Výstup na vulkanickou krásku La Malinche v Mexiku
Treky

Výstup na vulkanickou krásku La Malinche v Mexiku

opky odedávna přitahují pozornost člověka. Vyvolávají respekt a vzbuzují lidskou úctu. Mnoho národů považovalo sopky za posvátné nebo je měli za sídlo bohů. Jejich činnost je jedním z nejviditelnějších projevů energetických procesů uvnitř planety Země.

eovulkanické pohoří – Mexiko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Mexiko
Další státy
Mexiko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, listopad, prosinec
Délka
13 km
Nejvyšší bod
4461 m n. m.
Převýšení
1350 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Sopka La Malinche (4 461 m), ležící východně od Mexico City (stát Tlaxcala) je pátou nejvyšší horou Mexika. Jedná se o vyhaslý vulkán, jehož poslední erupce proběhla v holocénu. Název dostala podle domorodé milenky a překladatelky Hernána Cortéze doňi La Malinche. Pro nás měl být tento výstup splněným snem o doposud nejvyšším zdolaném vrcholu.

Na sopku vyrážíme z kempu Centro Vacacional Malintzin (3 333 m), kde jsme strávili jednu noc, předpokládajíc, že to na aklimatizaci bude stačit. Jelikož jsme díky místnímu psímu gangu, který nám nepozorovaně vnikl do stanu, přišli téměř o všechny zásoby jídla, vydáváme se na cestu opravdu velmi nalehko. Z kempu vycházíme po asfaltce, která se vine v nudných serpentinách hustým lesem. Zkracujeme si tedy cestu průsečíkem přes zákruty a už tady je znát vliv nadmořské výšky, při každém kroku se nezvykle zadýcháváme. Najednou se k nám s naprostou samozřejmostí přidává nádherný hafan. Za zkušeného sherpu jsme jenom rádi, tenhle huňáč cestu na vrchol určitě zná velmi dobře.

Za hranicí lesa pak pokračujeme podél koryta vyschlého potoka, stromy postupně končí, všude je žlutá tráva. Výstup na hřeben není dlouhý, ale zažijeme si na něm krušné chvilky. Vulkanický popel nám klouže pod nohama, vlivem vysokohorské nemoci se začíná dostavovat nejtěžší kocovina našeho života. Hlava třeští, lapáme po dechu a žaludek se obrací naruby. Odpočívám skoro po každém kroku, ale jsem pevně rozhodnutá, že na vrchol vylezu.

Cesta po hřebeni není technicky náročná, nejtěžším místem je menší skalní komínek a kousek za ním už je vrchol. Pejsek je pořád s námi a ukazuje nám spolehlivě cestu. Slááááva! Vrcholový dřevěný kříž je tady! Mžitky před očima se mísí s euforií. Fotíme a odpočíváme, je nám strašně zle, ale jsme šťastní. Očekávané výhledy (milionová metropole Puebla a další vulkány Pico de OrizabaIztaccíhuatl kouřící „El Popo“ jsou bohužel skryty v mlze. Nicméně pohled do kráteru taky stojí za to.

Cesta dolů je pak snad ještě horší. Pohled na manželovu žlutou tvář mě upřímně děsí. Říkám, že jsme to fakt přepálili a dalších 14 dnů budeme polehávat u stanu, ale někde na hranici lesa cítím, že se zase můžu nadechnout a říkám si, že to byl mazec, ale stálo to za to!

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. Nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.).

Přístup na začátek

Do kempu Centro Vacacional Malintzin se dostanete z některého z okolních městeček. Celou sopku ze severu objímá cesta.

Základní trasa

kemp Centro Vacacional Malintzin - La Malinche

Další možnosti túr v okolí

Pico de Orizaba – výstup na ledový vulkán v Mexiku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: