Výstup na vrchol Košutnikov turn
Treky

Výstup na vrchol Košutnikov turn

Karavanky – Slovinsko

Typ
1-denní, 2-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2156 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Naše cesta začíná na chatě Koča na Kofcach. Od chaty krásný rozhled od Kamnických Alp přes Snežnik po Gorski kotar nad Jadranem. Pro přechod hřebene je lepší první část, namáhavější ve výstupu, absolvovat po jižním úbočí, kdy stezka vede částečně lesem a je chráněná před sluncem. Samotnou hřebenovku pak absolvujeme v odpoledních hodinách. Od chaty vede stezka na Planinu Ilovica, kde kdysi fungovala turistická chata na Šiji a kde narazíme na širokou cestu, po které dojdeme až k polaně Pungrat (1 447 m). Sjízdná cesta se před loukou prudce stáčí doprava. Od stavení Pungratu je možno vystoupit přímo na sedlo Škrbina (1 869 m, 1 hod.) na hlavním hřebeni.

Naše stezka dále obchází četné jižní rozsochy masívu Košuty a bohužel k naší lítosti mírně klesá do závěru doliny zvané Dolga Njiva k lovecké chatě. Z tohoto místa vede na vrchol Košutnikov turn velmi strmá cesta, která vyústí v hřebeni, kde se střetne s rakouskou stezkou od chaty Koschutahaus. Dáme se doprava a po deseti minutách značně strmého výstupu vystoupíme na nejvyšším vrcholu hřebene Košuty. Od kříže (vrcholová kniha) je fantastický rozhled do takřka kolmých severních stěn masívu (lezecké cesty až V. stupně UIAA), které jsou v přímém kontrastu s jižními zelenými svahy, šplhajícími se až po hranu hřebene. Pokud scházíme na jižní stranu masívu, pak použijeme o něco lépe značenou trasu, vedoucí na louku Zgorna Dolga Njiva. Je to sice delší varianta, ale v mnohém zajímavější. Návrat na chatu Dom na Kofcach je však mnohem atraktivnější jako hřebenový přechod části masívu Košuta. Z vrcholu se nejprve vrátíme zpět do sedla a pokračujeme dále po páteři celého hřebene Košuty, který je zpřístupněn turistickou stezkou. Nejprve přecházíme hřbetem dvouvrcholového masívu Macesje (2 124 m a 2 108 m, pěkný výhled na impozantní skalní věž Cjajnik na rakouské straně hřebene) až pod táhlý hřeben Tegoška gora (1 999 m). Dobře vedený a vyšlapaný chodník vede místy přímo po hřebeni, na několika místech schází do jižního úbočí.Vystoupíme mírně vzhůru na kótu 2 026 m a dolů do sedla Škrbina (1 869 m, možný sestup k Domu na Kofcach). Před námi se v hřebeni vypíná dominantní skalnatý vrchol Kladivo (2 092 m).Z vrcholu skvělý pohled na průběh celého hřebene Košuty. Sestoupíme na nevýrazný vrchol Kofce gora (1 968 m), kde naše cesta končí a sestoupíme žlebem, později po loukách dolů k chatě.

Ubytování a jídlo

V celém obrovském a nesmírně přitažlivém horském prostoru slouží pouze jediná turistická chata. Pod jižními svahy Košuty stojí Dom na Kofcach (1 488 m, majetek PD, kapacita 48 lůžek, v provozu 1. 6.–30. 9. a o víkendech, tel. +386 41 691 033). K chatě je nejjednodušší přístup od silnice vedoucí přes Ljubeljské sedlo do Tržiče. Z osady Podljubelj (od hostince Ankele) vede lesní cesta nad Grabenovým potokem až k samotám Matizovec. Dále po značkách za hodinu vyjdeme k chatě na Kofcach (celkem 2,5 hod.). Výstup přímo z Tržiče zabere cca 3 hod., (při výjezdu do osady Jelendol nás dělí od chaty cca 1,5 hod. výstupu po lesní cestě).

Přístup na začátek

Od severu, tedy z rakouského Klagenfurtu, vede silnice č. 91 přes Ferlach na Ljubeljské sedlo (Loiblpass) s hraničním přechodem. Stará cesta je již uzavřena a motoristům slouží 1,5 km dlouhý tunel. Odtud klesá silnice do Tržiče a následně do Ljubljany, příp. Jesenice. Z Tržičě se po lokální silnici dostaneme do osady Dolina a Jelendol a dále až do Medvodje v závěru doliny Tržiške Bistrice. Nejbližší železniční stanice Kranj (15 km od Tržiče).

Základní trasa

Dom na Kofcach – jižním úpatím Košuty na Dolgu Njivu 2,5–3 hod. – Košutnikov turn 1,5 hod. – Tegoška gora 2 hod. – Kladivo 1,5 hod. – Kofce gora 1 hod. – Dom na Kofcach 1 hod. Celkem 11–12 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: