Výstup na vrchol Kordeževa glava zajištěnou cestou
Treky

Výstup na vrchol Kordeževa glava zajištěnou cestou

Karavanky – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2125 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata A/B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Král Matejž (Matyáš) byl dobrým a spravedlivým vládcem. Nevěděl však nic o existenci soli. Jednoho dne mu neznámý starec ochutil jídlo solí a král byl nadšen z jeho chuti. Zavolal si starce a otázal se je, kde může sůl získat. Stařík souhlasil, ale za tuto informaci žádal půl Matyášova království. Slovo dalo slovo, ale jakmile král spatřil horu soli a zjistil, že je na území jeho království, odmítl slovo splnit. Starý muž jej proto vyzval na souboj. Král se dostavil s celou svou armádou, stařec však přišel na souboj zcela sám. Ještě než boj začal stáhly se mraky a spustila se hrozná bouře. Král poznal, že na souboj vyzval samotného Boha. Aby se zachránil zvolal: „Ať hory přikryjí mne a mou armádu!“ A tak se také stalo. Dodnes spí za kamenným stolem v útrobách hory Peca. Pověst praví, že až jeho vousy devětkrát obrostou stůl, přijdou na svět zlé časy. Král se však včas probudí a vyrazí na pomoc světu i se svou armádou.

Masív Peca je poslední vysokou horou na jihovýchodě Alp. Třebaže je součástí horského celku Karavanky ční nad zeleným královstvím kraje Koroška (slovinské Korutany) svými vápencovými skálami jako mohutný osamělý hrad. Celý skoro tříkilometrový hřeben, resp. náhorní planina, převyšují čtyři výraznější vrcholy. Nejvyšší je Kordeževa glava (2 125 m), dále na severozápadě to je Koncnikov vrh (2 019 m), Bistriška špica (2 113 m) a Veska kopa (2 074 m, poslední dva vrcholy leží již celou plochou na území Rakouska).Všechny vrcholy masívu Peca jsou dobře dostupné a jsou poměrně často vyhledávanými horskými cíly.

PŘÍSTUPY NA CHATU DOM NA PECI

  1. Ideálním výchozím bodem pro výstup na hřeben Pece je především výhodně situovaná chata Dom na Peci. K chatě lze dospět různými způsoby. Mimo výjezdu autem k parkovišti Jakobe na jižní straně masívu jsou všechny trasy poněkud zdlouhavé. Nádhernou variantou je cesta z města Črna na Koroškem. První úsek k chatě Burjakova bajta sice vede po silnici, ale díky příjemnému lesnatému prostředí a průzračné říčce Meža, která cestu doprovází, nejde o nezáživnou šlapačku. Na křižovatce cest u chaty odbočíme prudce na sever a kroutící se cestou vstupujeme do překrásného údolí Topla, patřící ke klenotům této části hor. Zpevněná cesta stoupá lesem a přes horské louky, kde můžeme spatřit původní selské usedlosti z 19. století. U jedné z nejkrásnějších z nich – Burjak (vodní mlýn), ležící na prosluněné polaně odbočíme po značené cestě doprava (na sever) a vyjdeme k dalším stylovým chalupám samoty Florian, postavených v nádherné poloze pod skalnatými srázy Pece. Čeká nás dosti vytrvalé a strmé stoupání lesem k chatě Javorje, kde se napojíme na značenou cestu od samot Končnik. Vyjdeme na hřeben a stále lesem stoupáme na planinu, kde stojí velká chata Dom na Peci.Celkem 4,5 hod.
  2. Druhou, neméně zajímavou trasou je výstup z Črne na Koroškem přes turistickou chatu Koča na Pikovem. K této malé,ale fantasticky postavené chatě lze dojít dvěmi cestami.První z nich je v první části totožná s předcházejícím popisem. Po cca 40 minutách chůze údolím řeky Meža však odbočíme po silnici na sever a podél kaskád Helenského potoka (pěkný vodopád Helenski slap) vyjdeme přes roztroušenou osadu Podpeca na otevřené návrší ke kostelu Sv. Heleny a k chatě Koča na Pikovem.
  3. Třetí možný přístup na chatu vedez Črne na Koroškem nejprve po silnici na sever (směr Mežnica), v osadě Muženik odbočíme na makadamovou cestu vlevo a dojdeme k samotě Motnik. Neznačenou lesní cestou vyjdeme přímo k chatě. Od chaty nádherný výhled do kraje. Obě varianty zaberou cca 1,5–2 hod. Od chaty přejdeme většinou po dobrých cestách mírně zvlněnou krajinou kolem samot Mitnik a Najbrž k chatě Tomaževa koča a odtud obloukem k jihu vyjdeme po značené stezce k chatě Dom na Peci.
  4. Poslední variantou výstupu k chatěna Peci je výstup z města Mežica. Ani tato trasa nepostrádá svůj půvab. Startovním místem bude hotel Peca, stojící přímo v centru města. Slušně značenou stezkou vyjdeme na sedlo Vrh šteng (1 024 m) a po silnici vyjdeme k lesnické chatě Tomaževa koča. Odtud již jednoduše k chatě Koča na Peci.

Výstup na vrchol Kordeževa glava po zajištěné cestě

Zajištěná (slovinsky „zavarovana“) cesta v jižních, až 300 m vysokých stěnách masívu Peca je příjemným zpestřením pobytu v této části hor. Nástup na cestu najdeme kousek nad chatou Dom na Peci (výška cca 1 750 m, rozcestí). Zde se dáme vlevo a pomocí ocelových lan přejdeme přes několik skalnatých a travnatých teras. Celkově snadné, nádherné výhledy jak do skalních galerií jižní stěny, tak do zeleného údolí Topla a zubatý hřeben Savinjských Alp. Zajištěná cesta vyústí cca 10–15 minut od nejvyššího vrcholu masivu Peca. Návrat po normální cestě. Celý okruh zabere cca 3 hod. času

Ubytování a jídlo

Turisticky nejvýznamnější chatou v oblasti je Dom na Peci (1 665 m, majetek PD, otevřeno celoročně, kapacita 100 míst, tel.+386 41 761 979).V blízkosti chaty je jeskyně Sluj krále Matjaša (bývalá hornická štola) s bronzovou sochou bajného krále sedícího u stolu v životní velikosti a kaple Cyrila a Metoděje. Pokud máme k dispozici vlastní dopravní prostředek, je přístup na chatu snadnou záležitostí. Musíme dosáhnout parkoviště Jakobe na konci sjízdné cesty z osady Podpeča (příjezd možný jak z Črne na Koroškem tak z Mežice). Odtud je to na chatu cca 30 minut pěšího výstupu. Druhou chatou je Koča na Pikovem (992 m, majetek PD, otevřeno 1. 5.–31. 10. a o víkendech, kapacita 4 lůžka, posezení před chatou však má 50 míst, tel. +386 40 397 771). Přístup je rovněž možný autem přes Mušenik (parkoviště 5 minut od chaty). V blízkosti chaty kostel Sv. Helena s krásným výhledem.

Přístup na začátek

Pod masív Peca se dostaneme pouze od východu. Do obou výchozích míst vedou kvalitní asfaltové silnice z města Dravograd (10 km jižně od rakouských hranic, výjezd z rakouské dálnice A 2 „St. Andre“).

Základní trasa

Črna na Koroškem – Burjakova bajta 1 hod. – Dom na Peci 3,5 hod. – Kordeževa glava 2 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: