Treky

Výstup na vrchol Nevado Pisco

Jeden z velmi populárních vrcholů peruánské Cordillery Blanca. S mohutným ledovcem a krásnými výhledy na andské velikány.

Cordillera Blanca – Peru

Stát
Peru
Další státy
Peru
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
22 km
Nejvyšší bod
5752 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jeden z velmi populárních vrcholů peruánské Cordillery Blanca. S mohutným ledovcem a krásnými výhledy na andské velikány. Z městečka Yungay se necháme vyvézt taxíkem k první velké zatáčce za lagunami Llanganuco (1h). Místo se nazývá Cebolla Pampa, níže na louce se dá stanovat, i si koupit malé občerstvení. Pokračuje odtud stezka k populární laguně „69“, ale my uhneme do levého svahu a vedle záchodků pokračujeme dlouhými serpentinami vzhůru do bočního údolí. Odtud se nám již otevře pohled na samotné Nevado Pisco.

Široká pěšina nás provede dřevěnými vrátky a po hodině dojdeme na rozlehlou louku pod chatou Perú, kde je možné tábořit. Taktéž tam je pramen pitné vody. Stezka pokračuje kolem chaty a stoupá prudce vzhůru směrem k hoře. Následuje hřbet a prudké klesání na obrovskou morénu, kde je orientace náročnější a trochu ji usnadňují pouze kamenní mužíci. Cesta přes morénu trvá až dvě hodiny, než se vystoupá k úpatí ledovce. Na kraji morény je menší laguna, u které je možné taktéž tábořit, ovšem cesta přes suťoviště s těžkým batohem není příjemná. Na kraji ledovce je zapotřebí se návázat a vybavit se ledovcovou výbavou..

Cesta vede nejprve do sedla na hřebeni, zahýbá doprava a poté již stále vzhůru. Za dobrého počasí je cesta prošlápnutá. Výstup je bez větších obtíží, pouze je třeba dávat pozor na skryté ledovcové trhliny. Na poslední prudký výšvih je nutné se jistit postupově, nebo výstup ukončit před vrcholovou pyramidou, což v případě špatného sněhu je nutnost. Sestup stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

stan a jídlo vlastní (je možné se stravovat a spát na chatě Peru)

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty (vhodné skelety), nutné teplé oblečení, stan, spacák, věci na vaření, úvazky, lano, mačky, přilba, 2 šrouby do ledu, 2 karabiny/os., sněhovou kotvu,, prusíkovací smyčky, kompas, výškoměr, či GPS, ledovcové brýle

Přístup na začátek

Cebolla Pampa, přístup taxíkem, či colectivem z Yungay

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano, dle počtu dní

Počet lidí za rok (odhadem)

2000

Základní trasa

Laguny Llanganuco – Cebolla Pampa - Refugio Perú - Nevado Pisco , cesta zpět stejnou cestou

Orientační rozpis po dnech

  1. Cebolla Pampa – BC (Refugio Perú)
  2. BC (Refugio Perú) – Nevado Pisco – BC (Refugio Perú)
  3. BC (Refugio Perú) – Cebolla Pampa

Další možnosti túr v okolí

trek k laguně „69“, horolezecké výstupy na okolní vrcholy, laguny Llanganuco

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: