Výstup na vrchol Rombon
Treky

Výstup na vrchol Rombon

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2208 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zatímco horská skupina Kanin je tvořena především vysoko vyzdviženou krasovou plošinou, hřeben mezi sedlem Prevala a vrcholem Jerebica se prezentuje jako ostrý, několika ostrými vrcholy naježený hrot pily.Tato část hor zůstává stále poněkud ve stínu blízkých a snad i slavnějších vrcholů. Jedná se o nejméně navštěvovanou část slovinských Julských Alp, navštěvovaných pouze speleology, kteří zde skutečně mají stále co objevovat. Než se vydáme na tyto dlouhé a osamělé túry, podívejme se blíže několika zajímavých míst v blízkosti výchozích bodů. Pět kilometrů severně od Bovce (ve směru na Predel) leží vlevo od silnice neschůdná Koritnická soutěska. Je dlouhá až 500 m a 80 m hluboká, do údolí Koritnica spadá rovněž několik působivých vodopádů (most). Podobnou scenérii najdeme 11 km výše u obce Log – Korita Predelice, tentokrát o délce 1,5 km (celá oblast byla bohužel v r. 2000 poničena lavinou a v současnosti není dostupná).

Rombon (2 202 m)

Výstup na kuželovitý Rombon zahájíme u kostela v Bovci, odkud ostatně začínají všechny značené trasy. Ve stoupání přejdeme Kaninsku vas až k samotám Za Vrzelno. Na lokální silničce se cesty dělí. Vlevo se stáčí cesta do obce Plužna a k vodopádu Virje, naše stezka vede od studánky lesem. Překonáme skalní práh a dostaváme se tak na mírně zvlněnou planinu Goričica (1 336 m, vlevo lovecká chata). Po několika minutách výstupu dojdeme k rozcestí značených cest. Naše cesta pokračuje doprava podle šipky „Rombon“, míjí starou vojenskou nemocnici (pamětní tabule) a dosti strmě vyjde pod travnatou kupu Čukla (1 737 m). Krátká odbočka (5 minut) se pro krásný výhled od masivního zděného monolitu jistě vyplatí. Následuje nejúmornější část výstupu, vedoucí nejprve strmou sutí koridoru Naklo pustým vyprahlým terénem. Jediným zpestřením jednotvárné cesty jsou jednak stále bohatší výhledy do údolí Soče a na Bovec, ale také o něco náročnější překonání asi 5 m vysokého skalního stupně. Míjíme jeskyni Vandima (vlevo) a po 5 hodinách stoupání nás vítá vrchol. Vskutku letecký výhled. Zvláště pěkný pohled na Bavški Grintavec na severozápadě. Sestup vedeme stejnou cestu nebo můžeme pokračovat podél jihovýchodního hřebene na vrchol Črnelska Špica.

Ubytování a jídlo

V celé oblasti není žádná turistická chata. V údolí Možnica najdeme pouze ubytovací hostinec Počitniški dom Gostol. V blízkosti chatka sloužící jako bivak. V blízkosti vrcholu Črnelska Špica najdeme krytý bivak – jeskyni Zasilni bivak, sloužící především speleologům.

Přístup na začátek

Pro výstup na Rombon a Črnelskou Špici je ideálním výchozím bodem Bovec. Pro dosažení Jerebice je to obec Log pod Mangrtom, ležící na predelské silnici 12 km severněji od Bovce. Je zde starý hřbitov vojáků padlých za bojů v I. svět. válce a zajímavý kostel Sv. Stefana se vzácnými obrazy Ivana Grohaja.Celá vesnice je jakýmsi živým skanzemem původních chalup a stavení. Samotný nástup na túru pak začíná na 9. km (u mostu přes říčku Koritnica) a vede do doliny Možnica k hostinci Počitniški dom Gostol (774 m). Toto místo pak můžeme označit za samotný výchozí bod.

Základní trasa

Bovec – Rombon 5 hod. – přechod po hřebeni 1,5–2 hod. – Črnelska Špica 0,5–1 hod. Sestup přes planinu Goričica 4 hod. Celkem 10–12 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: