Velkého zvoníka, tedy Grossglockner zná asi většina z vás, ale slyšeli jste někdy o druhém nejvyšším vrcholu Rakouska – Wildspitze?
Alpy/Ötztalské Alpy – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Svoji výškou 3770 metrů zaostává za nejvyšším vrcholem o pouhých 28 metrů. Naopak velmi rozdílná je poloha obou hor. Zatímco Grossglockner je situován do Vysokých Taur, které jsou zhruba 80 kilometrů jižně od Salzburgu, Wildspitze je mnohem více zasazen do západního výběžku Rakouska.
Nachází se pouhých 30 kilometrů od hranic se Švýcarskem a patří do horského celku Ötztalské Alpy. Autem je nástupní místo dosažitelné za šest hodin (z Prahy).
Dvojvrchol Wildspitze roste z hřebene Weiskamm. Pro svou nenáročnost je oblíbeným cílem pro VHT. O tom svědčí také několik chat, které v okolí hory stojí: Breslauer Huette(2844 m), Taschachhaus (2432 m), Vernagt Huette (2755 m) a Braunschweiger Huette(2758 m).
Výstupová cesta
GPS si nastavte na vesničku Vent, která leží ve výšce 1896 metrů. Následně máte dvě možnosti. Buďto ulehčíte svým nohám stoupání v podobě 460 výškových metrů, nebo si to pěkně odchodíte celé po svých.
Tuhle možnost výběru vám dává lanovka Vent – Stablein, která je v letní sezóně v provozu od osmi do dvanácti a potom od jedné do půl šesté. Takže volba je jen na vás. Buďto ulehčíte svým nohám, anebo peněžence. Lanovka stojí pro dospělého devět euro a děti zaplatí o čtyři méně.
Tak či tak se musíte dostat do zmíněné horní stanice – Stablein. Cesta do tohoto místa je klasické strmé stoupání po sjezdovce v serpentinách. Nic co by vás nějak duševně obohatilo.
To se změní v tu chvíli, kdy za sebou necháte horní stanici lanovky a budete pokračovat severozápadním směrem. Jižně se vám naskytnou nádherné pohledy na vrcholy Kreuzspitze (3457 m) a Talleitspitze (3407 m).
Zhruba po 2,5 kilometrech od stanice Stablein se dostanete k již zmíněné chatě Breslauer Hutte. V nohách máte skoro 1000 výškových metrů, takže mnozí z vás uvítají odpočinek u čaje.
Dá se říct, že za sebou máte tu lehčí polovinu výstupu. Teď vás čekají přitěžující faktory v podobě strmějšího stoupání a řidšího vzduchu. Dopingem vám naopak budou krásné výhledy a blížící se vrchol. Od chaty si stále budete držet severozápadní směr po viditelné pěšině.
Po necelém kilometru narazíte na malé ledovcové jezírko. Od něj pokračujete přes bezpečný ledovec Mitterkarfener (bez trhlin) až do sedla Mitterkarjoch (3 468 m). Pod sedlem a i dále na trase už se hodí mačky. Nutno zmínit také skalní žlab ústící do sedla. Ten je však zajištěn ocelovými lany.
Ze sedla sestoupíte na ledovec Taschaferner a budete směřovat ke kotlině napravo, která ústí až na jižní vrchol Wildspitze. Cestou k vrcholu budete míjet trhliny! Dnes už nižší severní vrchol dělí od jižního asi 200 metrů dlouhý hřebínek.
Traverz mezi vrcholy zabere 10-30 minut. Čas výrazně ovlivňují povětrnostní a sněhové podmínky.
DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map nejen hory Wildspitze (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz
Ubytování a jídlo
Breslauer Hutte
www.breslauerhuette.at/index.php/de
Potřebné vybavení
Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Především mačky jsou nutností, a pokud s vámi půjde někdo, kdo nemá zkušenosti s pohybem po ledovci, není na škodu mít s sebou i lano. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.
Přístup na začátek
Do vesničky Vent se dostanete autem nebo autobusem.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den – Vent – Breslauer Hutte
2. den – Breslauer Hutte – Wildspitze + sestup
Jako alternativu bych doporučil udělat si kolečko a začít z Brealuer Hütte doprava přes Rofenkarferner a dojít nejdříve na severní vrchol. Trasu popsanou v článku pak lze využít pro sestup. Člověk se pak nevrací po stejné cestě a také nepotkává mraky turistů.
Díky za tip, bylo to tak mnohem zajímavější
Krátký popis a fotogalerie výstupu na Wildspitze (a také Urkundkolm a Kreuzspitze) v dubnovém termínu : http://fotocestovatel.cz/otztalske-alpy/
Téma měsíce: Babí léto v Česku a na Slovensku
Přehled: Dálkové trasy v Česku
Žitný ostrov: region, kde je voda králem
Nejlepší české cyklostezky: Českem na kole
Zajímavé vybavení
ORTLIEB Duffle RG
Vodotěsná cestovní brašna se systémem popruhů na záda. Různé barvy, objem 49 – 89 litrů.
AKU Flyrock GTX
Vlétněte do nové sezóny s touto fast hikingovou raketou s nadpozemským komfortem
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Forclaz stan tarp MT900
Hybrid stanu a tarpu pro dva (1,3 kg) za 4499 Kč
TOULÁNÍ GRUZIÍ: Místní kultura a výstup na Kazbek
BULHARSKO: Turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu
FERRATY: Solné komory pro začátečníky
VÝSTUP NA DACHSTEIN: Po ledovci až na vrchol 2995 m
KARPATSKÉ TREKOVÁNÍ: Fagaraš, nejvyšší hory v Rumunsku
Zajímavé vybavení
Feratový set Ocún Via Ferrata Webee Pail
Nejoblíbenější volba na ferraty. Set složený z úvazku, tlumiče pádu a helmy.
Pánská Bunda Rafiki Colin II Majolica
Nová generace ověřené pánské sportovní bundy pro lezce i turisty.
Vojenské boty LOWA Zephyr GTX černé
Moderní lehká outdoor bota pro rychlé přesuny, vhodná i do těžšího terénu.
Zajímavé túry
Šikoku trail aneb tak trochu jiné líbánky
Kungsleden (Královská stezka): divočinou švédského Laponska
Rota Vicentina: portugalským pobřežím po Fisherman´s Trail
Další zajímavosti
KVÍZ: Jak dobře se vyznáš v dálkových trecích?
Gear list na trek: za málo peněz hodně muziky
Jak zvládají terén barefoot boty