Výstup na vrchol Vojak v Chorvatsku
Treky

Výstup na vrchol Vojak v Chorvatsku

Milujete výlety, popřípadě celou dovolenou trávíte s batohem na zádech a spíte zásadně jen pod stanem? Nezkoušejte náhodně píchat prstem po mapě světa a rovnou vyrazte do Chorvatska. Rozhodně nebudete litovat.

Učka – Chorvatsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Chorvatsko
Další státy
Chorvatsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
13 km
Nejvyšší bod
1411 m n. m.
Převýšení
1350 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Stručně o turistice v Chorvatsku

Tradice tamější turistiky sahá až do předminulého století. První horský svaz se v Chorvatsku formuje už v roce 1874, a je tedy o čtrnáct let starší než Klub českých turistů, který vznikl v roce 1888. Stejně jako v Čechách, největší rozvoj zaznamenal po druhé světové válce, kdy se začala stavět většina horských chat a značit turistické trasy.

Když už se zmiňujeme o značení, turista v Chorvatsku se nejlépe zorientuje s GPS nebo mapou. O šipky, na které jsme zvyklí z českých túr, ani nezavadíte. Celý systém je ve srovnání s tím českým velice zjednodušený.

Nejčastěji natrefíte na barevné puntíky s bílým lemem, které značí trasu. Žádné rozcestníky nečekejte, mnohdy nenaleznete ani terčíkové značky. Bývá obvyklé, že zvláště v horách je likvidují místní pastevci, aby měli zkrátka klid. Outdoorová dovolená v Chorvatsku bude lépe vyhovovat zkušenějším turistům. O to větší ale mají šanci užít si jedinečných míst po celém území jadranského státu.

Výstup na Vojak v pohoří Učka

Pokud cestujete autem, můžete jej klidně nechat zaparkované před marketem v Liganj. Odkud je to na červenou značku kousíček. Prvním metry na červené jsou ve znamení prudšího stoupání. Zhruba po dvou kilometrech dojdete ke kříži/památníku, který stojí na horské louce. Vy budete pokračovat stále přímo západním směrem přes skalnatou vyhlídku na vrchol Grnjac – 850 m n. m. (od kříže cca 350 výškových metrů). Za ním následuje další táhlé stoupání na hřeben/do sedla, ze kterého roste Vojak. Odtud vám chybí k vrcholu necelý kilometr a 150 výškových metrů.

Maličká rozhledna na vrcholu připomíná svým tvarem pivní sud. Rozhledna nabízí přehled dějin této oblasti a také pár historických fotografií. Ale předpokládám, že jste přišli především za výhledy a ty. jsou odtud opravdu neskutečné. Celou Istrii, Rijecký záliv či Kvarnerské souostroví máte jako na dlani.

string

Ubytování a jídlo

V Liganj a především v Lovranu je spousta možností ubytování včetně kempu.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Výchozí místo Liganj se nachází hned vedle města Lovran, kam se snadno dostanete autobusem.

Základní trasa

Liganj - vrchol Grnjac - vrchol Vojak

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší vrchol Chorvatska Dinaru neboli Sinjal, zpestřete si dovolenou u moře

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: