Výstup na vrchol Seckauer Zinken
Treky

Výstup na vrchol Seckauer Zinken

Seckauer Tauern – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2397 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tento vrchol hledejme ve východní části Seckauer Tauern. Přestože není nejvyšším vrcholem pohoří, je vrcholem nejnavštěvovanějším (pokud se to tak dá v těchto podmínkách vůbec nazvat). Výchozím místem bude roztroušená osada Seckau na jižní straně pohoří. Značená cesta č. 32 stoupá nejprve k samotám Geiner, Kühberger a chatě Grafenhütte (bez ubytování). Stále po široké cestě dojdeme až k malebnému kostelíku Maria Schnee na vrcholu Hochalm (1 822 m) s nádherným rozhledem. Míjíme vrchol Kumpspitzen (1 924 m) a dostáváme se tak na hlavní hřeben Taur (značená cesta č. 983). Cesta míří k prvnímu výraznému vrcholu Schwaigerhöhe (2 214 m) a vrstevnicovou cestou dojdeme na rozcestí pod vrškem Hammerkogel (2 253 m). Pod jižními srázy leží pěkné jezero Goldlacke (vede tudy zároveň nejkratší výstupová cesta ze Seckau na Seckauer Zinken). 

Táhlým a na několika místech i náročným výstupem ve velkém oblouku vycházíme ke kříži na vrcholu Seckauer Zinken. Za svůj název vděčí starým dolům na zinek, které se nalézaly v severních srázech hory (čemuž odpovídají i další názvy v okolí – Zinkerkar, Zinkenschütt a další). Z vrcholu krásný rozhled, možná snad bohatší než z nejvyšších vrcholů. Po tzv. Maiersteig sestoupí hlavní hřebenová cesta do sedla Vorwitzsattel (2 100 m, odtud možný dlouhý sestup do údolí v blízkosti Seckau, 3–4 hod.).

V sedle dobré podmínky pro táboření (pramen vody). V dalším dni nejprve prudce vystoupíme na skalnatý vrchol Maierangerkogel (2 356 m) a následuje dlouhý sestup do sedla Brandstättertörl (2 021 m). To již se před námi vypíná druhý nejvyšší vrchol pohoří Hochreichart, k němuž vede dlouhý skalnatý hřeben. Další postup hřebenem je popsán v kapitole o přechodu Seckauer Teuern. Celkový přechod Seckauerských Taur zabere při optimálních podmínkách 3 až 4 dny.

Ubytování a jídlo

Vlastní

Přístup na začátek

Na hřeben Seckauer Tauern lze nastoupit z dlouhých a hlubokých dolin jak od severu, tak od jihu. Komunikačně dostupnější jsou místa na severu v dolině Liesingtal, kudy vede hlavní silnice a železnice. V tomto případě to tedy bude obec Kalwang (754 m, žel. stanice), odkud vede značená stezka přímo na vrchol Hochreichart. Pro výstup z jižní strany pak zvolíme osadu Ingering, odkud je možno pokračovat autem horskou silnicí dalších 9 km do hloubi hor k penzionu Ochsenwaldhütte v blízkosti jezírka Ingeringsee (cca 1 000 m).

Jsme však v jednom z nejopuštěnějších míst rakouských hor, kde dávají lišky dobrou noc a tak nástupním místem pro celkový přechod hřebene je obec Seckau(843 m) se slavným a dodnes „živým“ benediktýnským klášterem z let 1140–42. Posledním výchozím, ale spíše cílovým místem je obec Wald am Schoberpass(841 m, 755 obyvatel), ležící opět v údolí Liesingtal (pouhých 5 km od Kalwangu). V obci pěkný barokní kostelík s malbami Johanna Lederwasche a jeden z nejstarších evangelických kostelů ve Štýrsku.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: