Treky

Výstup na vrchol La Moleta v masívu Collarada v západních Pyrenejích

Na počátku byla fotografie. Pěkná, barevná, otištěná v časopise La Montagne. Na ní dramaticky tvarovaná krajina s kýčovitě zeleným jezerem a pod snímkem lakonický text: „Toto není Bolívie, toto je Collarada v Západních Pyrenejích“.

Pyreneje – Španělsko

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Španělsko
Další státy
Španělsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
25 km
Nejvyšší bod
2572 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

To je přesně ten okamžik startující horečnou touhu zjistit kde to je, vyrazit na cestu, pobýt. Nutno podotknout, že tato „Bolívie“ nezklamala. Barevnější krajinu v Evropě nehledejte, byl jsem už skoro všude a vím, co říkám. Málokteré hory vás chytnou drápkem tak silně, ze všech výprav jsem odjížděl s jediným přáním – vrátit se. Čím dříve, tím lépe.

Západní Pyreneje jsou obrovským horským prostorem, který leží tak trochu ve stínu centrální části pohoří, v níž jsou soustředěny nejvyšší vrcholy a nejkrásnější kaňony. Za hranicí mezi oběma horskými světy je považováno na španělské straně údolí řeky Gallego, v samotném hlavním hřebeni hor pak sedlo Portalet (1823 m). Odtud, vstříc vodám Atlantiku, se táhnou zástupy dramaticky rozeklaných vrcholů a hřebenů, které si svým vzhledem a monumentálností rozhodně nezadají se svými slavnějšími bratříčky v srdci Pyrenejí. Krajina je zde navíc formovaná sopečnou činností, způsobující nejen zcela jedinečné tvary hor, ale podílela se především na její neskutečné barevnosti.

Tam, kam chodí kamzíci…

Sametově zelené údolí Canal de Izas je úchvatnou vstupní bránou do jednoho z nejméně známých koutů Západních Pyrenejí. Cílem první objevné výpravy do „Evropské Bolívie“ byl nádherně členitý hřeben Tronquera, rozdělující od sebe bělostný zub masívu Anayet a monumentální hradbu Collarada.

Dobře vedená stezka opouští dolinu Roya poměrně záhy po vstupu a míří serpentinami pod jako ementál děrovanou skalní stěnou. Pak přichází první šok – skalnatý amfiteátr Circo de Iserias s brčálově zeleným jezerem Saman (že by Šamanovo jezero?). Kolem se tyčí bariéra skalních stěn s nejvýraznějším vrcholem A Moleta, připomínající skutečně skalnatý lívanec. Výstup není těžký, pouze při obcházení okraje „amolety“ je nutno trochu si sáhnout na skálu. Vrcholek je pak dokonale kruhovým „heliportem“ s vynikajícím výhledem. Sestup pak vedeme západním svahem zpět do Canfranc (mapka okruhu)

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Canfranc se dostanete autem od města Jaca. Možnost je rovněž využít vlak či autobus.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Canfranc - Col de La Moleta - La Moleta

Další možnosti túr v okolí

Túra ke klenotu Pyrenejí – jezero Ibones de Anayet

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: