Výstup na vrchol Dovška Baba a Kepa
Treky

Výstup na vrchol Dovška Baba a Kepa

Karavanky – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2143 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výstupem na rozhledový vrch Dovška Baba ve spojení s přechodem na sousední dominantu – vrchol Kepa dostaneme jeden z nejhodnotnějších turistických počinů v západní části Karavanek. Jedná se však o velmi dlouhou a na značné převýšení (dobrých 1 800 m) mimořádně náročnou túru. Vhodné pro nezničitelné šlapače a při velmi dobrém počasí. Z Dovje vyjdeme jako při předchozí túře na severovýchod. Tentokrát však neodbočujeme hned za vesnicí vlevo do údolí Mlinca, ale pokračujeme po silnici stále přímo (šipka „Baba“). Po cca 600 m v ostré serpentině silnici opustíme a stoupáme na sever strmým bukovým lesem (slabě značená transverzála č. 1). Zanedlouho opět narazíme na lesní cestu, jdeme asi kilometr po ni a opuštíme ji, abychom obloukem obešli skalní bariéry vrcholu Bela pec (1 459 m, rozpadlá salaš). Zde se k nám připojí na krátký čas stejná silnice, kterou definitivně opustíme nedaleko sedla (1 370 m). Lesem, ale i loukami přejdeme kolem pramene vody Starka na prostornou pastvinu Planina Dovška Rožca. Zde stojí krásný nový dřevěný dům a zároveň končí sjízdná cesta z Dovje. Výstup na travnatou špici Dovška Baba zabere sotva půlhodinu a není nijak náročný. Vrchol překvapí svou kolmou a skalnatou severní stranou, která je v přímém kontrastu k loukám na jeho jižních svazích.

Sestup vedeme stejnou cestou a od chaty na planině Dovška Rožca přejdeme na rozcestí na chodník, mířící na severozápad do sedla Mlinca (1 584 m). Odtud se stáčíme na západ a vyjdeme na rozcestí s pramenem vody pod kuželem hory Visoki Jurjek.

Cesta nyní stoupá podél hřebene, při obcházení skalnatého vrcholu Gubno (203 m) narazíme na několik úseků zajištěných ocelovými lany a kolíky. Stometrovým výšvihem dosahujeme nejprve vršek Dovška Mala Kepa (2 077 m), po chvíli se zprava připojí rakouská cesta vedoucí od chaty Bertahütte a konečně za chvíli vyjdeme na třetím nejvyšším vrcholu Karavanek s velkým, z nerezového plechu zhotoveným křížem (vrcholová schránka stojí opodál).

Skvělý výhled na lesknoucí se plochy korutanských jezer – malé Faaker See s ostrůvkem uprostřed, jako fjord protáhlé Ossiachersee pod travnatým masívem Gerlitzen s vysílačem na vrcholu a nejdelší rakouské jezero Wörthersee. Nad tím vším září do dáli ledovce Vysokých Taur, při troše štěstí rozeznáme také ostrou jehlu nejvyššího rakouského vrcholu Grossglockner. Nejfantastičtější je však pohled do severních vertikál Julských Alp. Jako na módní přehlídce se předvádějí kamenné varhany Škrlatice, hrotitý Špik, mohutný Prisojnik a překrásný hranol Jalovce.A samozřejmě Triglav, který celou tu horskou krásu diriguje. Polkud se nevracíme stejnou cestou, pak pokračujeme v přechodu dále na západ. Stezka zde v serpentinách klesá suťovým chodníkem holým jihozápadním úbočím. Cestou krásné pohledy do divoce rozervané severní stěny Stolu (vede tudy závratná jištěná cesta od chaty Bertahütte).

V dalším úseku opět narazíme na několik míst zajištěných ocelovým lanem, ale pak již snadno sestoupíme kolem bývalého celního stanoviště Annahütte (jedná se o kamenný bunkr, v blízkosti stojí malý dřevěný bivak Jepca (1 550 m) s pár stoly. Značená cesta se dělí. Jedna její větev překračuje výšinu Jepca a schází do sedla Sedlič (1 438 m), kam ústí sjízdná lesní cesta z lokality Belca (orientačně snadný, ale nezaživný a poněkud dlouhý sestup do údolí Savy Dolinky). My se od rozcestí stáčíme vlevo (na jih) a dosti příkře klesáme po louce, později přes les (2x překračujeme lesní cestu, pozor na orientaci, pozorně sledovat šipky). Zanedlouho dojdeme do údolí potoka Belca, kde se setkáme s širokou štěrkovou cestou (závora). Po té se vydáme vlevo do údolí, přecházíme skalnatou soutěskou Regelj a po dalších 4 km sejdeme k osadě Belca. Po hlavní silnici dojdeme do Dovje (aut. zastávka leží necelý kilometr od ústí lesní cesty na hlavní afaltku).

Ubytování a jídlo

V celém masívu není žádná turistická chata. Nedaleko vrcholu Dovška Baba najdeme na planině Dovška Rožca pěknou soukromou chatu, která však neposkytuje nocleh. Nedaleko sedla Sedlič stojí přímo na hranici malý dřevěný bivak ve tvaru stanu (kapacita 4 osoby).

Přístup na začátek

Silnice E 651 vedoucí z Ljubljany na hraniční přechod Rateče.Do horní obce Dovje je nutno odbočit z hlavní cesty na sever a vyjet vzhůru. Omezené možnosti k parkování. Nejbližší žel. stanice Jesenice (10 km).

Základní trasa

Dovje – Planina Dovška Rožca – Dovška Baba 2–2,5 hod. – Kepa 3 hod. – Jepca 1,5–2 hod. – Belca 1,5–2 hod. – Dovje 1 hod. Celkem 11–12 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: