Výstup na vrchol Table Mountain v JAR, který svírají oceány
Treky

Výstup na vrchol Table Mountain v JAR, který svírají oceány

Jihoafrické Cape Town patří k nejkrásnějším městům na světě. Mimo příjemného multikulturního prostředí a ucelené architektury za to může především jeho úchvatná poloha. Studený Atlantik, obklopující město ze dvou stran doplňuje především pověstná Stolová hora, dodávající místu šmrnc a nezaměnitelné panorama.

Table Mountain National Park – Jihoafrická republika

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Jihoafrická republika
Další státy
Jihoafrická republika
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1086 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Stolová hora (Table Mountain, původní název Hoerikwaggo znamená Hora v moři) však není jen tak obyčejný kopec. Je to fenomén, který budeme jinde na světě hledat stěží. Na relativně malé ploše je zde neobyčejně bohatá a rozmanitá flóra a fauna. V oblasti bylo objeveno sotva uvěřitelných 1400 rostlinných druhů, rovněž několik desítek živočišných druhů (např. antilopy, paviáni, dikobrazi atd.).

Výstup na Stolovou horu patří takřka k povinnostem každého návštěvníka Kapského Města. Faktem je, že jen hrstka z nich stoupá na vrchol po svých, neboť levná a atraktivně postavená lanovka naláká spoustu zájemců. Na vrcholové plató vede v současnosti hned několik cest. Mnohé z nich jsou i přes značné převýšení standardní turistikou, jiné zase provětrají náš lezecký um. První výstup je dílem portugalského kapitána Antonia de Saldanha, který se zde roku 1503 vydrápal dnes nejčastěji využívanou cestou přes rokli Platteklip Gorge.

Parkoviště u stanice lanovky praská již od rána ve švech. Ostatně není se divit. Vrchol hory neslibuje každý den tak znamenité podmínky jako je tomu právě dnes. Přímo odtud vede na vrchol cesta, která se zhruba po dvaceti minutách napojí na tzv. Contour Path. Jedná se nádherně vedený traverz, který zanedlouho vyústí přímo do rokle Platteklip Gorge. Výstup sevřenou dolinou je strmý, ale vzorně upravený a po necelý dvou hodinách se ocitáme na hraně „stolu“. Otevírají se dech beroucí výhledy na Atlantik, False Bay (Indický oceán), Kapské Město a vzdálené vrcholky pohoří Hotettentos Holland Mountain.

Povrch samotné Stolové hory je nesmírně členitý a nebýt upravených pěšin, člověk by se zde brzy ztratil v zeleni fynbosu (jihoafrický fenomén, husté porosty křoví s obrovskou druhovou pestrostí) a mezi skalnatými bloky. Nabaženi výhledy, ale otráveni tisíci výletníky rychle prcháme z hrany hory a míříme k nejvyššímu bodu Stolové hory – výšině pojmenované Maclear´s Beacon. Chodník mnohokrát překonává pomocí dřevěných lávek bažiny, barevně obohacené o rudé záplavy masožravých rosnatek, rovněž množství ptáků je udivující. Poslední výšvih přes šedé skaliska a jsme u hromady kamení, kde v r. 1865 zapálil Sir Thomas Maclear první strážní oheň (beacon).

Cesta však ještě není u konce. Čeká nás nádherný, místy lezením zpestřený sestup k ústí soutěsky Skeleton Gorge. Některé fantaskní skalní útvary vzbuzují zasloužený obdiv, což teprve samotná Soutěska koster! Velmi příkrý sestup je zcela v protikladu s výstupovou, sluncem spalovanou variantou. Zde vládne přítmí pralesa, vlhko a jako bonus jsou na nejriskantnějších místech instalované dřevěné žebříky. Nebýt subtropické vegetace připadali bychom si jako ve Slovenském ráji. Cesta vyústí plynule do prostor botanické zahrady, která patří ke skutečným unikátům (celkem 22 000 druhů rostlin, zapsána do seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO).

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. Nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

Přístup na začátek

Od Camps Bay. Jezdí sem dokonce autobus.

Základní trasa

Table Mountain

Další možnosti túr v okolí

Trek NP Tsitsikamma v JAR

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: