Výstup na vrchol Weisseck
Treky

Výstup na vrchol Weisseck

Radstadtské Taury – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Nejvyšší bod
2711 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výstup na osamělou a vysokou horu Weisseck patří mezi zapomenuté horské túry. V této odlehlé části Taur potkáme turisty jen zřídka a pokud spojíme výstup s přechodem do blízkých Vysokých Taur, dostaneme tak velmi atraktivní horský výlet. Ze závěru doliny Riedingtal (parkoviště, zároveň zde ústí cesta od jezera Tappenkarsee přes sedlo Haselloch) vyjdeme kousek po široké cestě k pastvinám na Zauner Alm, kde značená stezka č. 711 opouští cestu a stoupá v serpentinách na louky Waschberg Alm. Otevírají se odtud fantastické pohledy na závěr údolí Riedingtal a na mohutné skalnaté štíty severního obzoru Mosermandl a Faulkogel. Travnatými svahy vyjdeme k jezeru Boarnlacke (celá oblast je královstvím alpské květeny) a obejitím rozsochy vrcholu Reicheschkogel dorazíme do sedla Riedingscharte, odkud vede základní výstupová trasa k vrcholu Weisseck. Širokým a snadným západním hřebenem vyjdeme ke kříži na vrcholu nejvyššího bodu Radstädter Tauern. Velkolepé panoráma, ovšem rozhledu z Mosermandlu se nevyrovná. Návrat do sedla vede stejnou cestou. Ze sedla se můžeme vrátit zpět do doliny Riedingtal nebo pokračovat cestou č. 711, která nás po skvostných loukách dovede k sezonně otevřené chatě Sticklerhütte (1 752 m). Cesta nyní pokračuje proti proudu potoka, jimž není nikdo menší než velká rakouská řeka Mur, která nedaleko odtud pramení. Stoupáme stále širokým údolím, v závěru strmě mnoha serpentinami až vyjdeme k malé dřevěné chatce Albertbiwak (2 400 m, 8 míst), která nám bude perfektním úkrytem před nadcházející nocí a může sloužit jako postupový bod k vrcholu Weinschnabel.

Ubytování a jídlo

V blízkosti jezera Tapenkarsee stojí turistická chata Tappenkarseehütte (1 820 m, OeAV, kapa- cita 68 míst, otevřeno 15. 6.–30. 9., tel. 0043 6418 308), která je ideálním výcho- zím místem na popsané túry. Pod jihozápadní stěnou vrcholu Mosermadl najdeme Franz Fischer Hütte(2 018 m, majetek OeAV, kapacita 40 míst, v provozu 1. 6.–30. 9., tel. 0043 6478 393) 

Přístup na začátek

Údolí Kleinarl je dostupné pouze ze severu z cesty č. 163, spojující střediska St. Johann im Pongau a Radstadt. Z dálnice A 10 (Salzburg – Villach) odbočíme výjezdem Flachau (10 km do Wagrainu při ústí doliny). Pokud přejedeme přes placený Tauerntunnel na jižní stranu pohoří, hned z první obce Wald u výjezdu z tunelu odbočuje na západ horská placená silnice do údolí Riedingtal, které je výchozím místem z jižní strany hor. Nejbližší železniční stanicí je St. Johann im Pongau (autobusové spojení s Wagrain a následně až do závěru údolí Kleinarl). Posledním přístupovým místem (v našem případě však cílovou stanicí) je přehrada Kolbreinspeicher na konci vysokohorské silnice (mýto) Malta Hochalpenstrasse. Na cestu najedeme v obci Gmünd stejnojmenným výjezdem z dálnice A 10.

Základní trasa

König Alm (příp. Tappenkarseehütte) – Riedingscharte 2 hod. (3,5–4 hod.) – Weisseck 1,5 hod. – návrat do údolí Riedingtal 2,5–3 hod. Pro přechod přes chatu Sticklerhütte na Albert-biwak počítejme s cca 2,5–3 hod

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: