Výstup na vrchol Grosser Möseler
Treky

Výstup na vrchol Grosser Möseler

Zillertálské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
3480 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Když v roce 1865 vystoupili na vrchol Grosser Möseleru první dobyvatelé, a nebyli to nikdo menší než slavní angličtí horolezci své doby F. F. Tuckett, G. H. Fox a D. W. Freshfield za doprovodu francouzských vůdců, byli přesvědčeni, že zdolali nejvyšší vrchol Zillertálských Alp. Jistou zásluhu na tomto omylu má vskutku impozantní vzhled hory od severu. Výškové prvenství však náleží nedaleko se vypínajícímu a jen o 29 m vyššímu vrcholu Hochfeiler (dobytém v témž roce neméně slavným Paulem Grohmanem).

Dnešní trasa výstupu od chaty Furtschagl Haus není extra náročným podnikem i když pohled na tohoto ledového obra tomu nijak nenasvědčuje. Grosser Möseler vysílá na západ nápadný skalnatý pilíř, kterým vede normální výstupová trasa. Základním orientačním bodem nám bude nevelká (ovšem pouze při srovnání s vrcholem Moseler) skalní hlava Felsenköpfl. Od chaty přejdeme potok a pokračujeme jižním směrem k rozcestí. Dáme se levou cestou a pod morénovým nánosem dojdeme k okraji ledovce Schlegeiskees.

Zde začíná vyšlapaná stopa, která míjí několik trhlin (pozor, nebezpečné místo, nutnost navázání se na lano) a směřuje ve směru skalnatého hřebene. Stále po ledovci dojdeme až pod skalní hlavu. Tento nápadný útvar podcházíme k výraznému žlebu, který se táhne vzhůru na hřeben. Žleb je většinou zasněžen, sklon svahu dosahuje cca 40°, nejobtížnější je střední pasáž o sklonu cca 45°, závěr je pak o něco mírnější (celková délka 300 m, takže velmi opatrně!). Na hřebeni již po po firnu dosáhneme vrcholu. Od vrcholového kříže snad nejvelkolepější panoráma Zillertálských Alp vůbec. Sestup vedeme stejnou cestou. 

Ubytování a jídlo

Na severozápadě masívu Möseler najdeme v blízkosti pře- hradního jezera Speicher Schlegeis chatu Furtschagl Haus (2 293 m, majetek DAV, kapacita 123 míst, v provozu 15. 6.–30. 9., tel. 0043 676 9579818). 

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 149 a 176 1:50 000, Kompass č. 37 Zillertaler Alpen 1:50 000, f&b číslo 152 Mayrhofen/Zillertaler Alpen/Gerlos-Krimml 1:50 000, AV Karte č. 35/1 Zillertaler Alpen West 1:25 000

Přístup na začátek

Základním výchozím místem je  středisko Mayrhofen, ovšem pro samotný výstup na Grosser Möseler to bude horská chata Furtschagl Haus (2 293 m). Na chatu vede značená cesta od přehrady Speicher Schlegeis, postavené v závěru údolí Zamser Grund (dojezd placenou silnicí z Mayrhofenu – hostinec Breitlahner). Z tohoto místa pokračujeme širší cestou po jihozápadním břehu přehrad- ního jezera až do závěru údolí. Cestou se nám předvádí nejvyšší vrchol Zillertálských Alp – Hochfeiler v celé své blyštivě ledové nádheře. Značená cesta č. 502 poněkud monotónně a strmě dosáhne okraje kotle Furtschaglkar a nedaleko stojící chaty. Chata může být zároveň startovním místem pro výstup na Schönbichlerhorn od západu. 

Základní trasa

Furtschagl Haus – Felsenköpfl – Gros- ser Möseler 4 hod. – sestup stejnou ces- tou 3 hod. Celkem 7 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: