Výstup na vrchol Sněžnik
Treky

Výstup na vrchol Sněžnik

Sněžnik – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1796 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nejvyšším pohořím na jihu Slovinska je rozlehlá a bohatě zalesněná krasová planina Sněžnik, ležící na předělu pohoří Kras a horského masívu Gorski kotar v Chorvatsku. Za svůj název vděčí bohaté sněhové nadílce (italsky Monte Nevoso), která se drží v nejvyšších partiích dlouho do jara. Přestože vrchol je vzdálen jen 30 km od moře, v zimě zde může nasněžit až 4 m sněhu.

Snežnik byl kdysi spojen cestou zvanou Put prijatelstva s chorvatským Snježnikem v pohoří Gorski Kotar. Po vstupu Slovinska do EU je překročení hranic problematické.Od chaty Sviščaki vyjdeme kousek jižním směrem po silnici a pak odbočíme doleva kolem lyžařského vleku přes prudký travnatý svah. Po širší lesní cestě jdeme stále jednoznačně vzhůru. Pozor, v jednom místě lesní cesta pokračuje zdánlivě rovně přes mýtinu. Značený chodník (viditelná značka chybí) se stáčí prudce vpravo v úhlu 180°. V dalším úseku úzká pěšina stoupá strmě řídkým lesem přímo po spádnici svahu. Po několika serpentinách se ocitneme nad horní hranicí lesa. Dřevěná tabule nás informuje, že vstupujeme na území Biologické rezervace Snežnik. Poprvé před sebou vidíme náš cíl. Ze zeleného koberce kosodřeviny vystupuje jako výrazná skalnatá hlava. Charakter krajiny připomíná Nízké Tatry. Vyšlapaný chodník kličkuje mezi bílými křídovými skalisky. Ze sedla pod vrcholem daleký výhled na sever. Na vrchol vycházíme přímo u chaty Zavetišče na Velikem Snežniku. Jsme ve výši 1 796 m, nejvyšším mimoalpském vrcholu Slovinska. Od pěkně zhotovené rozhledové růžice dokonalé kruhové panoráma. Za jasných dní (těch je však díky častým srážkám proklatě málo) vidíme krásně celý poloostrov Istrie, dále ostrov Cres, blízký chorvatský Snježnik a Risnjak v pohoří Gorski Kotar. Severní a severozápadní obzor ovládají Dolomity, Julské Alpy, Trnovski gozd, Nanos a další krasová pohoří. Za jasných nocí krásný pohled na světla Portorože, Piranu a Koperu na Istrii. Sestup můžeme vést přes vrchol Mali Snežnik (1 694 m, 0,5 hod.) a pak sejít k parkovišti, vzdáleném 6 km od chaty Sviščaki. Snežnik byl kdysi spojen cestou zvanou Put prijatelstva s chorvatským Snježnikem v pohoří Gorski Kotar. Po vstupu Slovinska do EU je překročení hranic problematické.

Pokud bychom se z vrcholu spouštěli po mezinárodní turistické trase E6 na jih, budeme zakrátko procházet kolem jednoho z geologických divů pohoří Snežnik. V blízkosti lesních samot Sežanje se nalézá jedinečná skalnatá soutěska, či spíše labyrint hlubokých propastí Ždrocle. Přestože do oblasti nevede žádný značený chodník a nalezení místa není snadné, je lokalita často vyhledávána. Nejprve musíme dojít po sotva znatelné lesní pěšině k pramenu vody Andrejev studenec, odkud se pak můžeme vydat do dobrodružného a objektivně i nebezpečného objevování tohoto tak trochu tajemného místa. Na závěr jedno upozornění. Nejen tato oblast, ale celé pohoří Snežnik je rájem divoké zvěře. Údajně zde žije na 30 kusů medvědů.

Ubytování a jídlo

Velká moderní chata Planinski dom na Sviščaki (1 242 m, majetek PD, kapacita 8 lůžek, v provozu 1. 6.–15. 10., tel. +386 41 934 589) stojí na hezké prostorné louce v blízkosti malého lyžařského areálu. Původní chatu postavil CAI (Club Alpin Italiano) v r.1924. Stavení na konci války vyhořelo, na základech byla v r. 1951 postavena nová chata zvaná Cankarjeva koča (v r.1963 byla rekonstruována a přejmenována). Na vrcholu stojí chata Zavetišče na Snežniku (1 796 m), Někdejší vojenský objekt slouží turistům od r. 1961, jeho součástí chaty je bivak s kamny (dřevo k dispozici) a palandami.

Přístup na začátek

Z Ilirske Bistrice (silnici E 63 Postojna – Rijeka) lesní cestou k chatě Sviščaki. Jiný, neobyčejně zajímavý přístup na chatu vede od Cerknišského jezera (sjezd z cesty E 63 u obce Unec) přes Stari trg do závěru Lošké doliny k hradu Snežnik. Hrad ze 13. stol. je malebně umístěn v lesích a je obehnán vodním příkopem a hradbami se čtyřmi věžemi. Část hradu je muzeum, zčásti je obýván.Vstupné 7 €.V blízkosti vyloženě lidová hospůdka, v parku po domluvě je možno přespat. Od hradu vede prašná silnice až k chatě na Sviščakih (31 km, pozor na auta svážející dřevo!).

Základní trasa

Dom na Sviščakih – Snežnik 2 hod., návrat stejnou cestou. Celkem 4 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: