Výstup na vrchol Veliki Stol
Treky

Výstup na vrchol Veliki Stol

Karavanky – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2236 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pokud navštívíme Bledské jezero na úpatí Julských Alp, jistě naší pozornost zaujme na severu se tyčící mohutný zalesněný masív, který ve vrcholových partiích přechází v bělostný trojúhelníkový vrchol. Je to nejvyšší vrchol Karavanek – Stol, který se sousední nakloněnou plání hory Begunjščica tvoří nádhernou kulisu tomuto snad nejkrásnějšímu jezeru Julských Alp. Výstup je sice dlouhý a únavný, nicméně odměna v podobě skvělého rozhledu vše vynahradí.

Prvním krokem je dosažení chaty Valvasorjev dom pod Stolem. Možností je hned několik. Pokud vynecháme „paďourský“ výjezd na chatu autem, pak časově nejkratší, ale nejstrmější je výstup z obce Moste. Nejprve musíme najít silnici, mířící do doliny Zavrašnica (na severním okraji obce),vydáme se po ní a po cca 500 m odbočíme na značenou cestu vlevo.Cesta vede nejprve do údolí potoka Rečica, ale hned záhy strmě stoupá vlevo na vrchol Sivo rebro (902 m).Směr postupu se mění na sever a stálým výstupem lesem přes vršek Smolnik vyjdeme přímo k chatě. Celkem 1–1,5 hod. O něco delší variantou přístupu na chatu je cesta z obce Koroška Bela. Výstup zabere cca 1,5–2 hod. Od chaty mírně stoupáme v úbočí Stolu k chatkám na Žirovnické planině. Hlavní značená cesta odbočuje prudce vlevo a značně strmě stoupá lesem, později trávou úbočím Malého Stolu k dřevěné, z dálky viditelné chatě Prešernova koča na Stolu (2 174 m). Od chaty je kouzelný pohled, především na rozeklaný vrchol Vrtača na východě, ale samozřejmě také do údolí Savy Dolinky a prakticky na celý spletitý labyrint vrcholů Julských Alp. Bledské jezero se odtud jeví jako modré zrcadlo, ztracené v náruči zelených pahorků. Pokud máme štěstí na čistý a průzračný vzduch můžeme spatřit daleko na západě Dolomity. Od chaty nám zbývá slabá čtvrthodina výstupu, nejprve přes Mali Stol (2 109 m), pak do sedla a na hlavní vrchol. Skvělý pohled na rakouskou stranu pohoří, především na nádherné údolí Bärental a hradbu Nízkých a Vysokých Taur. Východní obzor pak zaujímá krásně formovaná hora Vrtača. Na severním úpatí vrcholu Stol rozeznáváme na louce postavenou rakouskou chatu Klagenfurterhütte (1 664 m), odkud vede na Stol pěkná a náležitě vzrušující zajištěná cesta.

Ubytování a jídlo

V oblasti najdeme tři horské chaty. Funkci výchozího místa pro výstup na vrchol plní především Valvasorjev dom (1 181 m, majetek PD, kapacita 44 lůžek, v provozu o prázdninách a víkendech, tel. +386 51 328 648). Chata stojí na boční terase Belščice (severozápadní rameno Stolu). Původní stavení sloužilo k ubytování havířů, dobývajících v okolí železnou rudu. Před 1. svět. válkou byla chata přestavěna Německo-rakouským alpským spolkem k turistickým účelům. V r. 1923 byla přebrána do vlastnictví SPD a pojmenována po baronu Javezu V. Valvasoru, spisovateli a tiskaři, propagátorovi slovinské kultury. Na chatu vede osobními auty sjízdná silnice z obce Moste při Žirovnici (8 km). Přímo pod vrcholem Mali Stol stojí chata Prešernerova koča (2 174 m, majetek PD, kapacita 45 lůžek, otevřena od poloviny června do půle září, tel. +386 51 911 366). Chata je pojmenována po jednom z největších slovinských básníků – dr. Francetu Prešernovi (1800–1849), narozeném ve Vrbu pod Stolem. Po známé bitvě na Stolu partyzáni v r.1942 chatu zapálili, aby nepadla do rukou Němců. Na popud hrdinů bitvy byla v r. 1966 postavena chata nová. Poslední chatou výčtu je Dom na Zelenici (1 536 m, majetek PD, tel. +386 31 321 676). Toto stavení v r. 1999 vyhořelo, ale v současnosti už stojí nová chata. Stavba však stále pokračuje a chata není zatím v provozu.

Přístup na začátek

Údolím Sávy Dolinky vede hlavní cesta E 651 z Ljubljany do Jesenice a dále do Itálie (Rakouska). Pro přístup do Koroške Bele (příp. do Mostu při Žirovnici) neodbočujeme za Radovljici na nový dálniční úsek, ale pokračujeme směrem na Jesenici (ve směru od Ljubljany). Nejbližší žel. stanice Žirovnica.

Základní trasa

Koroška Bela – Valvasorjev dom 2,5 hod. (při výstupu z obce Žirovnica 1,45 hod.) – Veliki Stol 3 hod. Sestup 4 hod. Celkem 9–10 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: