Výstup na vrcholek Sukkertoppen na ostrově Senja
Treky

Výstup na vrcholek Sukkertoppen na ostrově Senja

Nechte se pozvat na ostrov Senja a vrcholek Sukkertoppen, neboli „Cukrovou homoli“, relativně nízký, ale impozantní kopec nabízející skvělé výhledy.

Skandinávské pohoří - Senja – Norsko

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
5 km
Nejvyšší bod
456 m n. m.
Převýšení
430 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Východištěm na Sukkertoppen, neboli Cukrovou Homoli, je parkoviště ve vesnici Hamn, v místě bývalých niklových dolů. Samotná vesnice zažila období největšího rozkvětu na konci 19. a začátkem 20. století. Prosperující rybářská základna později zažila krátké, ale velice bohaté a hektické období těžby niklu. Z této doby také pochází nejstarší hydroelektrárna v Evropě, druhá na světě. Její pozůstatky ještě stále můžete navštívit. Nyní je Hamn sice maličká vesnice o několika obyvatelích, ovšem hojně navštěvovaná turisty. A to díky velkému luxusnímu turistickému resortu vybudovanému na místě bývalé rybářské základny.

Ale k samotnému výstupu. Stezka od parkoviště nejprve následuje elektrické vedení a poté stoupá a traverzuje úbočím až k jezeru Storvatnet, na jehož výtoku můžete obdivovat historickou kamennou hráz. Je zde i návštěvní kniha, kde je možno se zvěčnit. Trasa na Sukkertoppen odtud pokračuje přímo po hřebeni, nad malými jezírky a přichází k jezeru Grytvatnet. Odtud následuje prudké stoupání až k plošině se skalním útvarem, údajně připomínajícím čarodějnici. Výhledy na moře s ostrůvky, Hamn, i okolní hory, jsou fantastické. Mnoho turistů zde svoji cestu k vrcholu ukončí, následuje totiž nejnáročnější pasáž. Nejprve traverz strmými svahy a poté krátký několikametrový úsek po skále. Ten je sice jištěn lany, která ovšem nejsou ocelová, jak jsme zvyklí třeba z Alp, nýbrž klasická horolezecká. V místech kontaktu se skálou jsou lana silně prodřená, je nutno tedy dbát opatrnosti a zbytečně je nezatěžovat. Za dobrých podmínek, kdy není sníh ani skála mokrá, jsou ostatně lana spíše jen pomůckou a jistítkem. Po této drobné lezecké pasáži již následuje jen krátký lehký výstup a ocitáme se na ostrém vrcholku Sukkertoppen. Zde je schránka s vrcholovou knihou, norská vlaječka, a hlavně úžasné výhledy.

Sestup stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

Resort Hamn, okolní vesnice.

Potřebné vybavení

Běžné turistické vybavení.

Přístup na začátek

Vesnice Hamn i stejnojmenný turistický resort leží na hlavní silnici obepínající velkou část pobřeží ostrova Senja. Ze Silsand, což je nejčastější místo, kudy na ostrov přijedete, se do Hamn můžete vydat buď delší cestou podél pobřeží, anebo vnitrozemskou spojnicí. Samotný nástup je kousek za resortem Hamn (směr Gryllefjord), na parkovišti u bývalých niklových dolů. Je možno vyrazit i přímo z resortu Hamn, začátek trasy je cca 1 km zpět po silnici směr Finsaeter. Pod jezerem Storvatnet se obě větve cesty spojují.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Hamn (parkoviště u starých niklových dolů) - jezero Strovatnet - Sukkertoppen - Hamn

Další možnosti túr v okolí

Ostrov Senja je turisticky atraktivní, ať již člověk zatouží po krátkých procházkách anebo delších pochodech. Výzvou pro trekaře je také přechod celého ostrova – Senja på lang. Parkoviště na výchozím bodě je také určeno pro návštěvníky bývalých niklových dolů, které rovněž stojí za prohlídku.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: