Výstup na vulkán Lonquimay
Treky

Výstup na vulkán Lonquimay

Malalcahuello-Nalcas je jedním z nevelkých národních parků severní Patagonie, bohatých na husté lesy i na holé sopečné vrchy, které z nich vystupují. Lonquimay je jeden z kratších a dostupnějších výstupů v létě, nebo oblíbeným lyžařským cílem v zimě.

Andy – Chile

Typ
Výstup na vrchol
Stát
Chile
Další státy
Chile
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, květen, duben, březen, únor, leden
Nejvyšší bod
2865 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Černý kužel sopky Lonquimay s bílými zbytky sněhu vystupuje ze zeleného araukáriového lesa plného života, jako kdyby tam nepatřil. Dostaneme-li se nad hranici lesa, přecházíme rovnou do černé kamenité planiny, která se postupně zvedá do skalnatého a suťovitého kužele.

Naposledy o sobě dala sopka vědět o vánocích roku 1988. Přesně na štědrý den začala na severovýchodním úbočí erupce a láva zalila údolí směrem na sever. Výrazný kráter, který vznikl poměrně daleko od vrcholu, byl na památku vánočního dne nazván Crater de Navidad.

Výstup na vrchol sopky vede z východní strany z východního sedla, odkud se dá vyrazit také na Crater de Navidad. Nejjednodušší variantou je dojet autem až do sedla, ale na zrádné vrstvy jemného písku na prudké silnici potřebujete pořádné 4×4. Obyčejné auto nechte raději na parkovišti u hotelu Corralco hned za budkou správy parku. Po prašné silnici pak nemusíme až do sedla, ale stoupáme lyžařským areálem a pak podél nejvyššího vleku.

Další vstup na území parku je ve vesnici Malalcahuello. Od brány s budkou správců vede značená stezka. Prochází araukáriovým lesem a nad ním pokračuje stoupání černou sutí až do mírného sedýlka, za nímž se rozkládá lyžařský areál Corralco. Vystup z Malalcahuella zabere celý dlouhý den.

Ať už zvolíte jakýkoliv začátek, dál se stoupá podél nejvyššího vleku a nad ním nenápadnou vyšlapanou pěšinou až k vrcholu.

Z okraje plochého kráteru, na jehož dně leží celoročně zbytky sněhu a ledu, se otevře výhled na další sopky jako Nalcas, Llaima nebo Sierra Nevada. Na severu se stále viditelně do lesa zakusuje zatuhlá lávová řeka.

Sestup je výrazně pohodlnější s návleky, díky kterým se boty při sbíhání v drobné černé suti tak rychle nenaplní kamínky.

Popis cesty – časově:
Ze sedla na vrchol to trvá přibližně tři hodiny (za sucha), od hotelu Corralco na vrchol cca o hodinu  až hodinu a půl více. Z Malalcahuella zabere výstup tak 7-8 hodin.
Sestup z kužele sopky je rychlejší (dá se seběhnout i za hodinku), další časy návratu jsou podobné jako časy výstupu.

Ubytování a jídlo

Okolí Malalcahuello se stává vyhledávanou turistickou olastí, takže není problém vybrat si ubytování podle vlastních preferencí. V Malalcahuellu se dají nakoupit potraviny, velké supermarkety najdeme až v Temuco (cca 120 km), většina věcí se dá sehnat v Curacautín (cca 30 km).

Potřebné vybavení

Vybavení na trek podle počasí, do černé prašné sutě se hodí návleky přes boty.

Pro případný výstup na sněhu mačky a cepín.

Přístup na začátek

Nejbližším velkým městem je Temuco, na nějž jezdí přes Curacautín autobusy do Malalcahuello.
Autem z dánice Ruta 5 (panamericana) přes Lautaro a Curacautín směrem na město Lonquimay do Malalcahuello. Na východním kraji vesnice začíná turistická stezka na sever od silnice u budky Conaf.
Pár kilometrů za Malalcahuello odbočuje ze silnice 181, vedoucí na město Lonquimay přes tunel de las Raíces, menší silnička, směřující do Lonquimay přes hory. Na ní odbočíme doleva z hlavní a pak znovu doleva po lepším asfaltu k hotelu Corralco. Tady končí hotel a dál na sever se dá po prašné silnici stoupat jen terénním autem. Cesta je sice dost široká, ale v některých místech se dá snadno zahrabat.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Conaf (Corporación Nacional Forestal) požaduje z bezpečnostních důvodů registraci při vstupu na území národního parku a poté nahlášení odchodu. K tomu slouží budky správců, nacházející se například v Malalcahuellu nebo před koncem asfaltové silnice k hotelu Corralco. Cena vstuného se v přepočtu pohybuje mezi 50 a 100 korunami (2014).

Základní trasa

Malalcahuello nebo hotel Corralco - lyžařský areál - výstup na vrchol Nebo výstup ze sedla na východní straně

Další možnosti túr v okolí

Crater de Navidad.

Další sopky v okolí jako Llaima, Nalcas nebo Sierra Nevada

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

iKon

Bol som hore v 2007mom roku, pekná krajina, akurát topanky dostali
zabrať na tej „škvare“  ..skušali sme aj oproti stojacu Tolhuacu, ale nedali
sme ju až hore..

iKon

Bol som hore v 2007mom roku, pekná krajina, akurát topanky dostali
zabrať na tej „škvare“  ..skušali sme aj oproti stojacu Tolhuacu, ale nedali
sme ju až hore..

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: