Výstup na vrchol Mali Golak
Treky

Výstup na vrchol Mali Golak

Kras – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1495 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohoří Trnovski Gozd je vysoce vyzdviženou náhorní plošinou, která především na jihu spadá mohutnými stěnami do údolí Vipavy a působí dojmem velkolepé přirozené hradby (výškový rozdíl nad kotlinou a horním okrajem planiny činí až 1 300 metrů!).Celý tento rozlehlý prostor je přes svou neopakovatelnou krásu jen velmi málo navštěvován. Hřeben Golaki se skládá celkem ze tří vrcholů. Nejvyšší z nich je paradoxně vršek pojmenovaný Mali Golak (Velki Golak je nižší). Název odkazuje spíše na celkovou rozlohu vrcholu.

V pohoří Trnovski gozd nás čeká ještě jedna turistická chata a vrchol, tentokrát s mnohem zajímavějším rozhledem. Po návratu k hlavní cestě u Smrekovo Drago se vrátíme kousek zpět. Ve velké levotočivé zatáčce odbočuje vlevo lesní cesta vedoucí k chatě Koča Antona Barčerja na Čavnu. stavení nabízí 40 lůžek, před chatou příjemné posezení. Za rozhledem musíme více na jih na okraj náhorní plošiny nebo na blízký Veliki Modrasovec (1 353 m, 30 min.). Vrchol je již bohužel značně zarostlý, ale z ruiny starého vojenského objektu se otevře částečný pohled na Julské Alpy. Skutečně vynikající výhled nabízí až skalnatý hřeben Čaven, kam lze snadno dojít za 45 minut od chaty. Nejvyšší bod okrajového zlomu pohoří nese název Kucelj (1 237 m) a jsou odtud skutečně pěkné pohledy do Vipavské doliny a k moři. Z vrcholu můžeme sejít do Šempasu v údolí Vipavy (2 hod.). Pokud se vrátíme zpět k chatě, dojdeme po další necelé hodině do malebné obce Predmeja (upravený pramen vody s příjemným posezením, fajn hospůdka). Do většího města Ajdovšina chybí 10 km (autobus).Naše putování začíná v malé vesnici Lokve (italsky Loqua). Z cesty vedoucí do Predmeje odbočuje vlevo do lesa cestička (ukazatel za rozhledem), která nekompromisně prudce stoupá vzhůru na vrchol Poldanovec.Z upravené plošiny ve výši 1 299 m na okraji 800 m vysoké stěny vypínající se nad Tribuší je vynikající pohled k Julským Alpám a Karavankám. Sestup stejnou cestu (tam a zpět 1,5–2 hod.). Lesní cesta pokračuje z Lokve jihovýchodním směrem k rozcestí Mala Lazna, kde se vydáme doleva přes krásnou louku, na jejímž konci lákají k návštěvě jeskyně nebo spíše jámy Ledenica s věčným ledem (led se kdysi odtud vyvážel po Dunaji až do Egypta!).Poněkud ponuré a strašidelné místo.Nalézáme se na okraji přírodní rezervace Smrekova Draga s velkou koncentrací medvědů (na tuto skutečnost dokonce upozorňují svérázné dopravní značky). Šipka na stromě ukazuje vpravo na točící se cestu směřující k chatě pod Golakem. Chata Iztočna koča pod Golakom je spíše malý domek utopený v zeleni bukových lesů s příjemným venkovním posezením. Postavilo ji SPD Ajdovšina v r. 1950 a chata je pojmenována je po Ivanu Turšicu – Iztokovi, důstojníku 30. divize NOV Slovenije, který padl při německé ofenzívě v nedaleké Lokvi. Na stěně chaty najdeme namalovanou šipku s červenou značkou a udaný čas – Golak 40 minut. Cesta stoupá bukovým lesem, místy přechází po terasách mezi bloky skal. Po půlhodině vyjdeme na hřeben, který je však porostlý stromy a není odtud nic vidět. K vyhlídkové skalnaté plošině zbývá ještě asi 10 minut chůze mezi keři a v kosodřevině. Mimo pěkných výhledů k Alpám nás zde čeká také vrcholová kniha. Je však otázkou času, jak dlouho bude vrcholová plošinka Golaku poskytovat tak pěkný a obsáhlý výhled, neboť již pomalu zarůstá houštím a klečí. Sestup je možný přes samoty Mrzla Rupa do Idrije (šipka na kameni), my se však vrátíme zpět stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

Nedaleko vrcholu Mali Golak stojí občasně otevřená soukromá chata Iztočna koča pod Golakom (1 260 m, soukromá, kapacita 15 lůžek, tel. +386 41 964 670, otevřena nepravidelně – od čtvrtku do neděle). Další chatou v pohoří Trnovski Gozd je Koča Antona Bavčerja na Čavnu (1 242 m, majetek PD, kapacita 40 lůžek, otevřeno 1. 5.–30. 9. o sobotách a nedělích a prázdninách, tel. +386 31 634 464). V blízkosti města Idrija najdeme chatu Koča na Hleviški planini (818 m, majetek PD, kapacita 15 lůžek, otevřeno o prázdninách a víkendech, tel. +386 41 475 449)

Přístup na začátek

K dosažení základního výchozího bodu – obce Lokve musíme vyjet po asfaltové, v místě s největším stoupáním pak štěrkové cestě z obce Čepovan (silnice vedoucí z města Most pri Bači na trase Nova Gorica – Kobarid – Bovec). Z jižního okraje pohoří vede dobrá silnice z větší obce Ajdovšina do vesnice Predmeja. Poslední výchozí bod – město Idrija leží na silnici Most pri Bači – Logatec – Postojna. Nejbližší žel. stanice je Nova Gorica, na jihovýchodě pak Logatec (trať Ljubljana – Divača – Terst).

Základní trasa

Lokve – odbočka na Smrekovo Drago – Iztokova koča pod Golaki 2,5 hod. – výstup na Golak 45 min. – přechod na chatu Antona Barčerja na Čavnu 3–3,5 hod. – Predmeja 2 hod. Celkem 9–10 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: