Treky

Výstup na vrcholy Pala de Ip a Collarada v Pyrenejích

Oba vrcholy rostou nad jezerem Ibon de Ip a vytvářejí nad ním impozantní skalní kotel Circo de Ip. Jedná se o opravdu úžasné místo.

Pyreneje – Španělsko

Typ
Výstup na vrchol, 4-6 denní, 3-denní
Stát
Španělsko
Další státy
Španělsko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
78 km
Nejvyšší bod
2886 m n. m.
Převýšení
6000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Západní Pyreneje jsou obrovským horským prostorem, který leží tak trochu ve stínu centrální části pohoří, v níž jsou soustředěny nejvyšší vrcholy a nejkrásnější kaňony. Za hranicí mezi oběma horskými světy je považováno na španělské straně údolí řeky Gallego, v samotném hlavním hřebeni hor pak sedlo Portalet (1823 m). Odtud, vstříc vodám Atlantiku, se táhnou zástupy dramaticky rozeklaných vrcholů a hřebenů, které si svým vzhledem a monumentálností rozhodně nezadají se svými slavnějšími bratříčky v srdci Pyrenejí. Krajina je zde navíc formovaná sopečnou činností, způsobující nejen zcela jedinečné tvary hor, ale podílela se především na její neskutečné barevnosti.

Kamenný náhrdelník

Přehradní jezero Ibon de Ip, vyplňující travnatou vanu pod úžasně formovanými štíty PuntaEscaraPala de Alvañiz a především dominantní horou Collarada, je cílem našho výletu.

Výstup od bývalé železniční stanice Canfranc je dlouhý, ale v lese vonících borovic příjemně utíká. Vysoko nad údolím Canal de Ip byla pro potřeby výstavby přehrady vybudována krátká slepá horská cesta, která již pomalu a jistě podléhá zubu času. Pohledy na hrozivě visící bloky skal, z nichž už mnohé stačily zatarasit pár úseků cesty, nevzbuzují příliš příjemné pocity.

Pár kilometrů strachu však vyvažuje nádherný skalnatý kaňon Canal de Ip, spadající do hloubi několika stovek metrů po otevřené straně silnice. Lahvově zelená voda jezera Ip láká ke koupeli, ale najít přístup k hladině není snadné, nicméně možné a „osvěžující“.

Hlavním cílem je však Collarada, tyčící se přímo nad jezerem svou impozantní 700 m vysokou severní stěnou. Chodník zakreslený je pouhou teorií. Po břehu jezera sice vede něco jako náznak pěšiny, přesto o pár „zajímavých“ momentů není nouze. To však není nic proti tomu, co nás čeká vzápětí. Suťový koridor vzpínající se bláznivě ve vertikále končí někde v modři na obzoru. Jde to ztuha, ale jde. Závratný prostor pod nohama se zvětšuje s každým decilitrem potu, obětovaným coby hold té divoké kráse vůkol.

Collarada znamená „náhrdelník“ a nutno uznat, že tvůrci názvu měli v tomto případě šťastnou ruku. Jehlan vrcholu je ze všech stran obkroužen náhrdelníkem, složeným ze skalních stěn a suťových teras. Výstup přes stupně náhrdelníku je místy pěkným a náročným lezením. Collarada je dominantou a stejně dominantní je výhled z vrcholu, který je jedním z nejvíce na jih vysunutých pyrenejských velikánů.

Pokud nebudete mít dost, můžete si od jezera vyšlápnout na další impozantní vrchol – Pala de Ip (od jihu).

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Canfranc se dostanete autem od města Jaca. Možnost je rovněž využít vlak či autobus.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Canfranc - Ibon de Ip - Collarada - Ibon de Ip - Pala de Ip - Ibon de Ip - Canfranc

Orientační rozpis po dnech

1. den – Canfranc – Ibon de Ip

2. den – Ibon de Ip – Collarada – Ibon de Ip

3. den – Ibon de Ip – Pala de Ip – Ibon de Ip

4. den – Ibon de Ip – Canfranc

Další možnosti túr v okolí

Výstup na vrchol La Moleta v masívu Collarada v západních Pyrenejích

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: