Výstup na vrchol Grosser Muntanitz
Treky

Výstup na vrchol Grosser Muntanitz

Vysoké Taury – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
3232 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pokud pozorujeme skalního obra Grosser Muntanitz od severu, zaujme nás svou impozantní 500 m vysokou stěnou, jakých podobných ve Vysokých Taurech není mnoho. Tudy však cesta rozhodně nevede. K hoře musíme z opačné strany, tedy od jihu. Ale ani odtud se ze štítu nestane žádný beránek. I zde ční strmě a nepřístupně, navíc jej svírá až takřka po vrcholovou špičku ledovec Gradötz Kees. Jihozápadní skalnatý hřeben je právě tou slabinou, které využívají všichni milovníci náročných vysokohorských túr. Jedinou nepříjemností, z níž se musíme při túře na vrchol vyrovnat, je její opravdu značné převýšení. Vrchol Muntanitz totiž převyšuje údolí Tauern Tal o více než 2 100 m!

Nejrychlejší a zároveň nejkratší přístup na Sudetendeutsche Hütte vede od parkoviště v blízkosti vodopádů Steiner Wasserfalle. Cesta č. 514 nejprve přechází kolem samotných vodopádů (spadající celkem ve třech stupních úzkou soutěskou a svou celkovou délkou patří mezi jedny z nejvyšších v Rakousku), později stoupá lesem ke stavením Stein, kde se ostře lomí doprava. Prudce nabíráme výšku přes les s několika loukami ke stavením na Steiner Alm (1 914 m). Pokračujeme podél potoka Steiner Bach k údolní stanici nákladní lanovky k chatě. V její blízkosti stoupáme dlouze a namáhavě až k chatě. Sudetendeutsche Hütte je odrazovým můstkem nejen pro dosažení vrcholu Muntanitz, ale také na další vrcholy, např. na přitažlivý štít Gradötz.

Tento vrchol se hodí jako docela příjemná odpolední túra, neboť nám zabere pouze půldruhé hodiny času. Cesta není sice nijak značená, ale orientace je jednoznačná a nalezení správného směru není obtížné. Od chaty jdeme po cestě č. 502B ve směru na sedlo Dürenfeldscharte. Tohoto sedla však nedosáhneme. V místech bočních morén (pozůstatky činnosti ledovce Gradötz Kees, nápadný kamenný mužík) odbočíme ve směru západní hrany. Touto hranou jednoduše na vrchol. Sestup stejnou cestou. 

Vraťme se však k hlavnímu cíli výpravy. Od chaty vyjdeme nejprve krátce k východu k rozcestí značených cest. Vybereme si cestu označenou jako Karl Schotter Weg a stoupáme přímo na sever do svahu až k velké kamenné mohyle (2 877 m). Před námi leží nevelké sněhové pole pod hřebenem Wellach Köpfe. Držíme se hřebene k dalšímu většímu kamennému mužíku, který stojí přímo na něm. Zde se stáčíme poněkud doprava a širokým hřbetem přecházíme přes nevýrazné vršky Wellachköpfe. Takto dojdeme na vrchol Kleiner Muntanitz (3 192 m). Před námi leží klíčový úsek výstupu – krátký, ale velmi strmý a exponovaný sestup do sedla Kampl, který je naštěstí zajištěn ocelovým lanem a kolíky. Ze sedla nám již nic nebrání k závěrečnému výstupu lehkým hřebenem. Od vrcholového kříže fantastické panoráma celého hlavního hřebene Vysokých Taur, především však na štíhlou siluetu nejvyššího vrcholu Rakouska Grossglockner na východě. Sestup vedeme stejnou cestou. Případný ústup po ledovci Gradötz Kees je sice možný, ale náročný a strmý (někdy vyšlapaná stopa, pozor na špatně viditelné trhliny).

Ubytování a jídlo

Základním opěrným bodem pro výstup na Grosser Muntanitz je chata Sudetendeutsche Hütte (2 656 m, majetek DAV, kapacita 55 míst, v provozu 15. 6.–30. 9., tel. 0043 4875 6466). Pro výstupy na vrcholy Sonnblick a Granatspitze od severu slouží velké středisko Berghotel-Rudolfshütte (2 311 m, soukromý hotel, celkem 200 míst v hotelu a dalších 50 míst ve spo- lečné ubytovně v cenách od 17,8 – 40, otevřeno po celý rok pouze s výjimkou období, kdy nejezdí lanovka – tedy říjen a od poloviny května do půlky června, tel. 0043 6563 8221

Přístup na začátek

Silnice č. 108 mezi Lienzem a tunelem Felbertauern zpřístupňuje masív Granatspitzen od jihu. Zde také leží letovisko Matrei in Osttirol a další vhodné lokality pro výstupy do hor.  

Pro přístup pod Muntanitz se nejvíce hodí parkoviště (zastávka autobusu) Steiner Wasserfall, ležící 3 km severně od lázeňského střediska Matrei in Osttirol v údolí Tauern Tal. K samotnému výstupu pak slouží chata Sudetendeutsche Hütte. K chatě můžeme dojít rovněž přímo z Matrei, ale cesta je o cca 1,5 hod. delší.

Základní trasa

Steiner Wasserfalle – Sudetendeutsche Hütte 5,5–6 hod. (nocleh) – Grosser Muntanitz 3 hod. – sestup 2,5 hod. Celkem 5,5–6 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: