoří stojí chataKarl-Ludwig- Haus(1 804 m, majetek ÖTK, kapacita 118 míst, otevřeno celoročně, tel. 00432665 380). Pouhou půlhodinu pěšího výstupu od silničního sedla Preiner Gscheid stojí velká chataWaxriegelhaus (1 361 m, majetek Naturfreunde, kapa- cita 70 míst, otevřeno celoročně, tel. 0043 2665 7337, info: www.waxriegelhaus.at). Poslední turisticky významnou chatou v pohoří jeHabsburger Haus(1 786 m, majetek OeAV, kapacita 108 míst, otevřeno od počátku května do konce října tel. 0043 2665 219). Chatu najdeme na severním okraji Raxalpe. V pohoří Schneealpe slouží turistům především velká chata Schneealpenhaus (1 784 m, majetek OeAV, kapacita 60 míst, v pro- vozu 1. 5.–31. 10., tel. 0043 3857 2190). 

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 103, 104 a 74 1:50 000, Kompass č. 210 Wiener Hausberge 1:35 000, f&b č. 022 Semmering/Rax/Schneeberg 1:50 000

Přístup na začátek

Do lázní Reichenau dojedeme dle popisu u předchozí kapitoly. Pokud pokračujeme dále k masívu Schneealpe, jedeme přes sedlo Preiner Gscheid výhodnou silniční spojkou do obce Kap- pellen v údolí Mürz (cesta č. 23 Mürz- zuschleg – Mariazell). Přístup do této oblasti je možný odbočením z dálnice A 1 výjezdem Knoten Seebenstein na silnici S 6 do Gloggnitz a Mürzzuschlagu. Odtud cestou č. 23 přímo do hor. Nejbližší žel. stanicí pro Rax je Payerbach – Reichenau ležící na nejstarší evropské horské želez- nici přes průsmyk Semmering. Pod masív Schneealpe dojedeme vlakem z města Mürzzuschlag lokální železnicí s koneč- nou stanicí v Neuburgu přímo pod horami.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: