Výstup na vrchol Tolminski Kuk
Treky

Výstup na vrchol Tolminski Kuk

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2086 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Západní Bohinjske hory jsou oproti východní části již o poznání skalnatější a na první pohled i atraktivnější. To platí především o hřebenu Tolminski Kuk – Vratca, kde se hory prezentují svými dvěmi zcela odlišnými tvářemi. Zatímco na jih spadá hřeben ve formě mnohdy impozantních skalních stěn a ledovcových karů, jižní strana je naopak tvořena jen pozvolna se sklánějícími malebnými loukami s bohatou vegetací, šplhající se až do nejvyšších poloh hřebene. Výstup na dominantní vrchol celého hřebene – Tolminski Kuk můžeme zahájit přímo u Bohinjského jezera. Z lokality Ukanc vyjdeme po značené cestě nejprve k chatě Koča při Savici, v jejíž blízkosti padá jeden z nejkrásnějších vodopádů Julských Alp – Slap Savica (přímo k chatě je možné vyjet autem – parkoviště).

Naše cesta nejprve míří k tomuto nádhernému dílu přirody, ale cestu těsně před vodopádem (vstup 2 €) opouští a stoupá pěkně upravenou stezkou lesem. Dobře vedené serpentiny nás po cca dvou hodinách dovedou k velké chatě Dom na Komni. Podle šipek „Vogel – Kuk“ pokračujeme na jihovýchod k prvnímu rozcestí. Zde se dáme doprava a trávou a kosodřevinou vyjdeme na planině Govnjač (několik ruin starých chalup). Zprava se připojuje stezka od chaty Koča pod Bogatinom a společně stoupáme přes skalní práh do sedla mezi dvěmi kopulemi vrcholů – Kser (1 900 m). Dostali jsme se tak na hlavní hřeben Bohinjských hor, kde se stáčíme doprava a po pěšině, která vede místy přímo po ostří hřebene stoupáme k výraznému vrcholu Tolminski Kuk. Bohužel zatím nevidíme, že ještě před jeho dosažením nás čeká ztráta 100 výškových metrů při sestupu se sedla Planja (1 971 m). Značená cesta se nyní značně strmě pne vzhůru (na několika místech může být pomoc rukou účinná) a vyjde na špičku nejvyššího vrcholu na jih od Bohinjského jezera. Sestup stejnou cestou nemá smysl, neboť před námi leží místy nádherně vzrušující přechod východním hřebenem do sedla Škrbina (1 910 m), odkud se můžeme po značené cestě vrátit zpět na chatu Dom na Komni. Krásná, nicméně velmi dlouhá túra (dobrých 9–10 hod.) s převýšením více jak 1 500 m.

Výstup na vrchol Tolminski Kuk z opačné strany, tedy od chaty Koča na Planine Razor je v mnohém zajímavější a pestřejší. Především traverz pod hladkými stěnami hřebene Vrh Komne je jedinečným zážitkem. Dosažení chaty není žádným problémem, vede sem hned několik značených stezek (z osady Tolminske Ravne nebo z planiny Kuk – sjízdná cesta z Tolminu přes Podljubinj a planinu Stador). Všechny přístupy na chatu zaberou cca 1–1,5 hod.

Od pěkného stavení (několik budov) se otevírá krásný výhled na skalnaté srázy hlavního hřebene Bohinjských hor. Cesta nejprve míří na sever k rozcestí, kde se dáme vlevo a obloukem dojdeme k dalšímu rozcestí. Doprava odbočuje přímý výstup na vrchol Vrh nad Škrbino (2 074 m), my pokračujeme vlevo do sedla Škrbina. Následuje nejkrásnější část cesty vedoucí pod hladkými krasovými terasami vrcholu Vrh nad Škrbino. O něco výše vede značně náročná stezka, která hladké plotny protíná napříč. Následuje táhlý traverz podchází vrchol Vrh Kome a stáčí se k travnatému vrcholu Zeleni vrh (2 052 m), který obcházíme po úzkém chodníku v příjemné expozici do sedla. Odtud již jednoznačně přímo po hraně hřebene na vrchol Tolminski Kuk.

Ubytování a jídlo

V oblasti najdeme tři horské chaty. Na severu to je především velký Dom na Komni (1 520 m, majetek PD, kapacita 84 lůžek, otevřeno celoročně, tel. +386 40 620 784). Pouhý kilometr severozápadně od chaty stojí další zařízení – Koča pod Bogatinom (1 513 m, majetek PD, kapacita 53 lůžek, otevřeno od začátku června do půlky října, tel.+386 40 645 865). Na severní straně Bohinjských hor najdeme ještě několik dalších restauračních zařízení. Na prvním místě to jistě bude velký noblesní hotel Ski hotel Vogel (1 540 m), stojící u horní stanice kabinové lanovky. Ten svou cenou turistu jistě příliš nezaujme, stejný charakter má nedaleko stojící chata Planinska koča Merjasec (1 535 m, letní provoz, tel. +386 4 57 687 90, v prostorách chaty zajímavé etnografické muzeum). Na jihozápadních svazích Bohinjských hor najdeme jediné zařizení tohoto druhu. Funkci ideálního výchozího místa pro dosažení obou vrcholů plní Koča na Planine Razor (1 315 m, majetek PD, kapacita 96 míst + 10 lůžek v zimním bivaku, otevřeno 20. 6.–25. 9., tel. +386 51 632 720).

Přístup na začátek

Silnice (železnice) mezi Bledem a Bohinjskou Bistricí, odbočující z hlavního tahu E 65 Ljubljana – Jesenice. Autem (autobusem) možný dojezd na západní konec Bohinjského jezera (Ukanc, několik placených parkovišť).

Základní trasa

Tolminske Ravne – Koča na Planine Razor – Škrbina – Tolminski Kuk 3–4 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: