Výstup na vulkán Tajumulco – nejvyšší horu Guatemaly
Treky

Výstup na vulkán Tajumulco – nejvyšší horu Guatemaly

Nejvyšší hora Guatemaly a zároveň Střední Ameriky, Volcán Tajumulco, je snadno dostupnou čtyřtisícovkou. Při výstupu čeká opravdový zážitek z treku v exotice a nekonečné výhledy.

Sierra Madre de Chiapas – Guatemala

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Guatemala
Další státy
Guatemala
Počet dní
2
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
15 km
Nejvyšší bod
4220 m n. m.
Převýšení
1200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nejste horolezcem v pravém slova smyslu, ale máte rádi hory a láká vás vystoupat na více než čtyřtisícový vrchol, abyste si vyzkoušeli, jak se bude vaše tělo v takové nadmořské výšce cítit? Nejvyšší hora Guatemaly a zároveň Střední Ameriky, Volcán Tajumulco, je lákadlem, kterému lze v případě takových choutek jen těžko odolat.

Ve vesnici Tuichán začíná výstup na Tajumulco, nejvyšší vrchol Guatemaly.
Ve vesnici Tuichán začíná výstup na Tajumulco, nejvyšší vrchol Guatemaly.

Na vlastní pěst či s průvodcem?

Na vrchol se můžete vydat jak sami, tak využít některou z organizovaných túr s průvodci. Pokud vyrazíte po vlastní ose, dá se celý výstup a sestup bez problémů zvládnout v jednom dni. Říci, že cesta z vesnice Tuichán na vrchol má délku jen přibližně 7 kilometrů, by nicméně bylo poněkud zavádějící. Budete muset překonat přibližně 1200 výškových metrů, což ani nalehko (s jídlem, pitím a pro všechny případy teplejším oblečením) nebude výlet na hodinu, pokud tedy zrovna nejste špičkovým skyrunnerem.

Druhou variantou je strávení noci v base campu (cca 3850 m n.m.) a výstup na vrchol v časných ranních hodinách, kdy uvidíte, bude-li vám štěstěna nakloněna, východ slunce, který zůstane uchován ve vaší paměti ještě hodně dlouhou dobu. I dvoudenní výstup můžete samozřejmě absolvovat sami, ale zejména pokud nemáte výraznější zkušenosti s místním prostředím či spánkem ve vyšší nadmořské výšce, je pravděpodobně lepší vydat se na túru ve větší skupině a s průvodci.

Zřejmě nejznámější organizací, s níž můžete na Tajumulco vyrazit, jsou Quetzaltrekkers, působící ve městě Quetzaltenango, kterému místní neřeknou jinak než Xela. Tato nezisková organizace, jejíž veškerý výdělek jde na vzdělávání a celkové zlepšování životní úrovně dětí z ulice v regionu Quetzaltenango, má více než 20 let zkušeností se skupinovou pěší turistikou v Guatemale, a třeba i pomoc dobré věci může přispět k rozhodnutí vyrazit na vrchol v rozmanité mnohonárodnostní skupině. Přestože běžně organizované skupinové akce příliš nevyhledáváme, vzhledem ke všem výše zmíněným skutečnostem jsme zvolili právě tuto variantu a rozhodně to nebyla volba, které bychom později litovali.

Kvetoucí louka ve výšce okolo 3500 m n.m., výstup na Tajumulco, nejvyšší vrchol Guatemaly.
Kvetoucí louka ve výšce okolo 3500 m n.m., výstup na Tajumulco, nejvyšší vrchol Guatemaly.

Výstup do base campu

Samotná cesta z Tuichánu na vrchol není orientačně příliš náročná. Široká pěšina vede zpočátku kolem několika farem a pastvin pro dobytek až k borovicovému lesu ve výšce cca 3300 m n.m. Zde se lze vydat úzkou a poměrně strmou cestičkou přes les, kterou bych nicméně doporučil spíš k sestupu, protože s batohem na zádech a poměrně rychle stoupající nadmořskou výškou se přece jen budete cítit komfortněji na širší a mírnější cestě okolo lesa, kde si za dobrého počasí vychutnáte úchvatné výhledy do okolní krajiny a po značnou část cesty uvidíte i zvolna se přibližující vrchol.

Pomalu začnete pociťovat, že vzduch přece jen řídne a trošku hůře se dýchá, ale s pár dny předchozí aklimatizace v Xele (cca 2300 m n.m.) by měl výstup při rozumně zvoleném tempu zvládnout každý s mírně nadprůměrnou fyzickou kondicí. Po postavení stanů v base campu je možné vyrazit na druhý vrchol Tajumulca, Cerro Concepción (4102 m n.m.), i když v odpoledních hodinách je počasí obvykle horší a počítejte s tím, že místo západu slunce třeba uvidíte, tak jako my, jen mlhu.

V noci přituhuje

Zatímco přes den si za slunečného počasí většinou vystačíte s tričkem a šortkami, s postupujícím odpolednem se začíná výrazně ochlazovat a kvalitní vybavení (spacák, bunda, rukavice, čepice) je nutností, pokud se nechcete třást zimou a prožít bezesnou noc.

Pro ranní výstup za tmy na hlavní vrchol se kromě teplého oblečení hodí také výkonná čelovka, protože i když výstup není nijak zvlášť technicky náročný, přece jen již na pár místech musíte využít i rukou. Pozorování východu slunce z vrcholu je výjimečným zážitkem navzdory teplotě, která se sice obvykle pohybuje mírně nad nulou, ale pocitově často působí kvůli silnému větru mrazivě.

Východ slunce na vrcholu Tajumulco, nejvyšším vrcholu Guatemaly.
Východ slunce na vrcholu Tajumulco, nejvyšším vrcholu Guatemaly.

Sestup

Sestup stejnou trasou zpět do base campu pak příjemně překvapí dalšími výhledy a zase jednou si uvědomíte, jak ohromný rozdíl je jít někudy za tmy nebo za světla. Návrat do Tuichánu si pak můžete zpestřit již zmíněnou trasou přes borovicový les, kde důkladně potrápíte kolena, a ověříte si starou známou pravdu, že cesta dolů leckdy bolí víc než ta nahoru.

Pokud vás vaše cesty zavedou do Guatemaly, byl by hřích nevyrazit alespoň na jednu z mnoha místních sopek. Jak už to tak v horách bývá, pěkné počasí vám nikdy nikdo nezaručí, ale s trochou štěstí vám krásné výhledy neuniknou. A nikde v okolí nebudete mít tak daleký rozhled jako právě na Tajumulcu.

Ubytování a jídlo

V případě dvoudenního výletu lze ve stanu přespat v „base campu“, cca 370 výškových metrů pod vrcholem. Jídlo a vodu je nezbytné nést s sebou, poslední možnost občerstvit se je před začátkem výstupu v comedoru v Tuichánu.

Potřebné vybavení

Pohodlné outdoorové boty, teplé oblečení (včetně čepice a rukavic) na noc nebo pro případ rychlé změny počasí, dostatek jídla a vody, v případě dvoudenního výletu stan, spacák, karimatku a čelovku.

Přístup na začátek

Do vesnice Tuichán, typického výchozího bodu při výstupu na Tajumulco, se dostanete několika autobusy (tzv. chicken busy) po ose Ciudad de Guatemala – Xela (Quetzaltenango) – San Marcos. Pokud se rozhodnete absolvovat výstup s organizací Quetzaltrekkers, stačí se dopravit do města Xela (Quetzaltenango), odkud je doprava organizovaná.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Bez byrokratických omezení.

Základní trasa

Tuichán - Cerro Concepción - Volcán Tajumulco - Tuichán

Orientační rozpis po dnech

• jednodenní výlet – nejpozději okolo 10. hodiny (ideálně dříve) odchod z Tuichánu, výstup na Tajumulco (případně i Cerro Concepción) v odpoledních hodinách, sestup zpět do Tuichánu zahájit nejpozději okolo 16. hodiny

• dvoudenní výlet – odchod z Tuichánu v dopoledních hodinách, postavení stanů v base campu, západ slunce na Cerro Concepción, noc v base campu, výstup na Tajumulco v časných ranních hodinách, východ slunce na vrcholu, sestup do base campu a následně zpět do Tuichánu

Další možnosti túr v okolí

Guatemala nabízí především mnoho túr na zdejší sopky, například v překrásném okolí jezera Atitlán můžete vystoupat na Volcán Atitlán, Volcán San Pedro či Volcán Tolimán.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: