Výstup na vrchol Wielka Rawka v polském pohoří Bieszczady
Treky

Výstup na vrchol Wielka Rawka v polském pohoří Bieszczady

Výstup na vrchol Wielka Rawka je krásnou túrou v nádherné horské oblasti Bieszczady.

Bieszczady – Polsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Polsko
Další státy
Polsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
1297 m n. m.
Převýšení
2850 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jedna z nejvýznamnějších polonin Bieszczad je vysoký holý vrch, ležící na jižní straně pohoří. Wielka Rawka jako jediná v této části hor přesahuje hranici 1300 m a poskytuje snad nejdokonalejší výhled nejen na celé Bieszczady, ale také daleko na Slovensko, včetně vzdálené střechy Vihorlatu.

Jedna z cest na vrchol je ta, která začíná v obci Wetlina, na jejím východním konci. Zde začíná zelená značka, která se táhne po dlouhém hřebeni až na Malou Rawku, poté kousek po žluté na Wielku Rawku (cca 10 km).Jen necelá hodinka pochodu z vrcholu nás dělí od dosažení sice nevýrazného, ale významem důležitého vrcholu Krzemieniec. Právě zde se totiž sbíhají hranice hned tří států – Polska, Ukrajiny a Slovenska, na což nás upozorní mramorový trojhran (tzv. triplex). Výhledů si příliš neužijeme, ale jen pro pocit se sem vyplatí zaběhnout. Na Krzemieniec se od Wielke Rawky dostanete po modré.

Poté už červenou značkou po hraničním hřebeni Polsko/Slovensko směrem na východ, kdy se vracíme zpět do obce Wetlina. Přejdeme několik vrcholků a po necelých 11 kilometrech, za vyhlídkou Jaraba skala, dojdeme do sedla, ze kterého začíná žlutá značka, která nás dovede na vrchol Rabia skala, ze kterého si „přestoupíme“ na další hřeben, jímž nás provede žlutá značka až k vrcholu Jawornik (1021 m). Z něj už začíná opravdový sestup do Wetliny (ke kostelu) po zelené značce.

Na závěr snad jedno malé varování – nejezděme zde v letní sezóně, kdy hory doslova praskají ve švech. Odborníci radí – jedině podzim, nejlépe druhá půle října. V té době se trávy polonin zabalí do hnědého kožichu, bukové lesy hoří červení a žlutí a vrcholy se odmění nekonečnými modrými obzory.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do obce Wetlina se dostanete autobusem, anebo autem od Prešova či z Polska od Rzeszowa.

Základní trasa

Wetlina - Mala Rawka - Wielka Rawka - Krzemieniec - Jawornik - Wetlina

Další možnosti túr v okolí

Výstup na val Tarnica v polském pohoří Bieszczady

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: