Výstup na vrchol Črnelska Špica
Treky

Výstup na vrchol Črnelska Špica

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2332 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zatímco horská skupina Kanin je tvořena především vysoko vyzdviženou krasovou plošinou, hřeben mezi sedlem Prevala a vrcholem Jerebica se prezentuje jako ostrý, několika ostrými vrcholy naježený hrot pily.Tato část hor zůstává stále poněkud ve stínu blízkých a snad i slavnějších vrcholů. Jedná se o nejméně navštěvovanou část slovinských Julských Alp, navštěvovaných pouze speleology, kteří zde skutečně mají stále co objevovat. Než se vydáme na tyto dlouhé a osamělé túry, podívejme se blíže několika zajímavých míst v blízkosti výchozích bodů. Pět kilometrů severně od Bovce (ve směru na Predel) leží vlevo od silnice neschůdná Koritnická soutěska. Je dlouhá až 500 m a 80 m hluboká, do údolí Koritnica spadá rovněž několik působivých vodopádů (most). Podobnou scenérii najdeme 11 km výše u obce Log – Korita Predelice, tentokrát o délce 1,5 km (celá oblast byla bohužel v r. 2000 poničena lavinou a v současnosti není dostupná).

Črnelska Špica (2 332 m)

Výstup na nejvyšší, ale nenápadný vrchol pohraničního hřebene Črnelska Špica je možný ze dvou míst. Nejlehčí, ale orientačně nesnadný výstup vede od konečné stanice lanovky z Bovce pod vrchol Kanin (Postaja D).Nejprve vyjdeme stále v blízkosti lyžařského vleku na sedlo Škrbina pod Prestreljenik a sejdeme na hraniční sedlo Prevala. Odtud pokračujeme traverzovým chodníkem stále na severovýchod. Stezka poněkud jednotvárně podchází celý hraniční hřeben a vstupuje do krasového bludiště Kotel. Zde pozor na orientaci, především pak v mlze. Jakmile překonáme práh Krniški Ribežni, přijdeme k rozcestí (2 200 m). Zde se stáčíme na sever (vlevo) a nejprve příjemně, později stále strměji po suti a skálách vyjdeme na vrchol Črnelska Špica, prezentující se jako ostrá homole. Na vrcholu vrcholová knížka ve schránce ve tvaru nábojnice. Druhá varianta výstupu na vrchol je v první části totožná s popsaným výstupem na vrchol Rombon. Na rozcestí nad loveckou chatou na louce Goričica se však stáčíme vlevo a stoupáme nepříjemným, křovím zarostlým kuloárem Jelenia Rupa. Takto vystoupíme nejprve ke skalnímu převisu (bivak, nedaleko pramen vody) a vyjdeme ke starému vojenskému opevnění v sedle ve výši cca 1 955 m (na hřebeni další bivak s plátěnou střechou a kamennou ohradou). Ze sedla vyjdeme na hřeben se zbytky pozičních bunkrů z 1. svět. války, sejdeme do dalšího sedla, kde se spojíme s výstupovou trasou od sedla Prevala a společně vystoupíme na vrchol Črnelska Špica. Sestup je možný stejnou cestou, mnohem atraktivnější je však spojení výstupu na vrchol s přechodem na Rombon a následný sestup do Bovce. V tomto případě se vrátíme z vrcholu Črnelska Špica zpět ke speleologickému bivaku a po hřebeni přejdeme k vrcholu Prišna Glava (1 945 m). Cesta v dalším postupu opouští hřeben, přechází pod jižními stěnami masívu Vrh Police a v závěru po strmé suti vyjde na vrchol Rombon. Sestup do Bovce vedeme po výše popsané cestě (v opačném směru)

Ubytování a jídlo

V celé oblasti není žádná turistická chata. V údolí Možnica najdeme pouze ubytovací hostinec Počitniški dom Gostol. V blízkosti chatka sloužící jako bivak. V blízkosti vrcholu Črnelska Špica najdeme krytý bivak – jeskyni Zasilni bivak, sloužící především speleologům.

Přístup na začátek

Pro výstup na Rombon a Črnelskou Špici je ideálním výchozím bodem Bovec (viz předchozí túra). Pro dosažení Jerebice je to obec Log pod Mangrtom, ležící na predelské silnici 12 km severněji od Bovce. Je zde starý hřbitov vojáků padlých za bojů v I. svět. válce a zajímavý kostel Sv. Stefana se vzácnými obrazy Ivana Grohaja.Celá vesnice je jakýmsi živým skanzemem původních chalup a stavení. Samotný nástup na túru pak začíná na 9. km (u mostu přes říčku Koritnica) a vede do doliny Možnica k hostinci Počitniški dom Gostol (774 m).Toto místo pak můžeme označit za samotný výchozí bod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: