Výstup na Wildspitze, druhou nejvyšší horu Rakouska
Treky

Výstup na Wildspitze, druhou nejvyšší horu Rakouska

Velkého zvoníka, tedy Grossglockner zná asi většina z vás, ale slyšeli jste někdy o druhém nejvyšším vrcholu Rakouska – Wildspitze?

Alpy/Ötztalské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Vhodné i jako zimní pěší túra
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3770 m n. m.
Převýšení
1900 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Svoji výškou 3770 metrů zaostává za nejvyšším vrcholem o pouhých 28 metrů. Naopak velmi rozdílná je poloha obou hor. Zatímco Grossglockner je situován do Vysokých Taur, které jsou zhruba 80 kilometrů jižně od Salzburgu, Wildspitze je mnohem více zasazen do západního výběžku Rakouska.

Nachází se pouhých 30 kilometrů od hranic se Švýcarskem a patří do horského celku Ötztalské Alpy. Autem je nástupní místo dosažitelné za šest hodin (z Prahy).

Dvojvrchol Wildspitze roste z hřebene Weiskamm. Pro svou nenáročnost je oblíbeným cílem pro VHT. O tom svědčí také několik chat, které v okolí hory stojí: Breslauer Huette(2844 m), Taschachhaus (2432 m), Vernagt Huette (2755 m) a Braunschweiger Huette(2758 m).

Výstupová cesta

GPS si nastavte na vesničku Vent, která leží ve výšce 1896 metrů. Následně máte dvě možnosti. Buďto ulehčíte svým nohám stoupání v podobě 460 výškových metrů, nebo si to pěkně odchodíte celé po svých.

Tuhle možnost výběru vám dává lanovka Vent – Stablein, která je v letní sezóně v provozu od osmi do dvanácti a potom od jedné do půl šesté. Takže volba je jen na vás. Buďto ulehčíte svým nohám, anebo peněžence. Lanovka stojí pro dospělého devět euroděti zaplatí o čtyři méně.

Tak či tak se musíte dostat do zmíněné horní stanice – Stablein. Cesta do tohoto místa je klasické strmé stoupání po sjezdovce v serpentinách. Nic co by vás nějak duševně obohatilo.

To se změní v tu chvíli, kdy za sebou necháte horní stanici lanovky a budete pokračovat severozápadním směrem. Jižně se vám naskytnou nádherné pohledy na vrcholy Kreuzspitze (3457 m) a Talleitspitze (3407 m).

Zhruba po 2,5 kilometrech od stanice Stablein se dostanete k již zmíněné chatě Breslauer Hutte. V nohách máte skoro 1000 výškových metrů, takže mnozí z vás uvítají odpočinek u čaje.

Dá se říct, že za sebou máte tu lehčí polovinu výstupu. Teď vás čekají přitěžující faktory v podobě strmějšího stoupánířidšího vzduchu. Dopingem vám naopak budou krásné výhledy a blížící se vrchol. Od chaty si stále budete držet severozápadní směr po viditelné pěšině.

Po necelém kilometru narazíte na malé ledovcové jezírko. Od něj pokračujete přes bezpečný ledovec Mitterkarfener (bez trhlin) až do sedla Mitterkarjoch (3 468 m). Pod sedlem a i dále na trase už se hodí mačky. Nutno zmínit také skalní žlab ústící do sedla. Ten je však zajištěn ocelovými lany.

Ze sedla sestoupíte na ledovec Taschaferner a budete směřovat ke kotlině napravo, která ústí až na jižní vrchol Wildspitze. Cestou k vrcholu budete míjet trhliny! Dnes už nižší severní vrchol dělí od jižního asi 200 metrů dlouhý hřebínek.

Traverz mezi vrcholy zabere 10-30 minut. Čas výrazně ovlivňují povětrnostní a sněhové podmínky.

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map nejen hory Wildspitze (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz

Ubytování a jídlo

Breslauer Hutte

www.breslauerhuette.at/index.php/de

Potřebné vybavení

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Především mačky jsou nutností, a pokud s vámi půjde někdo, kdo nemá zkušenosti s pohybem po ledovci, není na škodu mít s sebou i lano. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.

Přístup na začátek

Do vesničky Vent se dostanete autem nebo autobusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

vesnička Vent - Breslauer Hutte - sedlo Mitterkarjoch - Wildspitze

Orientační rozpis po dnech

1. den – Vent – Breslauer Hutte

2. den – Breslauer Hutte – Wildspitze + sestup

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Martin

Jako alternativu bych doporučil udělat si kolečko a začít z Brealuer Hütte doprava přes Rofenkarferner a dojít nejdříve na severní vrchol. Trasu popsanou v článku pak lze využít pro sestup. Člověk se pak nevrací po stejné cestě a také nepotkává mraky turistů.

Michal
Martin:

Díky za tip, bylo to tak mnohem zajímavější

fotocestovatel.cz

Krátký popis a fotogalerie výstupu na Wildspitze (a také Urkundkolm a Kreuzspitze) v dubnovém termínu : http://fotocestovatel.cz/otztalske-alpy/

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: