Výstup na vrchol Vogel
Treky

Výstup na vrchol Vogel

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1922 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol Vogel je díky kabinové a navazující sedačkové lanovce velmi oblíbeným a často vyhledávaným vrcholem Bohinjských hor. Nejkratší pěší cesta však vede paradoxně z opačné strany, tedy od chaty Koča na Planine Razor. Po trase transverzály (č. 1) vyjdeme na sever na druhé rozcestí, kde se cesty dělí na dvě větve. Obě vedou k vrcholu Vogel, přičemž trasa přes jižní hřeben (Zabiški Kuk) je asi jen scenéricky hezčí (celkem 2 hod. ve výstupu).

Pokud budeme na vrchol Vogel vystupovat od severu a nevyužijeme služeb lanovek až do stanice Visoki Orlov rob (1 880 m), pak nás čeká dlouhý a svým způsobem dost nezáživný výstup. V tomto případě startujeme v osadě Ukanc na západním břehu Bohinjského jezera. Cesta vede částečně lesem, z větší části přechází po trase sjezdovky a vyjde na loukách Planina zadnji Vogel, kde se spojí s normální výstupovou cestou od Ski hotelu Vogel. Ta je mocně vyšlapaná turisty a dovede nás do sedla (1 808 m). Odtud přejdeme za půlhodinu po hřebeni na pyramidu vrcholu Vogel. Sestup můžeme vést přes sedlo Globoko. Celkem 9 hod. v obou směrech.

Ubytování a jídlo

V oblasti najdeme tři horské chaty. Na severu to je především velký Dom na Komni (1 520 m, majetek PD, kapacita 84 lůžek, otevřeno celoročně, tel. +386 40 620 784). Pouhý kilometr severozápadně od chaty stojí další zařízení – Koča pod Bogatinom (1 513 m, majetek PD, kapacita 53 lůžek, otevřeno od začátku června do půlky října, tel.+386 40 645 865). Na severní straně Bohinjských hor najdeme ještě několik dalších restauračních zařízení. Na prvním místě to jistě bude velký noblesní hotel Ski hotel Vogel (1 540 m), stojící u horní stanice kabinové lanovky. Ten svou cenou turistu jistě příliš nezaujme, stejný charakter má nedaleko stojící chata Planinska koča Merjasec (1 535 m, letní provoz, tel. +386 4 57 687 90, v prostorách chaty zajímavé etnografické muzeum). Na jihozápadních svazích Bohinjských hor najdeme jediné zařizení tohoto druhu. Funkci ideálního výchozího místa pro dosažení obou vrcholů plní Koča na Planine Razor (1 315 m, majetek PD, kapacita 96 míst + 10 lůžek v zimním bivaku, otevřeno 20. 6.–25. 9., tel. +386 51 632 720).

Přístup na začátek

Silnice (železnice) mezi Bledem a Bohinjskou Bistricí, odbočující z hlavního tahu E 65 Ljubljana – Jesenice. Autem (autobusem) možný dojezd na západní konec Bohinjského jezera (Ukanc, několik placených parkovišť).

Základní trasa

Ukanc – Vogel 4–5 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: