Výstup na vrcholy Göller a Gippel
Treky

Výstup na vrcholy Göller a Gippel

Mürzstegerské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1766 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Wiener Hausberge (Vídeňské domovské hory) to nejsou jen Hohe Wand nebo Rax. To je celé bludiště lesnatých a travnatých kopců Mürzstegerských Alp rozprostírajících se mezi říčkami Salza na severu a Stille Mürz na jihu. Právě vrcholy Göller a Gippel jsou nejen nejvyššími „štíty“ tohoto pohoří, ale připomenou nám blízkou a kouzelnou krajinu slovenské Malé Fatry. Travnaté vrcholky jsou pocukrovány vápencovými skalkami, holý spojovací hřeben mezi oběma vrchy především na jaře hýří barvami alpinek. Nevšední a docela osamělá túra má svůj počátek v blízkosti silničního sedla Gscheid (v létě zde stojí autobus na lince Vídeň – Mariazell). Od kaple vstupuje do údolí Göllergraben značená cesta (č. 27, 622 a 655). Stezka stoupající krásným lesem nad samotnou dolinou vyjde k prvnímu nevýraznému vrcholu Gsenger (1 442 m). Před námi leží skalnatý vrchol Göller, k němuž vyjdeme přímo po hraně severní rozsochy. Od vrcholového kříže parádní rozhled od ledovců Dachsteinu po Český les.

V další části túry nás čeká nejkrásnější úsek cesty vedoucí po spojovacím hřebeni mezi vrcholy Göller a Gippel. Nejprve obloukem scházíme skalnatým ostřím hřebene nad jižním kotlem Karsgrube na Malý Göller (Kleine Göller, 1 673 m). Po částečně skalnatém hřbetu dojdeme k jediné turistické chatě masívu – Göllerhütte(1 442 m, majetek Naturfreude, v provozu pouze o víkendech, 60 lůžek za 7,3 €). Po chvilce narazíme na stěrkovou cestu, která opouští hřeben v sedle Waldhüttsattel (1 266 m) a schází do hlubokého údolí Tiché Mürzy – Stille Mürz k silničnímu sedlu Lahnsattel (pozor – na jižní stranu masívu!). 

Značená cesta č. 28 tzv. „Walsmarkweg“ obchází po jižní straně vrchol Hofalm (1 546 m) a v blízkosti travnatého vršku Gamsmauer stoupá k bíle zářícím skalám na vrcholu Gippel (1 689 m, odbočka k vrcholovému kříži 5 minut). Skalnatým východním hřebenem sejdeme do sedla Gippeltörl (odbočka k jihu, kde stojí jen sporadicky otevřená soukromá chatka na kuželovitém travnatém vršku Gippelalm). Hlavní značená cesta odbočuje k severu (vlevo) a schází již lesem do malé osady Weissenbach a odtud již po silnici dojdeme do větší obce St. Aegyd am Neuwalde (železniční a autobusové spojení s Vídní a St. Pölten). 

Ubytování a jídlo

Na východním okraji náhorní planiny Rax najdeme jednu z nej- významnějších horských chat v oblasti – Otto Schutzhaus(1 650 m, majetek OeAV, kapacita 62 míst, v provozu od začátku května do konce října, tel. 0043 2666 52402). V blízkosti nejvyššího vrcholu pohoří stojí chataKarl-Ludwig- Haus(1 804 m, majetek ÖTK, kapacita 118 míst, otevřeno celoročně, tel. 00432665 380). Pouhou půlhodinu pěšího výstupu od silničního sedla Preiner Gscheid stojí velká chataWaxriegelhaus (1 361 m, majetek Naturfreunde, kapa- cita 70 míst, otevřeno celoročně, tel. 0043 2665 7337, info: www.waxriegelhaus.at). Poslední turisticky významnou chatou v pohoří jeHabsburger Haus(1 786 m, majetek OeAV, kapacita 108 míst, otevřeno od počátku května do konce října tel. 0043 2665 219). Chatu najdeme na severním okraji Raxalpe. V pohoří Schneealpe slouží turistům především velká chata Schneealpenhaus (1 784 m, majetek OeAV, kapacita 60 míst, v pro- vozu 1. 5.–31. 10., tel. 0043 3857 2190). 

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: