Výstup na vrchol Cmir
Treky

Výstup na vrchol Cmir

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2393 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z centra obce Mojstrana odbočuje vlevo boční silnice vedoucí do údolí Radovna a následně až do Bledu. Jakmile dojdeme do sedla Kosmačev preval (847 m) opustíme silnici a odbočíme po makadamové cestě do doliny Kot. V místě, kde končí vozovka– Lengarjev rovt (parkoviště) se otevírá krásný pohled na Rjavinu a uzávěr doliny Kot. Úzký chodník vede vzhůru serpentinami v krásném bukovém lese. Parádní zpětné pohledy na hřeben Karavanek. U upraveného pramene vody končí pohoda a stín. Vyprahlým terénem zužujícím se v soutěsku vyjdeme pod velkým balvanem zvaným Debeli kamen, kde je rozcestí značených cest. Po jedná z nich stoupáme mnoha serpentinami až k chatě Dom Valentina Staniča.

Od chaty vyjdeme severozápadním směrem. Stezka vede takřka po rovině a míjí nejprve odbočku na vrchol Vrbanova špica (Begunjska vratca, 2 341 m) a Begunjski vrh (vlevo). Pokračujeme stále rovně, míjíme několik celoročně ležících sněhových polí a vyjdeme na hřeben, odkud se poprvé otevře závratný pohled do doliny Vrata. Před námi leží jeden z klíčových úseků. Hladké skalní plotny jsou více jak bohatě zabezpečeny množstvím ocelových kolíků a lanem. Stezka pokračuje po hřebeni až do místa, kde se terén propadá do asi 10 m hluboké prolákliny. Sestup je zajištěn, ale v případě námrazy či mokra postupujeme velmi opatrně. Stezka stoupá k vrcholu Rjavčeva glava. Hřeben se dále vlní, slabě značená pěšina místy klesá a stoupá až k samotnému vrcholu. Sestup stejnou cestou.

Dalším tipem pro túry v okolí Staničevovy chaty je nenáročný hřebenový přechod přes narudlé skály k vrcholu Rž a nevýrazný štít Kredarica. Na hřebeni narazíme na ocelové zábradlí, ale přechod je celkem bez problémů. Cílem přechodu je chata na Kredarici a případný následný výstup na Triglav, příp.sestup do doliny Vrata.

Další možnosti v oblasti

V okolí chaty Staničev dom jsou zpřístupněny ještě dva vrcholy. Přímo nad chatou se tyčí Visoka Vrbanova špica (2 408 m). Výstup od chaty je zcela snadný a zabere sotva půlhodinu. Následující přechod hřebene na vrchol Spodnja Vrbanova špica v rozeklaném labyrintu stěn, štěrbin a věží je velmi málo vyhledáván, orientačně a technicky se jedná o nesmírně náročnou túru. Druhým, opět snadno dostupným vrcholem je Begunjski vrh (2 460 m), vypínající se na západě.

Ubytování a jídlo

Pro výstupy na všechny tři vrcholy slouží jedna chata – Dom Valentina Staniča (2 332 m, majetek PD, kapacita 136 lůžek, otevřeno 1. 6.–30. 9., tel. +386 51 614 772).

Přístup na začátek

Státní silnice č. 1 Kranj – Jesenice – Kranjska Gora, vedoucí údolím Sava Dolinka.V obci Mojstrana odbočíme do údolí Vrata (výrazný ukazatel). Autem je možné dojet až k Aljaževu domu v závěru doliny (stoupání až 25 %). Do údolí Kot dojedeme z obce Mojstrana po úzké asfaltové cestě, vedoucí do malé osady Zgornja Radovn (770 m, cca 5 km jižně od Mojstrany).

Základní trasa

Mojstrana – dolina Krma – Staničev dom 7 hod. - Cmir 2 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: