Výstup na vrchol Vallüla od silnice Silvretta Hochalpenstrasse
Treky

Výstup na vrchol Vallüla od silnice Silvretta Hochalpenstrasse

Přitažlivý vrchol Vallüla leží nad nejvyšším bodem horské silnice Silvretta Hochalpenstrasse spojující rakouské a švýcarské Alpy. Kratší výstup se řadí k těm snazším v pohoří Silvretta.

Silvretta – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko, Švýcarsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2813 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohoří Silvretta na pomezí Rakouska a Švýcarska patří mezi významná pohoří Východních Alp. Na poměrně malé ploše se vypíná k obloze přes 50 štítů vyšších 3 000 m. Bohužel jen velmi málo z nich je turisticky přístupných. Na milovníka čistých a dosud nenarušených hor (nikde v pohoří nenajdeme jedinou lanovku či vlek – v Rakousku jev naprosto ojedinělý) čeká ještě spousta překrásných míst a nádherně vedených stezek.

Nejvyšší vrchol masívu leží ve Švýcarsku – úžasná pyramida Piz Linard (3 411 m), na rakouské straně je nejvyšším vrcholem těžce dostupný „trojzub“ Fluchthorn na východě území (3 399 m, náročnost III. UIAA), v jehož blízkosti prochází hlavní alpská dálková stezka Zentralalpenweg 02 (sedlo Zahn Joch – 2 945 m).

Silvretta Hochalpenstrasse

Tato co do významu druhá nejpopulárnější vysokohorská cesta (po Grossglockner Alpenstrasse) je nádhernou a krajinově velmi rozmanitou komunikací. Byla postavena tak trochu omylem, neboť původně sloužila silnice jen pro výstavbu vysoko položené přehrady mezi vorarlberským Montafonem a tyrolským údolím Paznautal (z r. 1953). Trasa nákladní cesty vedla tak grandiózní krajinou, až byla technicky precizně upravena a dnes patří k jedněm z nejzajímavějších stavebních děl v Rakousku.

Vede z překrásného horského městečka Bludenz, ležícího na styku pěti vysokohorských údolí, ale její skutečně horská podoba začíná až za obcí Partenen. Odtud silnice překonává v mnoha odvážných serpentinách na úseku 9 km převýšení 700 m až k první záchytné hrázi přehrady Vermunt Stausee (celkem 25 zatáček). Zde se na úseku jednoho kilometru narovnává, ale vzápětí opět stoupá pěti serpentinami k nejvyššímu bodu Bielerhöhe nad přehradou Silvretta Stausee.

Silvretta Stausee leží v nejvyšším bodě silnice Silvrettahochalpenstrasse obklopené vrcholky hor.
Silvretta Stausee leží v nejvyšším bodě silnice Silvrettahochalpenstrasse obklopené vrcholky hor.

Na tyrolskou stranu silnice klesá mnohem mírněji a přes obce Galtür a Ischgl vede až do Landecku. Samotná horská silnice je ideálním opěrným bodem pro mnoho kratších výletů po okolních horách.

Z Galtüru můžeme po další vysokohorské silnici dojet k přehradě Kops Stausee (parkoviště) a odtud již po svých vystoupat na rozhledově unikátní vršek Fädnerspitze (2 788 m, 2 hod. jedním směrem).

Výstup na vrchol Vallüla

Základním výchozím bodem je velké přehradní jezero Silvretta Stausee v sedle Bielerhöhe (2 036 m, rozvodí Dunaje a Rýna), ležící na známé vysokohorské silnici Silvretta Hochalpenstrasse (placená – 3,3€ za osobu + 9,1€ auto).

Nejpřitažlivějším horským cílem v blízkosti silnice je hojně vyhledávaný štít Vallüla. Tento 2 813 m vysoký vrchol hledejme přímo nad nejvyšším bodem silnice v sedle Bielerhöhe. Po značené cestě Halberstadler Weg vyjdeme nejprve pod vrškem Bielerspitze (masívní kříž) a pokračujeme úbočím vrcholu Kleine Vallüla do sedla mezi oběma vrcholy. Odtud poněkud náročnějším a exponovanějším chodníkem vystoupíme na vrchol Vallüla s nezbytným křížem. Přehlédneme odtud obrovský kus země jak Vorarlberska, tak sousedního Tyrolska. Sestup stejnou cestou. Celkem cca 5 hod. v obou směrech.

Vallüla, Silvretta, Alpy
Vallüla, Silvretta, Alpy

Ubytování a jídlo

Turistickou a horolezeckou základnou je chata Wiesbadener Hütte (2 443, majetek DAV, kapacita 200 míst, otevřeno 25. 6.–25. 10., a od 15. 2.–1. 5., tel.0043 5443 20039, info: www.wiesbadener-huette.com). Dalšími chatami v oblasti jsou Saarbrücken Hütte (2 538 m, majetek DAV, kapacita 75 míst, otevřena 1. 6.–30. 9., tel. 0043 5558 4235) a Tübinger Hütte (2 191 m, majetek DAV, kapacita 124 míst + 20 míst v zimním prostoru, otevřeno 1. 6.–30. 9., tel. 0043 664 2530450)

Přístup na začátek

Pohoří Silvretta je přístupné pouze po jediné silnici č. 188 „Silvretta Hochalpenstrasse“ (placený úsek vede v 10 km dlouhém úseku Galtür – sedlo Bielerhöhe, autobusové spojení). Na tuto komunikaci se dostaneme z dálnice A 12 (Innsbruck – Landeck). Z dálnice (Plans) pokračujeme silnicí č. 316 na odbočku do údolí Paznautal, která nás dovede až do Galtüru. Nejbližší železniční stanici najdeme v Tobadil (6 km od Landecku). Pro autobusový přípoj na Silvrettu však musíme vystoupit již v Landecku, odkud odjíždí spoj do Galtüru, na nějž navazuje další spojení po Silvrettské alpské cestě do Schruns.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: