Výstup na vrchol Vogel od Bohinjského jezera
Treky

Výstup na vrchol Vogel od Bohinjského jezera

Bohinjské jezero je největším jezerem Slovinska. Je obklopeno strmými horskými stěnami a zaleka neláká tolik návštěvníků jako nedaleké jezero Bled. Je proto ideálním místem k praktikování outdoorových aktivit. Posuďte sami!

Alpy/Julské – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
18 km
Nejvyšší bod
1922 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vzhůru na Vogel

Půl kilometru od kempu ve Zlatorogu začíná lanovka vedoucí na horskou stanici Vogel do výšky 1540 m n. m. Přímo od hlavní lanovky je nádherný výhled nejen na celé jezero, ale hlavně severním směrem na východní centrální část Julských Alp v čele s majestátním Triglavem 2864 m n. m., nejvyšší horu Slovinska. Pěkná túra je to však už od kempu po svých, takže rozhodnutí, jakou variantu vyberete nechám na vás (údaje v tomto článku včetně přiložené trasy ke stažení jsou však pro delší variantu).

Od horní stanice lanovky pak můžete vyrazit na celodenní túru až na vrchol Vogel (1922 m n. m.). Z počátku budete metry nastoupávat pod lanovkami lyžařského areálu Vogel.

Další možností je vyjet nebo vyjít „jen“ na horní stanici lanovky. to se pak můžete doslova zklouzat během 2 hodin po jedné ze sjezdovek, která je v létě samá šotolina, až do Zlatorogu. V případě, že míříte do Ribčev Lazu, značená cesta vedoucí po úbočí Voglova Jelovica má o něco mírnější klasání.

Jezero je ledovcovo-tektonického původu, rozlohu má něco málo přes 3, km², je 4,35 km dlouhé a 1,25 km široké a pobřeží má délku 10,9 km. Dosahuje maximální hloubky 45 m. Leží v nadmořské výšce 525 m n. m.

Ostatní outdoorové aktivity u jezera

Samozřejmostí pro celou tuto oblast Julských Alp je cykloturistika a MTB. Značenými cyklotrasami nebo trasami pro MTB jsou okolní kopce doslova protkány.

Díky termodynamice, která nad jezerem panuje je místo známo jako oblast velice vhodná pro provozování paraglidingu.

V zimě je oblast masívu Vogel známým lyžařským centrem Slovinska.

Mapa: Freytag & Berndt, Julische Alpen, 1 : 50 000

Ubytování a jídlo

Východiskem ke krásám jezera je na jeho východním okraji vesnička Ribčev Laz a na jeho západním břehu pak místo zvané Ukanc – Zlatorog, kde je i hotel, několik penzionů a jediný kemp, který se u jezera nachází. Zvolíte-li toto místo za základnu, čeká Vás několik dní nabitých horskou scenérií podmalovaných zvukem vodopádů a v brzkých letních měsících i horské louky rozkvetlé zdejší bohatou flórou.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

K jezeru se dostanete od jezera Bled, v jehož těsné blízkosti vede dálnice z Ljubljany či Klagenfurtu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

kemp u jezera Bohinj - Planina Zadnij Vogel - vrchol Vogel

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: