Výstup na vrchol Rodica
Treky

Výstup na vrchol Rodica

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1966 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Souměrná travnatá pyramida vrcholu Rodica je tak trochu územím nikoho. Leží takřka uprostřed hřebene mezi turisticky významnými vrcholy Črna prst a Vogel a jako samostatný cíl je poněkud vzdálenější. Výstup od severu zahajíme opět v Bohinjské Bystrici. Vyjdeme (vyjedeme) po silnici směrem na Bohinjské jezero, v lokalitě Lavški Laz odbočíme na lesní cestu (tabule Triglavského národního parku), mířící západním směrem (vlevo) do lesa. Jedná se o snadnou a výhodnou zkratku, přivádějící naše kroky na značenou cestu od osady Ribčev Laz. Na prvním rozcestí tedy odbočíme vlevo a po zprvu zřetelném, později poněkud se ztracejícím chodníku vyjdeme přes zalesněné návrší Javore k několika pasteveckým chalupám na planině Suha (1 385 m, pramen vody). Stezka začíná nabírat výšku, kličkuje kolem ostrůvků kosodřeviny a keří a vyjde u betonového bunkru v sedle Čez Suho (1 773 m, rozcestí značených cest). Zde se stáčíme na východ (vpravo) a stoupáme otevřeným travnatým hřebenem k vrcholu Rodica, prezentující se jako pěkná travnatá pyramida. V závěru se cesta dělí do dvou směrů. Výhodnější trasa vede doprava po značené pěšině. Obloukem obcházíme kar, napojíme se na stezku od vesnice Rut (na jižní straně hřebene) a vyjdeme na vrchol (vrcholová kniha). Sestup můžeme vést stejným směrem, výhodnější a mnohem atraktivnější je však přechod části hřebene Bohinjských hor po vrchol Črna prst a následně sejít do Bohinjské Bistrice (celkově dosti dlouhé, dobrých 8 hod.).

Ubytování a jídlo

Ve východní části Bohinjských hor nenajdeme mnoho horských chat. Nedaleko vrcholu Črna prst stojí Dom Zorka Jelinčica (1 835 m, majetek PD, kapacita 36 lůžek, otevřeno od konce června do půlky září, tel. +386 51 662 071). Dalším zařízením je chata Litostrojska koča (1 306 m, majetek KMS Ljubljana, tel. +386 1510 17 58), postavená v blízkosti Bohinjského sedla.

Přístup na začátek

Silnice (železnice) mezi Bledem a Bohinjskou Bistricí, odbočující z hlavního tahu E 65 Ljubljana – Jesenice. Autem možný výjezd až na Bohinjsko sedlo (velké parkoviště).

Základní trasa

Lavški Laz – Javore – Planina Suha 2 hod. – Čez Suho 1 hod. – Rodica 0,45 hod. Celkem: 3,5–4 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: