Výstup na vrchol Črna prst
Treky

Výstup na vrchol Črna prst

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1844 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Bohinjské hory jsou klidným a zeleným protipólem vyprahlých vápencových obrů Julských Alp. Putování touto kouzelnou krajinou je balzámem pro oči i duši. Nikde jinde nemáme možnost užasnout nad neskutečnou různorodostí alpské květeny jako právě zde. Výrazný a své sousedy značně převyšující vrchol Črna prst (doslova Černá zem) pak má v tomto kontextu zcela výjimečné postavení. Koncentrace květů všech barev je skutečně pestrá a nesmírně bohatá (především pak v červnu). Rostou zde např. hořec žlutý (Gentiana lutea) a již čím dále vzácnější máčka alpská (Eryngium alpinum). Z endemitů jsou to pak především všivce Pedicularis hocqueti, Pedicularis julica nebo chrpa Centaurea haynaldi.

Výstup na vrchol zahájíme na severu hřebene Bohinsjkých hor v městečku Bohinjska Bistrica. Přestože již zde má svůj počátek značená cesta, vyplatí se vyjet cca 4 km po slušné cestě do lyžařského střediska Ravne (718 m). Se značenou cestou se pak potkáváme u hostince Dom Dr. Janeza Mencingerja. Z tohoto bodu vedou na hřeben Bohinjských hor dvě cesty. Obě jsou pohodlné, dobře značené, ale v závěru strmé. Nejkratší trasa vede nejprve západním směrem lesem, kde se po chvíli napojí na širokou cestu, kterou sledujeme cca 1 km. V táhlé zatáčce doprava silnici opustíme a strmým výstupem lesem vyjdeme na loukách planiny Za Liscem (dřevěná chata Orožnova koča). Od chaty vstupujeme do pásma kosodřeviny a přestože je cesta čím dál strmější, patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžeme při výstupu zažít. Stezka kličkuje kolem několika jezírek, ukrytých v kotlině Škrlj.Cesta stoupá serpentinami, ale v závěru dosti příkře dosahuje sedla zvaného Čez Suho (1 760 m, rozcestí značených cest). Zde se prudce stáčíme doprava a vyjdeme k poněkud nevzhledné bíle krabici chaty Dom Zorka Jelinčiča. Na samotný vršek Črna prst je to sotva 10 minut chůze. Nádherný výhled především na hradbu Julských Alp.

Ubytování a jídlo

Ve východní části Bohinjských hor nenajdeme mnoho horských chat. Nedaleko vrcholu Črna prst stojí Dom Zorka Jelinčica (1 835 m, majetek PD, kapacita 36 lůžek, otevřeno od konce června do půlky září, tel. +386 51 662 071). Dalším zařízením je chata Litostrojska koča (1 306 m, majetek KMS Ljubljana, tel. +386 1510 17 58), postavená v blízkosti Bohinjského sedla.

Přístup na začátek

Silnice (železnice) mezi Bledem a Bohinjskou Bistricí, odbočující z hlavního tahu E 65 Ljubljana – Jesenice. Autem možný výjezd až na Bohinjsko sedlo (velké parkoviště).

Základní trasa

Bohinjska Bistrica – Črna prst 3 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: