Výstup na vrchol Piz Trovat ve Švýcarsku
Treky

Výstup na vrchol Piz Trovat ve Švýcarsku

Horský region Diavolezza blízko známého střediska Pontresina je velmi populární hlavně v zimě. Avšak i během léta tu lze vykonávat spoustu aktivit – například via ferrata na Piz Trovat.

Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
2 km
Nejvyšší bod
3146 m n. m.
Převýšení
400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
ferata C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výchozím bodem je spodní stanice lanovky Diavolezza. Lanovka vás vyveze o necelých 900 výškových metrů až do nadmořské výšky 2978 m. Odtud po modře značené cestě půjdete 30 minut lehkým, mírně kleajícím terénem k nástupu na samotnou ferratu. Už tady si uvědomíte, jak je okolí tohoto místa krásné. Pokud se tu rozhlédnete, spatříte vyčnívající vrcholky hor, pod nimiž se plazí bílé masy alpských ledovců a také rozsáhlá a hluboká údolí se znatelnými liniemi železnice a silnice.

Ferrata na Piz Trovat není jen jedna, ale jsou rovnou dvě. Můžete si tady zvolit, kterou cestou se vydáte. Kromě středně těžké cesty označované obtížností C, je tu i alternativní cesta pro zkušené horolezce, která získala hodnocení obtížnosti E. Je tedy vhodná pouze pro opravdu zdatné jedince. Třicetimetrový převislý, vysoce exponovaný úsek není zkrátka pro každého. Obě cesty trvají dvě hodiny.

Vydáte-li se tou lehčí variantou, dočkáte se milého překvapení. V nadmořské výšce 3050 m se před vámi objeví propast nad ledovcem, nad kterou vede visutý nepálský most. Po jeho přejití a překonání dalšího sta výškových metrů, se po skvěle zajištěných úsecích s lany a kramlemi dostanete na vrchol Piz Trovat s prvotřídním výhledem!

Celou túru můžete jít také pěkně po svých s přespáním na chatě Berghaus Diavolezza. Parametry túry budou pak 13 km, 1500 m převýšení.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Ke spodní stanici lanovky spodní stanice lanovky Diavolezza se pohodlně dostanete autem a lze tady zaparkovat vůz anebo se sem dopravit vlakem či autobusem z Pontresiny či Svatého Mořice.

Základní trasa

Diavolezza spodní stanice - Diavolezza horní stanice/chata Berghaus Diavolezza - Piz Trovat

Další možnosti túr v okolí

Velkolepá alpská túra – Eiger trail, s výhledy na Eiger, Mnich a Jungfrau

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: