Výstup na vrcholy Granatspitze a Sonnblick
Treky

Výstup na vrcholy Granatspitze a Sonnblick

Vysoké Taury – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
3088 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Granatspitze(3 086 m)

Na tento hlavní, ale zdaleka nikoli nejvyšší vrchol skupiny Granatspitze vede často chozená cesta ze sedla Granatscharte. Než se však pustíme do boje s ledem a skálou, musíme nejprve dosáhnout turisticky významné chaty BerghotelRudolfshüte v oblasti jezer Tauernmoossee. Z obce Uttendrorf vede silnice až do závěru doliny Stubachtal do turistické osady Enzinger Boden (1 460 m, autobusové spojení). Od parkoviště přejdeme můstkem přes potok a vzhůru kaňonem cestou č. 715 dospějeme k půvabnému jezeru Grünsee (1 714 m, krásné pohledy na hlavní alpský hřeben). Pokračujeme po břehu jezera na horskou louku Französachalm kde definitivně končí les a dále již po loukách a skálách stále v blízkosti lanovky dojdeme k přehradnímu jezeru Wiessee a u něj stojícímu komplexu budov horolezecké školy a horské chaty Berghotel-Rudolfshütte (celkem 3 hod.). Tato původně horská chata patřící OeAV byla v r. 2004 zakoupena hoteliérem Dr. Wilfriedem Holleisem, který z ní vytvořil snad až příliš luxusní objekt (nocleh ve společné noclehárně 23 €, dvoulůžkový pokoj 33 €).

Od chaty vede kolem východního břehu jezera tzv. „Panoramaweg“ (zn. cesta č. 711). Z této cesty odbočuje po půlhodině vpravo značená č. 513, která traverzuje sněhové svahy spadající od vrcholu Tauernkogel. Dojdeme pod skalní stupeň, který vysílá vrchol Rotkopf (zajištění – žebříky) a na ledovec Sonnblick Kees. Kdysi zřetelná a tyčemi označená věta je díky markantnímu úbytku ledovce hůře schůdná, je zde dost otevřených trhlin a trasa vede podmáčenou suťovou břečkou. Vystoupíme do sedla Granatscharte (2 974 m), které je opěrným bodem k výstupům na Granatspitze a Sonnblick. Ze sedla nejprve traverzujeme ledovec k počátku východního hřebene, před nímž leží široké firnové sedlo. Na vrchol Granatspitze stoupáme hranou hřebene místy docela strmě, ale bez větších technických problémů. Sestup do sedla Granatscharte stejnou cestou. 

Sonnblick(3 088 m) 

Na pohled o něco méně líbivý a rozložitý vrchol Sonnblick je pouze o dva metry vyšší než jeho soused. Ze sedla Granatscharte vede vzhůru snadnější cesta, než kterou jsme vystoupili na Granatspitze. Na výběr máme ze dvou variant. Většina turistů dosahuje vrchol přes východní hřeben ve sněhu vyšlapanou stopou. K vrcholu můžeme vylézt také souběžně vedoucí skalní hranou (lezení terénem I. stupně UIAA). Sestup stejnou cestou. 

Pokud budeme pokračovat ze sedla Granatscharte dále na jih (nebo budeme touto cestou vystupovat), čeká nás o poznání osamělejší putování, než od chaty Rudolfshütte. Nejprve scházíme na horní část ledovce Prägrat Kees, mírným klesáním jej traverzujeme a dojdeme ke hraně hřebene, který vysílá vrchol Rabenstein (2 897 m). Vystupujeme přímo na vrchol přes několik skalních ploten. Následuje strmý sestup (zajištění) a přes sněhové pole dojdeme k muldě pod sedlem Weite Scharte (2 698 m). Pod námi stojí bivak Karl Fürst (2 629 m, 6 míst, otevřeno stále, přespání je vyhrazeno pouze v případě nouze nebo zvratu v počasí). Do pěkného údolí Landecktal klesá kolem jezera Schandlasee a několika vodopádů příjemná cesta. Cíl sestupu je na pastvinách Kalser Alm v blízkosti silnice vedoucí k tunelu Felbertauern (celkem 4–5 hod.).

Ubytování a jídlo

Pro výstupy na vrcholy Sonnblick a Granatspitze od severu slouží vel- ké střediskoBerghotel-Rudolfshütte (2 311 m, soukromý hotel, celkem 200 míst v hotelu a dalších 50 míst ve společné ubytovně v cenách od 17,8 – 40, otevřeno po celý rok pouze s výjimkou období, kdy nejezdí lanovka – tedy říjen a od poloviny května do půlky června, tel. 0043 6563 8221 

Přístup na začátek

Silnice č. 108 mezi Lienzem a tunelem Felbertauern zpřístupňuje masív Granatspitzen od jihu. Zde také leží letovisko Matrei in Osttirol a další vhodné lokality pro výstupy do hor. Od severu dospějeme pod hory po cestě č. 168 (Zell am See – Gerlos). V obci Uttendorf odbočuje lokální silnice do závěru údolí Stubachtal k parkovišti a hotelům na Enzinger Boden (1 468 m, autobusové spojení). Odtud pěšky nebo lanovkou k chatě Rudolfshütte. 

Sonnblick a Granatspitze jsou dosažitelné z údolí Tauern Tal, ale jsou většinou chozeny od severní strany hřebene Vysokých Taur z velké chaty Rudolfshütte. Pro tuto variantu je nejlepším výchozím místem středisko Uttendorf v údolí Pinzgau.

Základní trasa

Enzinger Boden – Rudolfshütte 2,5–3 hod. (nebo lanovkou až k chatě) – Granatscharte 2,5 hod. – Granatspitze 1,5 hod. (v obou směrech) – Sonnblick 1 hod. (v obou směrech).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: