HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na vrchol Skierfe ve švédském NP Sarek v Laponsku
Treky

Výstup na vrchol Skierfe ve švédském NP Sarek v Laponsku

Hledáte-li unikátní místa, která prostě musíte vidět a nechcete se za nimi vydávat přes půl zeměkoule, zkuste objevovat v Evropě. Jedním takovým místem je delta řeky Rapa ve švédském národním parku Sarek, na kterou je úžasný výhled z přilehlého vrcholu Skierfe (1179 m n. m.).

Skandinávské pohoří – Švédsko

Typ
4-6 denní, Výstup na vrchol, Vhodné i jako zimní pěší túra, Vhodné pro sněžnice
Stát
Švédsko
Další státy
Švédsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
12 km
Nejvyšší bod
1179 m n. m.
Převýšení
4200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Příchodu do osady Aktse, o pár chatičkách, předcházel 40 kilometrový pochod Laponskou tundrou z osady Kvikkjokk, plnou syté zeleně, jezer, řek a bohužel mračen komárů, které tady jsou v létě na denním pořádku. Ve vyšších nadmořských výškách se už naštěstí nevyskytují v takovém množství a výstup na horu Skierfe byl z tohoto pohledu tedy snesitelný.

Další den po příchodu do osady Aktse svítilo sluníčko, i když tomu předešlý večer nic nenapovídalo a vyhlídky byly spíše pesimistické. Plni očekávání se vydáváme na nenáročnou hodinovou cestu na vrchol našeho výletu, na horu Skierfe. Tam jsme již potkali místního horala, který si užíval pohled dolů. Opravdu to stálo za to, za všechna ta trápení s komáry a od štípanců nateklé oko nejednoho z nás. Pod námi se rozkládala zeleno zelená plocha rozmanitých tvarů. Voda si našla cestu opravdu podivuhodně a každý kousek ornamentů, které vyhloubila, měl jiný odstín. Některé potůčky byly lemovány stromy, které z výšky vypadaly jako drobné hvězdičky, některé byly kalně zelené, jiné čiré. Pohled byl nepopsatelný a podle toho vypadal i náš den – původně jsme plánovali výlet po okolí, ale když jsme zjistili, že široko daleko není jediná vyšlapaná cestička, jen samé kamení, rozhodli jsme se strávit den pozorováním tohoto pozoruhodného díla přírody. Pod horou nedaleko našich stanů tekl potůček, z kterého jsme doplnili zásoby vody.

Další den nás čekala stejná strašidelná cesta zpátky do Kvikkjokku. Naštěstí se trochu ochladilo a tak jsme zahalení od hlavy k patě tolik netrpěli. Komáři, kterých bylo snad ještě více, tentokrát sloužili jako motor a my jsme s krosnami a s plácáním kolem sebe zvládli dojít relativně rychle. A jestli to za to stálo? Určitě! Jen se vybavte síťkami již u nás a připravte se na pár hodin utrpení. A pak nezapomeňte dát vědět, jaký je nový rekord trasy! Po takovém očistci si můžete za nějakou tu švédskou korunu dopřát sprchu v kempu v Kvikkjokku, kde jsou velmi přívětiví a nechají vás uvařit si v místní kuchyňce.

Ubytování a jídlo

Aktse – přespání v chatičkách s možností doplnění zásob

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek + výbava proti krvelačným komárům (síťka přes hlavu a repelent)

Přístup na začátek

Z dálnice E45, vedoucí od města Östersund, sjedete za Jokkmokkem (cca 8 km) doleva na slepou cestu BD 805 vedoucí do Kvikkjokku.

Základní trasa

Aktse - hora Skierfe

Další možnosti túr v okolí

Výstup na vrchol Njulla v NP Abisko

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: