Výstup na vrchol Ojstrica
Treky

Výstup na vrchol Ojstrica

Savinjské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2350 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ojstrica je svým tvarem ostré souměrné pyramidy asi vizuálně nejkrásnějším vrcholem Savinjských Alp, její severní stěna pak patří k nejvelkolepějším v celé této horské skupině. Tyčí se zcela na východním konci pohoří a je bělostným majákem, viditelným z širokého okolí. Zájemci o výstup mají před sebou nefalšované horské dobrodružství se všemi atributy špičkové horské túry.

Výstup od severu

Od chaty Dom v Logarski dolini (761 m) vyjdeme po louce kolem hotelu Plesnik, kde stezka prudce odbočuje vlevo a v serpentinách nabíráme výšku v bukovém lese až na nakloněnou louku Plesnikova planina (místy je cesta zpestřena umělým jištěním). Pokračujeme lesem k úpatí severní stěny Movzniku a dojdeme k chatě Koča na Klemenči jami (též Koča pod Ojstrico – 1 208 m), stojící na severním konci planiny Klemenča jama. Od chaty stoupáme stále lesem nad planinu až k rozcestí. Přímo vedoucí cesta pokračuje přes tzv. Grlo (hrdlo) na sedlo Škarje. Tento úsek není příliš bezpečný a je vhodný spíše jako sestupová varianta. Proto se vydáme raději snadnou pěšinou do sedla Škrbina (1 800 m), kde má svůj počátek hezká a dosti náročná zajištěná cesta Kopinškova pot, patřící k tomu nejlepšímu svého druhu na území Savinjských a Kamnických Alp.Nejprve se nic moc neděje, pak však musíme překonat pomocí ocelových kolíků a ramlí dobrých 150 m vysokou skalní stěnu.Cestou vnímáme ostrý kontrast mezi propastmi kolmé severní strany hřebene a zvlněným jižním úbočím. Cesta je hodně odvážně vedená, pozor na dlouho ležící sníh (cepín v časném létě nutný). Po úzkých skalních policích a přes zářezy obejdeme skalní věž a v závěru již snadněji dosáhneme vrcholu.

Fantastický pohled jak na celou Logarskou dolinu, tak na další, neméně zajímavou dolinu Robanov kot, kterou můžeme v dalším postupu scházet do údolí. Z vrcholu Ojstrice máme pro sestup na výběr ze dvou variant. Náročnější možností je hřebenový přechod k vrcholu Mala Ojstrica (cestou pěkné skalní okno) nebo můžeme jednoduše sejít jižním ramenem k rozcestí a odtud úzkým žlebem k chatě Kocbekov dom (1 803 m), stojící na planině Korošica. Od chaty vede několik sestupových cest na jih, všechny jsou však značně dlouhé a únavné.

Výstup od východu

Výstup dolinou Robanov kot je sice velmi dlouhou, ale na přírodní scenérie nesmírně bohatou túrou.Výstup zahájíme u statku při ústí doliny Robanov Kot (cca 4 km jižně od obce Kolčava). Do hloubi údolí vede široká makadamová cesta končící až v blízkosti Robanovy planiny (890 m). Následuje výstup bukovým lesem, později kosodřevinou a následuje překonávání stěny zvané „Komarča Kamnických Alp“ (pojmenované pro podobnost se stejně působivou stěnou u Bohinjského jezera v Julských Alpách). Stezka je kvalitně zajištěna ocelovými lany a kramlemi. Skvělé „hlubinné“ výhledy. Po překonání stěny (bez výrazných technických problémů) přejdeme na plochou louku Molička planina, kde stojí sporadicky otevřená stará Kocbekova chata a na blízké výšině pěkná kaple. Cesta pokračuje kolem krasové kupy Beli vrh na planinu Korošnica (Sedelce, 1 950 m). Z toho místa můžeme přejít k chatě Kocbekov dom nebo vystoupit na hřeben vrcholu Mala Ojstrica a částečně jištěnou stezkou vyjdeme přímo na vrcholu Ojstrica (celkem 5–6 hod. pouze ve výstupu, nocleh na chatě Kocbekov dom nutný).

Ubytování a jídlo

Při výstupu od severovýchodu poslouží jako opěrný bod chata Dom na Klemenči jami (1 208 m, majetek PD, kapacita 36 lůžek, otevřeno 1. 5.–31. 10., tel. +386 41 417 951). Na jižní straně vrcholu Ojstrica slouží turistům a horolezcům chata Kocbekov dom (1 808 m, majetek PD, kapacita 101 lůžek + 10 míst v zimním prostoru, otevřeno od konce června do konce září, tel. +386 51 338 358).

Přístup na začátek

Základním výchozím místem je Logarské údolí. Pro samotnou  turistiku v oblasti Ojstrice a Planjavy je to především chata Dom na Klemenči jami a chata Kocbekov dom na jižních svazích Ojstrice.

Základní trasa

Dom v Logarski dolini – Koča na Klemenči jami 1 hod. – Škrbina – Ojstrica 4, 5 hod., sestup přes Kocbekov dom 1 hod. – dolina Robanov kot 3,5 hod. Celkem 10–11 hod. (vhodné rozdělit do dvou dnů s přespáním na chatě Kocbekov dom nebo na bivaku pod Ojstrico). Sestup je pochopitelně možný také zpět do výchozího bodu v Logarské dolině – 4 hod. (celkem o hodinu kratší než přechod do doliny Robanov kot).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: