Výstup na vrchol Ötscher okruhem aneb dolnorakouská Fujijama
Treky

Výstup na vrchol Ötscher okruhem aneb dolnorakouská Fujijama

  Majestátní horou, trůnící kouzelné krajině v srdci alpského předhůří až k Dunaji ve Spolkové zemi Dolní Rakousko, je 1 893 metrů vysoký markantní vápencový masiv Ötscher.

Alpy/Ötscher-Tormäuer – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1893 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ötscher má něco zvláštního do sebe; jsou jistě mnohem vyšší hory, avšak sotva jedna, která tak mohutně trůní okolní zemi jako on. Zejména na podzim či koncem jara, kdy z jeho vrcholových partií září do širokého okolí sněhová pokrývka, je jeho přezdívka dolnorakouská Fujijama naprosto příznačná.

Seznamte se, vrchol Ötscher

Vrchol Ötscher má i svoje dějiny. Již v 9. století byl Slovany uctíván jako „Ocàn“ – otec hor. Prvním písemným dokumentem, zmiňujícím Ötscher je kniha kláštera Mondsee z roku 1100, kde je hora nazývána Othzan, což je odvozenina od slovanského názvu. Zřejmě první ověřený výstup na jeho vrchol uskutečnil roku 1574 botanik Karl Clusius. Roku 1591 je z příkazu císaře Rudolf II. hledána v jeho svazích zlatá žíla. Velkého významu pro ochranu nejen okolního obyvatelstva dosáhl vrchol při tureckých vpádech roku 1663, kdy na něm byly zapalovány varovné ohně, viditelné na velkou vzdálenost.

Dnes je Ötscher i jeho široké okolí součástí Přírodního parku Ötscher-Tormäuer, který je největším a pro mnoho návštěvníků i nejhezčím přírodním parkem Dolního Rakouska.

Za panoramatickými výhledy na vrchol Ötscher

Stanout na vrcholku této majestátní hory a za jasného počasí obhlédnout krajinu od pohoří Schneeberg na východě až k Dachsteinu, s panoramatem od Šumavy k nejvyššímu rakouskému pohoří Hohe Tauern je přáním snad každého návštěvníka tohoto nádherného přírodního parku. Východiskem turistických túr je bývalá dřevorubecká obec Lackenhof, ležící v údolí pod severozápadní částí hřebene, která je dnes významným turistickým centrem, nabízejícím ubytování v různých cenových kategoriích, od hotelů a penzionů po dobře vybavený autokemp.

Při započetí výstupu značenou cestou od neplaceného parkoviště u spodní stanice lanovky je třeba počítat s celkovým převýšením téměř 1100 výškových metrů a rovněž tak dlouhého sestupu, což zabere dobrých osm hodin chůze. Pokud využijeme sedačkové lanovky, která nás vyveze k horské chatě Ötscher Schutzhaus, zkrátíme si stoupání o 600 výškových metrů, ale i tak zbývá k vrcholu vystoupat ještě přes 570 výškových metrů. Červeně značená pěšina č. 4, klikatící se zprvu svahem mezi klečí, vyšplhá po chvíli ke skalnatému jižnímu okraji hřebene, odkud se začnou otevírat výhledy do údolí. Po půldruhé hodince stoupání kvetoucí alpskou zahradou jsme u vrcholového kříže a může nastat panoramatické kochání okolní krajinou.

Nespěcháte-li zpět k lanovce, doporučuji pokračovat dál hřebenem k jeho severovýchodnímu okraji, odkud se otevřou zajímavé pohledy na hluboko pod námi se táhnoucí lesnatou náhorní planinu, zbrázděnou mohutnou roklinou Ötscherského „Grand Canyonu“. Sestup rozeklaným hřebenem Rauher Kamm, při němž je často třeba se otočit obličejem ke skále a nohou hledat pevný stup, lehce polechtává nervy a nelze jej rozhodně doporučit svátečním výletníkům v letních sandálech.

Po jeho zdolání pokračuje pěšina v příkrém sestupu lesem až ke křižovatce lesních cest Bärenlacken, které dosahujeme po zhruba třech hodinách cesty z vrcholu Ötscheru. Další hodinku budeme pokračovat lesní cestou vlevo k rozcestníku u osady Raneck, ležící v menším sedélku, odkud následuje hodinový sestup asfaltovou silničkou kolem horských luk Ötscherwiese zpět do Lackenhofu.

Ubytování a jídlo

Lackenhof: Ubytovací hostinec a autokemp Familie Digruber – tel. +43 7480 5276,  e-mail : office@digruber.at Lanovka na Ötscher: 6 € (jeden směr) Lunz am See: Ferienwohnung Pechhacker Martha, Lunz am See, Bodingbachstrasse 20 Tel. +43(0)7486 / 8850 prázdninový byt pro 4-5 osob,  36,5 € „Schaureith“ Enöckl Maria und Peter, Lunz am See tel. +43(0)7486 / 8276   e-mail : fam.enoeckl@utanet.at 2 lůžk.pokoje 15-17 €, „Waldhaus“ pro  4 osoby 49-57 €

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

z dálnice Al Wien – Salzburg sjet za městem St. Pölten u
exitu na Ybbs a.d. Donau a pokračovat silnicí B25 na
Scheibbs, Gaming, Lackenhof

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Lackenhof - vrchol Ötscher - rozcestník Bärenlacken - Raneck - Lackenhof

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: