Výstup na vrchol Skuta
Treky

Výstup na vrchol Skuta

Kamnické Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2533 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Skuta je vizuálně patrně nejkrásnějším vrcholem Kamnických Alp. Při pohledu od severu se jedná o nedobytnou skalnatou tvrz, proto ani nepřekvapí, že tudy se k vrcholu asi nedostaneme. Situace na opačné straně je přece jen příznivější. Na klasickou cestu od chaty na Kokrskom sedle se může vydat každý jen trochu zkušenější turista. Od chaty Cojzova koča nejprve vyjdeme k Bivaku pod Grintovcem jako v předchozím popisu. Na druhém rozcestí nad bivakem se však stáčíme západním směrem a vyjdeme na hřebeni Skuty. Místy zajištěnou stezkou vyjdeme na vrchol. Po stejné cestě můžeme na vrchol vystoupit také z Mlinarskeho sedla. Na vrchol pak pokarčují dvě varianty přechodu hřebene, přičemž cesta přes hřeben Dolgi hrbet (nejvyšší stěny Kamnických Alp – až 1 000 m) je velmi náročný, dobře zajištěný, ale za mokra či sněhu nebezpečný.

Ubytování a jídlo

Mimo chaty Češka koča, stojící na severní straně hlavního hřebene Kamnických Alp je to především Cojzova (Zoissova) koča na Kokrskom sedlu (1 793 m, majetek PD, kapacita 135 lůžek, v provozu od půlky června do půlky října, tel. +386 51 635 549).Velké stavení patří mezi nejstarší turistické chaty, chata byla postavená v r. 1897 (Zoisshütte, patřící původně Německému alpskému spolku DÖAV z Kranje), pojmenována podle botanika K. Zoisse.

Přístup na začátek

Do doliny Kamniške Bistrice vede silnice z Ljubljany přes Kamnik do Stahovice. Dále úzkou, ale překrásně vedenou silnicí až k chatě Koča v Kamniški Bistrici. Nejbližší žel. stanice je Kamnik (13 km).

Základní trasa

2. Mlinarsko sedlo – Skuta 2 hod.,sestup stejnou cestou do Mlinarského sedla. Z vrcholu Skuty je možno pokračovat až na Frischaufov dom v Logarské dolině. Celkem 4 hod., ale velmi těžké, zajištění bývá často pod sněhem.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: