Výstup na vrchol Ammergauer Hochplatte
Treky

Výstup na vrchol Ammergauer Hochplatte

Ammergauerské Alpy – Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Německo
Další státy
Německo
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Za svůj název Hochplatte vděčí nejvyšší vrchol pohoří Ammergauer Alpen rozlehlé náhorní planině, která je v přímém kontrastu ke strmým skalním stěnám, obepínajícím celý masív. Z osady Buching musíme dojít na parkoviště Haublach, odkud odjíždějí mikrobusy po soukromé silnici až k chatě Kenzehütte nebo využijeme jedné ze tří možných značených cest vedoucích k chatě (všechny vadou víceméně po lesních cestách s pevným povrchem, celkem dobré 4 hod. nijak zvláště zajímavého pochodu). Od chaty je možné vrcholu dosáhnout dvěma směry. Na zajímavé skalní útvary a atraktivní hřebenový přechod je vhodnější výstup přes sedlo Losertaljoch a sestup přes sedlo Kenzelsattel.

Prvním krokem je dosažení značené cesty č. 201, která obchází vrchol Vorder Scheinberg (dominantní vrch nad chatou Kenzenhütte) po východní straně. K tomu slouží praktická, krátká, ale značně strmě stoupající zkratka, vedoucí od chaty do sedla Losertaljoch, kde se stáčíme vlevo a pokračujeme cca 30 minut po cestě č. 201. V sedle Weitalpjoch (1 806 m) tuto stezku opustíme, odbočíme prudce doprava a přes typickou krasovou krajinu s ostrůvky kosodřeviny vyjdeme na ostrém východním hřebeni nejvyššího vrcholu. Pomocí jistících lan vyjdeme nejprve na východním vrcholu (2 079 m), kde nás vítá velký železný kříž.

Po několika minutách dojdeme na nejvyšší kótu celého hřebene (2 082 m) a následuje asi nejkrásnější úsek cesty. Stezka vede přímo po žiletce hřebene (zábradlí z ocelových lan) až dojdeme ke skalnímu oknu Fenster (1 916 m, kterým projdeme opět pomocí ocelových lan na druhou stranu ke příkrým a většinou mokrým skalním plotnám (zabezpečení). Následuje sestup přes nestabilní skály a suť úsekem zvaným Obere Gumpe (pozor na dlouho ležící sníh) do sedla pod vrcholem Krähe (2 012 m, na tento vrchol je možné vystoupit také přímým výstupem hřebenem). Velmi pěkně vedenou stezkou přejdeme kolem jeskyně Krähenhöhle do sedla Gabeschrofensattel, kde narazíme na cestu vedoucí od chaty Tegelberg Haus (Maxweg). Návrat k chatě Kenzenhütte vedeme po značené stezce č. 221 výstupem do sedla Kenzelsattel (1 850 m) a odtud již sejdeme dolů k chatě. Celý okruh od chaty a zpět zabere cca 5 hod.

Ubytování a jídlo

Přímo v oblasti masívu Hochplatte najdeme jedinou turistickou chatu –Kenzenhütte(1 294 m, soukromá). Dalším vhodným stavením je chataTegelberg Haus(1 707 m, sou- kromá), stojící na konečné stanici lanové dráhy Tegelberbahn ze Schwangau (pěší výstup 2,5 hod.)

Potřebné vybavení

Mapy: Kompass č. 5 Wettersteige- birge/Zugspitzgebiet 1:50 000, č. 4 Füssen/Aussefern 1:50 000, f&b č. 4 GaPa/Wetterstein/Werdenfelser Land 1:25 000

Přístup na začátek

Nejvhodnějším a klidným výchozím bodem je malá osada Buching (6 km severně od Schwangau), odkud vede do oblasti Hochplatte hned několik stezek a horská silnice (sezonní autobu- sová doprava). Posledním dobrým mís- tem pro výstup na vrchol Hochplatte je silnice mezi Reutte a Ettal. Značená cesta Schützensteig má svůj počátek u hotelu Ammerwald (1 079 m, 5 km od osady Plansee u stejnojmenného jezera).

Masív Hochplatte je obkroužen ze dvou stran silnicemi. Nejkrásnějším přístupem pod hory je horská silnice mezi bavorskými lázněmi Ettal a rakouským městečkem Reutte. Přístup ze západní strany umožňuje silnice č. 17 vedoucí od severu z města Schongau (příjezd do Schwangau a Buching). Nejbližší žel. stanicí je rakouské Reutte (příp. Vils).

Základní trasa

Buching – Kenzen- hütte 3,5–4 hod. – Hochplatte 2–2,5 hod. Celkem ve výstupu 5,5–6 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: